jesle

Výpis příspěvků ke štítku „jesle“

Vánoční cesta: Tradice Vánoc podle narození Ježíše Krista. Znáte příběh z Betléma?

15. prosince 2021 08:00

Tradiční jesličky z nejrůznějších materiálů, které vyobrazují narození malého Ježíška. Přesně to si mnozí lidé vybaví při slově betlém. Pro věřící však nejde o pouhou dekoraci či hračku. Jde o připomínku jednoho z nejzásadnějších okamžiků křesťanství, kdy ve městě Betlém v Izraeli přišel na svět Ježíš Kristus – Spasitel a Mesiáš. Jak dobře znáte příběh narození Syna Božího?

Málo míst ve školkách? Piráti chtějí placené sousedy pod „státním dohledem“

21. června 2021 11:09

Piráti chtějí řešit nedostatek míst v mateřských školách a dětských skupinách po vzoru Německa a Rakouska. „Jednou z možností je takzvané sousedské hlídání po vzoru Tagesmutter,“ řekla CNN Prima NEWS místopředsedkyně strany Olga Richterová. Sousedské hlídání by ale podle ní mělo být regulované státem. V praxi by tak jeden rodič na rodičovské mohl hlídat za úplatu i děti sousedů. Musel by ale splnit státem stanovené podmínky. Někteří odborníci jsou k pirátskému nápadu skeptičtí a „státní dohled“ přirovnávají dokonce ke komunistickým praktikám.

Další tři týdny v tvrdém lockdownu. Vláda povolila jen jesle

22. ledna 2021 09:09

Všechna opatření, která v současnosti platí, vláda protáhla spolu s nouzovým stavem do 14. února. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Výjimku dostanou jesle, nově budou moct otevřít. Blatný také řekl, že nový systém tabulky PES má platit od začátku února.

Adámka podle policie ve školce na Slovensku pokousala učitelka. Trest ji ale minul

27. listopadu 2020 15:45

Ani ne roční Adámek navštěvoval soukromé jesle v centru Trnavy necelé dva týdny. Když pro něj osudný den přišla matka Veronika Páleníková, měl prý po těle modřiny a třásl se. Na ruce byla navíc podlitina s otiskem zubů, podle lékařů od dospělé osoby. Soudy kauzu ukončily, obviněnou učitelku však neusvědčily. Adámka navíc úřady matce odebraly.

V ČR se znovu rozšíří jesle, nahradí dětské skupiny, návrh schválila vláda

20. července 2020 18:21

Po České republice se znovu rozšíří jesle, od září 2024 by měly úplně nahradit dětské skupiny. Návrh novely zákona dnes schválila vláda. Podle plánu by měl zákon začít platit od poloviny příštího roku. Novela by zároveň měla umožnit rodičům, aby děti mohly být v jeslích do tří let, konkrétně do srpna následujícího po třetích narozeninách.

Místo školky rodiče: Proč malé české děti zůstávají doma častěji než ty zahraniční?

29. dubna 2020 15:28

České a slovenské děti mladší tří let v drtivé většině nezakusí dlouhodobou péči někoho jiného než svých rodičů. Řadíme se ke státům s nejnižším procentem rodičů, kteří svěřují své malé potomky výchovným institucím nebo příbuzným – prarodičům, tetičkám či sousedům – na více než 30 hodin týdně. V pěti evropských zemích je přitom takto opatrovaných dětí přes 40 procent. Co vede české rodiče k tomu, že jsou s ratolestmi doma co nejdéle?