Soukromé školky bez peněz (zdroj: CNN Prima NEWS)
Zatímco veřejné školky, dětské skupiny nebo jesle platí obce a peníze na mzdy zaměstnanců jim posílá stát, ty soukromé zůstávají bez příjmů. Někteří rodiče totiž nechtějí platit školné, když mají děti doma. Řadě školek proto hrozí, že po pandemii již neotevřou a děti se nebudou mít kam vrátit.
Některá soukromá předškolní zařízení nedostatek financí řeší tím, že žádají rodiče o část školného. „Poprosili nás, abychom v době, kdy tam dítě nechodí, platili padesát procent celkové částky,“ uvedla paní Martina, maminka, která své dítě dává do soukromé školky.
Ředitelé zařízení však uvádějí, že se jedná o jakýsi druh investice do budoucnosti. „Je to poplatek za to, abychom byli schopni službu nabídnout po znovuotevření. Abychom nebyli nucení úplně zavřít,“ vysvětluje Jolana Jakoubková, ředitelka společnosti Firemní školky.
Školky budou buď propouštět, nebo neotevřou
Právě uzavření školek by pro mnohé rodiče bylo problémem. „Babičky a dědečky mám na Moravě a státní školku bych měla až od září. Takže by to pro mě byl problém,“ potvrzuje paní Martina. Obavy z budoucnosti mají i další soukromé školky.
Covid se prokázal ve víc než polovině českých školek. Děti s příznaky nezůstávají doma
Nákaza covidem se po vypuknutí druhé vlny epidemie v říjnu potvrdila ve více než polovině mateřských škol. Přenášela se zejména mezi zaměstnanci. Rodiče se přestali bát a někteří posílali děti do školky i s příznaky onemocnění. Kvůli výpadkům ze školného či dávkám pro nemocné zaměstnance přišly mateřinky o desítky tisíc korun. Vyplývá to ze studie Institutu pro sociální a ekonomické analýzy (ISEA).
„Buďto budeme propouštět zaměstnance, nebo budeme muset zrušit některé školky,“ míní Linda Janichová, ředitelka Foxíkových školek a jeslí. Tato soukromá školka je akreditovaná a dostává tedy státní dotace. Více než polovinu nákladů však pokrývá školné, které teď rodiče nemusí platit v plné výši. „Jedeme na nule. Případně máme drobnou rezervu, ale to už saháme do kontokorentů,“ vysvětluje ředitelka.
O plošné finanční pomoci akreditovaným soukromým školkám ministerstvo školství neuvažuje. Radí jim zažádat si jinde. „Tyto subjekty si mohou zažádat po splnění předem stanovených podmínek v programech, které vypisují jiná ministerstva,“ sdělila mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Ministerstvo práce a sociálních věcí sice v programu Antivirus uznává vzniklé náklady, má to ale svůj háček.
„Uznatelnými náklady programu Antivirus jsou náhrady mzdy včetně povinných odvodů, které zaměstnavatel vyplácí svým zaměstnancům za dobu, kdy jim nemůže přidělovat práci,“ uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Dostálek. Problém je ale v tom, že akreditované školky musí dodržovat vzdělávací plány a vyučovat mají distančně. Učitelé a učitelky teď tedy pracují a jejich zaměstnavatel ztrácí nárok na finanční pomoc.
Soukromé školky neví, zda po pandemii otevřou. Zdroj: CNN Prima NEWS