Češi mají podle oficiálního žebříčku páté nejbezpečnější potraviny na světě. Obchodním řetězcům se však stále vyplácí dovážet levnější potraviny ze zahraničí, upozorňuje v týdeníku 5plus2 zemědělský expert.
Česko zaujímá páté místo v Globálním indexu potravinové bezpečnosti. Jde o žebříček zemí z celého světa, který hodnotí kritéria jako dostupnost, kvalita a zejména bezpečnost potravin. Posuzuje i stav přírodních zdrojů či reflektuje změny klimatu. Například Německo je v indexu třinácté, Slovensko dokonce figuruje až na 40. místě.
Češi ročně vyhodí 830 tun jídla. Jak se toho vyvarovat a jak potraviny skladovat?
Stává se vám, že vyhazujete prošlé nebo dokonce zkažené jídlo? Nejste jediní, podle expertů se stále zvyšují počty těch, kteří nakoupí víc, než dokážou spotřebovat a zásoby nakonec končí v popelnici. Češi tak ročně vyhodí zhruba 830 tisíc tun potravin.
„Všechny dozorové orgány kontrolují opravdu pečlivě celé zemědělství a potravinářství do posledního detailu, i díky tomu jsme u nás neměli kauzy jako technická sůl místo potravinářské, salmonelóza v mase a další,“ míní místopředseda Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků Jiří Milek. Vše zároveň hodnotí i jako bývalý ministr zemědělství, post zastával zejména v roce 2018.
„Je to vysvědčení českých zemědělců, potravinářů, ale i státní správy. Dobré umístnění mimo jiné neguje všechna ta nešťastná vyjádření obchodních řetězců a jejich zástupců, kteří se snaží lidi přesvědčit o tom, že v Česku vyrábíme nekvalitní potraviny a že je potřeba, abychom je dováželi ze zahraničí,“ vysvětluje potravinář a dodává, že tím vlastně říkají, že máme dovážet ze zemí, které se v indexu potravinové bezpečnosti umístily až daleko za námi.
Jsme „popelnicí Evropy“?
Dobré umístění České republiky na sebe zároveň naráží s tvrzením, že Česko je „popelnicí Evropy“, tedy že se do českých zemí dováží méně kvalitní produkty než například na západ Evropy.
Ceny v průmyslu stouply nejvíce za deset let. Zdraží také potraviny, varují experti
Inflace se zřejmě udrží vysoko i v příštích měsících. Nasvědčují tomu dubnová data o vývoji cen v průmyslové, stavební a zemědělské produkci. Podle odborníků bychom měli počítat s dalším zdražováním potravin, neboť výrazně stoupají ceny surovin, které se pro výrobu potravinářského zboží používají.
„To je právě paradox, který dokazuje, že velké obchodní řetězce české potraviny neumísťují na své pulty kvůli tomu, že by byly nekvalitní, ale prostě se jim vyplatí dovážet potraviny nižší kvality, avšak levnější,“ míní.
Jedním hlasem současně dodává, že je velmi dobře mít v Česku specifické potraviny z celého světa. Na druhou stranu by ale zákazníci měli základní potraviny, jako jsou ovoce, maso a zelenina, volit spíše z české produkce. „Lidem bych poradil, aby vybírali s ohledem na co nejkratší dodavatelský řetězec,“ říká Jiří Milek.
Index každý rok vydává výzkumný tým britského týdeníku The Economist. Před pátým Českem se umístili na první příčce Finové, dále Irsko, Holandsko a Rakousko.
Co dalšího prozradil globální index a proč expert varuje před levnými potravinami, se dozvíte v pátečním vydání týdeníku 5plus2 a na www.5plus2.cz.