Inflace se zřejmě udrží vysoko i v příštích měsících. Nasvědčují tomu dubnová data o vývoji cen v průmyslové, stavební a zemědělské produkci. Podle odborníků bychom měli počítat s dalším zdražováním potravin, neboť výrazně stoupají ceny surovin, které se pro výrobu potravinářského zboží používají.
Ceny průmyslových výrobců u nás v dubnu meziročně stouply o 4,6 procenta. To je nejvíce od listopadu 2011. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. Výrazně se zvýšily ceny chemických látek a výrobků, a to téměř o třetinu. O více než 40 procent vzrostly také ceny základních chemických látek, hnojiv, plastů a syntetického kaučuku. Kovy a kovodělné produkty podražily o 7,5 procenta, energie pak téměř o desetinu.
Zdražování se ale nevyhnulo ani zemědělství. Ceny zde v průměru meziročně vzrostly sice jen o 1,3 procenta, ovšem k výraznému růstu došlo u plodin, které jsou klíčovým zdrojem pro potravinářskou výrobu. Obiloviny meziročně zdražily o 12,4 a olejniny o 6,6 procenta. Naopak o čtvrtinu klesla cena brambor, zelenina zlevnila o 13 a ovoce o 3,9 procenta. O čtvrtinu také klesly ceny jatečných prasat.
Ještě dražší potraviny
Podle odborníků je právě zdražování obilovin a olejnin důvod, proč bychom se měli připravit na pokračující růst cen potravin. „Za enormním nárůstem stojí z velké části, nikoli však výhradně, efekt loňské ponížené základny meziročního srovnání. Tahounem meziročního růstu cen jsou totiž ceny ropných produktů, které se loni v dubnu celosvětově dramaticky propadly. Ale vzhledem k tomu, že rostou také ceny výrobců v zemědělství, lze předpokládat, že vyšší než předpokládané cenové tlaky se silněji, než se donedávna zdálo, promítnou do spotřebitelských cen,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
„Po výrazném zvýšení tempa růstu spotřebitelských cen se začínají zvyšovat i ceny výrobců, což je patrné hlavně v průmyslu, stavebnictví a rostlinné výrobě. Vysoké úspory domácností se tak snadno mohou stát obětí inflace, která je bude znehodnocovat,“ připojil se k varování Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Inflace v květnu zrychlí
Podle něho je alarmující především růst cen v rostlinné zemědělské výrobě a z ní zejména obilovin a olejnin. „Jedná se o základní suroviny, ze kterých se vyrábí mnoho potravin. Lidé proto mohou očekávat, že bude pokračovat zdražování vybraných výrobků v obchodech s potravinami,“ dodal.
Spotřebitelské ceny v Česku se v dubnu meziročně zvýšily o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v březnu. Za akcelerací inflace stály právě také ceny potravin, z nichž nejvíce zdražovala zelenina – meziměsíčně téměř o 11 procent. „Je možné, že v květnu uvidíme meziroční inflaci ještě výš, poblíž 3,2 procenta. Nicméně již od července by rostoucí srovnávací základna z minulého roku měla meziroční inflaci stahovat pod tři procenta,“ uvedl pro CNN Prima NEWS analytik Komerční banky Michal Brožka. Inflaci podle něho také přiživí postupující rozvolňování protiepidemických opatření, což povede k růstu spotřebitelské poptávky.