Jihoafrická mutace koronaviru se potvrdila také v Česku. Je výrazně nakažlivější než původní varianta tohoto viru a mnozí odborníci se obávají, že může snižovat účinnost vakcín. Co o této mutaci zatím víme?
Jihoafrickou variantu, označovanou také jako 501.V2 nebo B.1.351, poprvé zaznamenali loni v říjnu v provincii Východní Kapsko, která leží na jihu Jihoafrické republiky. Poprvé byl její výskyt ohlášen loni v prosinci. Mnozí odborníci se domnívají, že je až o 50 procent nakažlivější. V Jihoafrické republice, kde tato varianta viru převládá nad původním virem SARS-CoV-2, vedla k významnému zvýšení počtu hospitalizovaných pacientů v nemocnicích.
Potvrzeno. Nakažlivější jihoafrická mutace je v Česku, snižuje účinnost některých vakcín
V Česku byla v jednom případě potvrzena nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru. Uvedla to mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Informace o několika podezřeních na tuto mutaci se objevila v minulých dnech. Některé případy souvisely se zájezdem na Zanzibar a týkají se lidí nejméně z Královéhradeckého a Jihomoravského kraje.
Jihoafrická mutace se již rozšířila do více než 30 zemí světa. Mutaci zaznamenali například v USA, Austrálii, Velké Británii, Norsku nebo Japonsku. Objevila se však i v některých sousedních zemích. Šíří se například v rakouském Tyrolsku, v Německu a minulý týden první výskyt zaznamenalo také Polsko.
Největším problémem této mutace je, že podle určitých studií je částečně odolná proti některým vakcínám. Jihoafrická republika kvůli tomu nezačala používat vakcínu vyvinutou Oxfordskou univerzitou a společností AstraZeneca, nýbrž začne očkovat látkou od společnosti Johnson & Johnson.
Podle jihoafrických orgánů preparát firmy AstraZeneca prokázal malou účinnost v případě místní mutace viru. Tvrzení jihoafrických orgánů, že by přípravek v případě mutace nefungoval dostatečně dobře, ale odmítl její výrobce i Světová zdravotnická organizace (WHO).
Jihoafrické testy se údajně uskutečnily na příliš malém vzorku osob a trvaly krátkou dobu. Imunolog Zdeněk Hel počátkem tohoto měsíce odkázal na studii, podle níž neúčinkuje na jihoafrickou variantu lék bamlanivimab od firmy Eli Lilly.
Kvůli mutaci mají Češi omezené cestování
Nakažlivější varianta viru se potvrdila tento týden také v Česku. Informace o několika podezřeních na tuto mutaci se objevila v minulých dnech. Některé případy souvisely se zájezdem na Zanzibar a týkaly se lidí z Královéhradeckého a Jihomoravského kraje. Podezření na jihoafrickou mutaci měli i jihomoravští hygienici, konkrétně se jedná o čtyři případy.
Vláda zakázala kvůli mutacím cestování Čechů do Brazílie, JAR, Keni i Zanzibaru
Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemí. Od pátku do 11. dubna nesmí cestovat například do Brazílie, Jihoafrické republiky, Keni nebo na Zanzibar. Ochranné opatření ve středu večer projednala vláda.
Kvůli šíření nové mutace viru ministerstvo zdravotnictví zakázalo vstup Čechů do několika afrických a jihoamerických zemí. Od pátku do 11. dubna nesmí cestovat například do Brazílie, Jihoafrické republiky, Keni nebo na Zanzibar.
Imunolog Zdeněk Hel pak v rozhovoru pro CNN Prima NEWS poukázal na to, že ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav nedostatečně monitorují virové varianty na území republiky. „Vůbec nemonitorujeme jihoafrickou variantu. To, co se podařilo zachytit, se stalo naprostou náhodou, anebo došlo k tomu, že se vrátili nějací turisté ze Zanzibaru, a předpokládám, že ty preferenčně otestovali,“ řekl imunolog.
Podle něj je možné, že mnoho těžkých případů či infekcí u mladých lidí může být způsobeno právě touto variantou viru. „Doufám, že ne, ale je to možné,“ podotkl Hel.
Kromě jihoafrické je známa také britská či brazilská mutace. Britská mutace kooronaviru, jak naznačuje její název, byla poprvé zaznamenána ve Velké Británii, která kvůli ní následně zpřísnila proticovidová opatření, zejména týkající se cestování. Jejím největším nebezpečím, stejně jako u jihoafrické mutace, je vysoká míra nakažlivosti. Šíří se až o 40 procent rychleji. Naopak brazilská mutace pravděpodobně pochází z Brazílie a jako první ji zaregistrovalo Japonsko u skupiny brazilských turistů.