Za běžných okolností tradičně uzavírá grandslamovou sezonu. Ve specifickém roce ovlivněném koronavirem však bylo US Open v pořadníku zařazeno na druhou pozici, respektive se ho skoro jako zázrakem žádné termínové změny na rozdíl od Roland Garros a Wimbledonu netýkaly. Hráči se však budou muset podřídit velkému počtu restrikcí, což některé z nich odradilo. „Nedivím se, že to nechtějí podstupovat, a to i za cenu ztráty bodů a financí,“ míní tenisový expert Vladislav Šavrda o události, která startuje v pondělí.
Pandemická situace dramaticky ovlivnila podobu letošního tenisového svátku ve Flushing Meadows. Aby velký turnaj vynechali Roger Federer a Rafael Nadal, přestože nemají žádné zdravotní komplikace? To se nestává. Mezi ženami zase chybí hned šest hráček první desítky žebříčku, včetně světové jedničky Ashleigh Bartyové nebo loňské překvapivé šampionky z New Yorku Biancy Andreescuové. A nedobrovolně musí absentovat i všichni diváci.
Na druhou stranu, česká stopa bude v ženském pavouku minimálně v prvním kole více než výrazná. Naskočí do něj totiž hned osm hráček, včetně Karolíny Plíškové, jež bude na americkém majoru nasazenou jedničkou. Pokoří své dosavadní maximum na US Open, kterým byla finálovou účast z roku 2016? K tématům týkajícím se newyorské akce oslovila redakce CNN Prima NEWS Vladislava Šavrdu, který je bývalým daviscupovým kapitánem a současně hlavním manažerem klubu I. ČLTK.
Martina Navrátilová řekla, že početné absence hodnotu triumfu na US Open nesníží. Zaslouží si podle vás letošní turnaj v New Yorku vůbec označení grandslam?
Letošní rok je celkově absolutní specifikum. Ovšem, když někdo tento turnaj vyhraje, nikdo mu neodpáře, že ovládl grandslam. Stejně jako nikdo neodpáře triumf Janu Kodešovi, který vyhrál v roce 1973 Wimbledon při bojkotu profesionálů. Samozřejmě, ať se šampionem stane kdokoliv, bude se chvíli mluvit o tom, že US Open zdaleka nehráli všichni. Ale grandslamový titul to zkrátka bude. Musíme to tak brát.
Ale cesta k titulu teď může být o poznání snazší.
Podmínky jsou pro všechny stejné. Hráči a hráčky tam mohli jet. Někdo se do New Yorku nevypravil kvůli tomu, že nemá natrénováno, někdo jiný se zase bál celé situace. Pak se určitě najdou případy těch, kteří zkrátka nechtějí být uzavření v bublině. Nejde říct, že by měl mít turnaj nižší hodnotu.
Překvapilo vás, kolik tenistů a tenistek se ve finále bálo přicestovat do Flushing Meadows?
Úplně si nemyslím, že je to vyloženě věc strachu. Spíše se odmítají podřídit striktním pravidlům – nechtějí se nechat uzavřít na tři neděle do izolace. Musí být pod dohledem na hotelu, nemohou si vyjít na jídlo do restaurace, jsou odkázaní víceméně jen na hotelový servis. Nedivím se, že to nechtějí podstupovat, a to i za cenu ztráty bodů a financí. Je to pro ně až příliš velký diskomfort.
Jak moc může podle vás aktérům narušit pohodu právě to, že si nemohou dopřát takové rituály, jako že si vyrazí na Manhattan na kávu nebo nějaké dobré jídlo?
Jsem toho názoru, že hodně. Je to samozřejmě o typu člověka. Někomu uzavření do samoty může vadit opravdu hodně. Nechci říct, že budou mít vyloženě ponorkovou nemoc a klaustrofobii. K náročnému sportu, kterým tenis je, však bezesporu patří, aby se hráči a hráčky mohli jít bavit. A to myslím v tom dobrém slova smyslu. Je fajn vyjít si na večeři tam, kam chcete, a ne být přivázaný k posteli na pokoji. Mohou se najít jedinci, které to bude tak štvát, že dokonce mohou toužit po tom, aby z turnaje vypadli a zamířili domů.
Původně platilo, že si hráči na koronavirové US Open s sebou mohou vzít jen jednoho člena týmu, nakonec jsou z toho tři lidé. Myslíte si, že i tak to může být pro největší hvězdy málo, a tím pádem se mohou cítit nekomfortně?
Ty nejbohatší hvězdy jsou zvyklé na naprosto dokonalý servis. Viděli jsme to v posledních týdnech – a to i v Praze, že organizace WTA i ATP postupují skrze náročné restrikce tak trochu metodou pokus-omyl. Zvláště u žen počet omezení a různých pravidel byl až trochu směšný. Ovlivnit hráče a hráčky to určitě může, zkrátka nebudou mít ten dokonalý komfort v podobě celého týmu, se kterým jinak běžně pracují.
Nadalovu neúčast chápu, chce rekordy v Paříži
Poprvé od roku 1999 dojde k tomu, že grandslamovou akci neodehraje ani jeden z dvojice Roger Federer, Rafael Nadal. Jak moc budou podle vás scházet tato hvězdná jména?
Zkrátka se to stalo, nedá se nic dělat. Roger Federer podle mě už rozmýšlí, jakým způsobem bude, nebo nebude pokračovat jeho úžasná kariéra, navíc není to tak dlouho, co byl na operaci kolene. U Rafaela Nadala úplně nevím, co mohlo způsobit jeho absenci. Zřejmě obavy o zdraví, případně nemá tolik natrénováno. Zkrátka to dosavadní vytížení v roce 2020 je zatím úplně jiné, než by bylo za normálních okolností. Je to smutné, chybět budou, ale jak jsem řekl – každý mohl přijet.
Rafael Nadal loni US Open vyhrál, ale přesto se asi nechtěl „vyšťavit“ před jeho milovaným Roland Garros, které přijde hned po americkém grandslamu, je to tak?
Je to logické. Program je nyní našlapaný neuvěřitelným způsobem. Teď přišly na řadu dva turnaje na tvrdém povrchu, hned poté jsou v kalendář prestižní antukové podniky v rychlém sledu – Madrid, Řím a grandslam v Paříži. Teď v Praze na challengerech jsme měli grandslamového vítěze Stana Wawrinku, který nám sám říkal, že se soustředí pouze na antukové akce, které budou velmi náročné. Odehrát sérii na betonu a pak přejít na jiný povrch je opravdu těžké. I proto se Nadal zřejmě rozhodl tak, jak se rozhodl.
Možná hraje velkou roli i to, že už je v pokročilejší fázi kariéry?
Není úplně nejmladší, je mu 34 let. Ví, že chce v Paříží vytvářet další a další rekordy, pro něj je to vždy vrchol sezony. Chápu, že se na to soustředí.
Troufnete si tipnout složení mužského finále? Asi se nabízí, že by se mohlo opakovat finále z Australian Open, kde si o trofej zahráli Novak Djokovič s Dominicem Thiemem, aktuálně dva nejvýše nasazení.
Přípravný turnaj, který sice nesl názvem Cincinnati, ale hrál se na stejném místě, jako se teď bude konat US Open, ukázal formu hráčů. Djokovič asi nemusí být úplně tak jasnou jedničkou…ve finále ho dost trápil Milos Raonic, už před tím Španěl Bautista Agut. A Thiem rozhodně neoslnil (vypadl po prvním kole se Srbem Krajinovičem, pozn. red). Asi bude ale trefnější říct, že Djokovič je stále favorit. Uvidíme, jak se potenciálně vyvrbí jeho soupeř pro finále. Jméno si opravdu netroufnu tipovat.
Cincinnati přineslo překvapení mezi ženami – trofej vyhrála Viktoria Azarenková, pro kterou to byl první titul na okruhu WTA po více než čtyřech letech. Mohla by výrazněji uspět i na US Open?
K tomu, že teď vyhrála, výrazně přispělo to, že do finále nezasáhla Naomi Ósakaová. U žen je to pro mě opravdu nejasné. Jak vážné je zranění stehenního svalu Ósakaové? Navíc původně plánovala, že turnaj vzdá kvůli tomu, aby podpořila boj proti rasismu a policejní brutalitě. Ona je taková neznámá.
A Azarenková?
Že bych ji viděl jako vítězku, to říct asi nemůžu. Ukázala v pár těžkých zápasech dobrou formu, ale nemyslím si, že by měla mít na to, aby teď vyhrála grandslamovou trofej. Pokud bych měl říct nějakou další favoritku, tak bych to strašně přál Karolíně Plíškové. Na titul z takového velkého turnaje už čeká dlouho. Teď je první nasazenou hráčkou.
Ale Cincinnati Plíškové nevyšlo podle představ a vypadla hned na úvod s Veronikou Kuděrmetovovou. Může ji to nějak ovlivnit psychicky?
Třeba jí ale zase delší pobyt a trénink na stejných kurtech teď pomůže. Mohla by to dokázat. Myslím si, že psychicky je Karolína dost silná hráčka. Všechno zlé je pro něco dobré. Měla možnost na daném místě více potrénovat, odpočinout si. Což je například oproti právě Azarenkové rozdíl. Těžko soudit. Z tohoto jednoho zápasu, který nevyšel, bych nedělal závěry.
Chování Ósakaové mi přijde pod její úroveň
Kdo dál by podle vás mohl z českých hráček, kterých je v hlavním losu dohromady osm, zazářit?
Zaprvé je skvělé, že tam máme hned osm našich tenistek. Petra Kvitová je hráčka, které když ten turnaj sedne, tak ho může úplně klidně vyhrát. Karolína Muchová sehrála teď v rámci Cincinnati skvělý zápas s Ósakaovou, který bohužel nedopadl dobře z hlediska výsledku. Má na to, aby prošla několika koly. Ovšem – a to ji nechci nijak podceňovat – neviděl bych to na úplně závěrečnou fázi. Markéta Vondroušová trochu pokulhává, ale teď má opravdu skvělý los (v prvním kole ji čeká Belgičanka Greet Minnenová, 106. hráčka světa, pozn. red.). A jedno dvě vyhraná kola ji mohou posunout úplně jinam, výkonnostně i mentálně.
A co třeba taková Marie Bouzková?
Ta se stále lepší, je to takový černý kůň. Ale skrze Američanku Jessicu Pegulaovou neměla pro první kolo úplně štěstí. Každopádně uvidíme, jak se s tím popere.
Ještě se vrátím ke Karolíně Muchové, protože ji čeká jiná americká hráčka, Venus Williamsová. To bude pořádný test na úvod, že?
Je to velice atraktivní zápas, ale přece jen si myslím, že Venus už zdaleka není to, co bývala.
Zato její sestra Serena Williamsová se určitě v sobě ještě pokusí probudit šampionku. Kdy jindy by mohla získat rekordní 24. grandslamový titul, když ne na turnaji s velmi osekanou konkurencí?
Kdybych si přece jen měl tipnout favoritku ženské části turnaje, tak asi ukážu na ni. Přestože to vůbec není má oblíbená hráčka – dělá na kurtu až příliš velký tyjátr. Nicméně má momentálně největší šanci a může tak získat rekordní trofej. Ale opravdu bude záležet na zdravotním stavu Ósakaové.
Už jste sám zmínil, že právě Ósakaová nejprve bojkotovala zápas na turnaji Cincinnati. Nebojíte se, že by se tato forma protestů mohla přenést i na US Open, protože utkání v zámoří se kvůli nesouhlasu s policejní brutalitou odkládala napříč sporty – NBA, NHL i MLB?
Nechci se k tomu nějak více vyjadřovat. Jen můžu zmínit to, že mnoho lidí už řeklo, že takováto forma protestů do sportu nepatří. Konkrétně v případě Ósakaové to bylo zvláštní. Napřed nechtěla hrát vůbec, pak se nakonec na kurt postavila. Probíhalo tam určité přemlouvání ze strany pořadatelů, ale jakou formou, to nevíme. Každopádně mi to připadá pod úroveň takovéto hráčky. A myslím si, že to není úplně přínosné v žádném sportu. To je ale asi všechno, co k tomu můžu říct.