Přesně před čtyřmi roky vyhasly životy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové
V pondělí 21. února to byly přesně čtyři roky od chvíle, kdy vyhasly rukou nájemného vraha životy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Vrah a další dva odsouzení v této kauze si odpykávají dlouholeté tresty, otazník ale stále visí nad jménem objednavatele či objednavatelů likvidace investigativního novináře. U příležitosti výročí byl v Bratislavě odhalen památník zavražděných.
Památník byl slavnostně odhalen přesně čtyři roky poté, co byly ve svém domě v obci Velká Mača, nedaleko Trnavy, snoubenci zavražděni. Symbolizuje jizvu, kterou smrt dvou mladých lidí způsobila ve slovenské společnosti.
Už od počátku indicie nasvědčovaly tomu, že krutý zločin souvisí s články, ve kterých mladý novinář odhaloval korupci a zneužívání moci na Slovensku. Jána a jeho snoubenku Martinu pochovali rodiče v šatech, ve kterých se měli zanedlouho brát.
Investigativní novinář Ján Kuciak. Zdroj: CNN Prima NEWS
Na Jána Kuciaka a jeho snoubenku lidé myslí i po čtyřech letech. Zdroj: CNN Prima NEWS
V pondělí 21. února si lidé připomínali vraždu Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Zdroj: CNN Prima NEWS
Čtyři roky po smrti Jána Kuciaka a jeho snoubenky byl v Bratislavě odhalen jejich památník. Zdroj: CNN Prima NEWS
Památník za Jána Kuciaka symbolizuje jizvy. Zdroj: CNN Prima NEWS
Detail památníku věnovaného Jánu Kuciakovi a jeho snoubence. Zdroj: CNN Prima NEWS
Objednavatel je neznámý
Zastřelil je nyní již odsouzený Miroslav Marček, který za vraždu dostal výjimečný trest – 25 let. Marček byl ale pouze vykonavatelem, objednavatel je stále neznámý. Odsouzeni byli spolu s ním ještě spolupachatel Tomáš Szabó, který Marčeka odvezl k domu Jána Kuciaka a zprostředkovatel Zoltán Andruskó. Obviněnými jako objednavatelé jsou v této kauze stále podnikatel Marian Kočner a Alena Zsuzsová, která měla nájemnou vraždu zprostředkovat.
Na krku mají navíc obvinění z přípravy dalších tří vražd – dvou prokurátorů a jednoho právníka. Příští týden proběhne nové soudní líčení na Specializovaném soudu v Pezinku. Případ vrátil tomuto soudu minulý rok v říjnu slovenský Nejvyšší soud. Zrušil tak jeho rozhodnutí z roku 2020, kdy osvobodil jak Kočnera, tak Zsuzsovou.
Soud v Pezinku má nyní nové složení a celý případ tak začne znovu. Ke konečnému verdiktu se může soud dospět až za řadu měsíců.
Marian Kočner i Alena Zsuzsová už nicméně ve vězení jsou. Marian Kočner za padělání směnek na 19 let a Alena Zsuzsová za podíl na vraždě na 21 let. Z vězení se tedy jen tak nedostanou, definitivní trest za vraždu Jána a Martiny ale slovenská společnost s napětím očekává.
Smutné výročí smrti Kuciaka a Kušnírové: Na místě jejich domu vznikne muzeum
Na místě, kde zavraždili novináře Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou, vznikne muzeum. Rodinný dům dvojice bude zbourán, zůstat by měla ale například posprejovaná brána, která na sobě nese mnoho vzkazů. Součástí bude i park a pietní místo, informuje web topky.sk. K otřesné události došlo přesně před třemi lety.
Lidé vyšli do ulic
Tragédie vyhnala před čtyřmi lety Slováky do ulic. Žádali nezávislé vyšetřování a odstoupení špiček slovenské politické scény. A hlavy skutečně padaly, začala přeměna slovenské společnosti. Odstoupil premiér Robert Fico, ministr vnitra Robert Kaliňák a volby vyhrálo OLANO v čele s Igorem Matovičem.
Po nástupu nové garnitury proběhla vlna zatýkání, a to i na nejvyšších místech. Dosud bylo ve velkých kauzách obviněno z korupce 16 soudců. Dva bývalí policejní prezidenti byli dokonce obviněni z členství v organizované zločinecké skupině. Zatím ale nebyl nikdo z nich pravomocně odsouzen, na verdikty se stále čeká.
Stará elita se vrací
Ve stínu koronavirové pandemie se ale zpět na vrchol drápe strana Roberta Fica SMER-SD, na scénu se vrací i bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák, který se po vraždě Jána Kuciaka příliš často na veřejnosti neobjevoval. Straně SMER rychle rostou volební preference a v některých průzkumech je dokonce na prvním místě.
Jako druhý se drží též bývalý premiér, a to Peter Pellegrini se svoji stranou HLAS-SD. Současná vládní koalice v průzkumech stále klesá a důvěra v ní a její představitele se nepohybuje vysoko. Volby budou na Slovensku za dva roky, podle slovenských politologů se s koncem pandemie koronaviru nálada ve společnosti změní a Robert Fico podle nich volby nakonec nevyhraje.
Proměna slovenské společnosti tak pokračuje jen pozvolna. Sám Kuciak do své smrti věřil, že se společnost a politická veřejnost časem změní. Doufal, že k tomu přispěje:
„Měl jsem krátké období optimismu, kdy jsem si říkal, že něco napíšu a všichni skončí. Ale netrvalo to dlouho. Jsem smířený s tím, že to tak není. Není to o tom, že za každou jednu věc, kterou napíšu, se stane něco významného. Věřím, že postupnými kroky se dá společnost a politická veřejnost kultivovat tak, aby si lidi těchto věcí dovolovali stále méně a méně. Vím, že se to nestane za rok nebo za dva. Možná to bude trvat celý život.”