reklama

Rozhodnutí o nevině Kočnera prohloubí nedůvěru Slováků v instituce, říká Radičová

Soud v kauze Kuciak ve čtvrtek rozhodl, že podnikatel Marian Kočner a Alena Zsuzsová jsou nevinní ve věci objednání vraždy mladého novináře a jeho snoubenky. Co to vypovídá o slovenském soudnictví? A jaké se nyní otevírají možnosti? Na tyto a další otázky odpovídala v pořadu 360° Pavlíny Wolfové bývalá předsedkyně slovenské vlády Iveta Radičová.

reklama

Rozhodnutí slovenského soudu o nevině Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsové v kauze Kuciak považuje expremiérka Slovenska za neočekávané. „Jako většina lidí a rodiče (Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové – pozn. red.) cítím veliké překvapení,“ uvedla Radičová. To, že soud některé důkazy nepovažoval za přesvědčivé, označila za diskutabilní.

K tématu

Podle jejího mínění většina Slováků nedůvěřuje fungování demokracie na Slovensku. Týká se to podle ní nejen soudnictví, ale i parlamentní či vládní úrovně. „Další neodsouzení tuto nedůvěru jen dalším způsobem prohloubí,“ zdůraznila slovenská expremiérka.

Radičová pořadu 360° Pavlíny Wolfové dále sdělila, že vyšetřování případu mohlo být ovlivněno také tím, že se do něj zapojili lidé, kteří měli blízko ke Kočnerovi. Zmínila například šéfa policie Tibora Gašpara či ministra spravedlnosti Roberta Kaliňáka, kteří několik týdnů po vraždě odstoupili ze svých funkcí. Stejně tak mohli vyšetřování ovlivnit soudci, kteří podle ní pracovali ve prospěch Kočnera.

Fico nechápe napětí ve společnosti, říká Radičová

Slovenská expremiérka se také vyjádřila ke svému předchůdci, ale zároveň i nástupci ve funkci předsedy vlády Robertu Ficovi, který po určité době následoval příkladu Gašpara a Kaliňáka a rezignoval. Po oznámení rozsudku však vystoupil s prohlášením, že se o něm v době vraždy a následných protestů lhalo, že měl vazby na Kočnera, a že byla celá kauza zneužita proti němu. „Vůbec nepochopil, co se ve společnosti nahromadilo za napětí a že samotná vražda byla poslední kapkou,“ řekla Radičová k Ficovu výroku.

Slovenský prokurátor už se proti rozhodnutí odvolal a případ tedy míří k Nejvyššímu soudu. Ten má aktuálně dvě možnosti. Buď se ztotožní s rozsudkem soudu v Pezinoku, který rozhodl o nevině Kočnera a Zsuzsové, či naopak případ vrátí k projednání.

K vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové došlo 18. srpna 2018 v jejich domě v obci Veľká Mača. Oba byli zastřeleni Miroslavem Marčkem, který byl již v dubnu odsouzen ke 23 letům vězení. Jeho spolupachatel Tomáš Szabó, který ho před dům Kuciaka a Kušnírové dovezl, ve čtvrtek dostal 25 let.

K tématu

Tagy: Slovensko Ján Kuciak soud Marian Kočner Robert Fico Alena Zsuzsová Kauza Kuciak 360° Iveta Radičová

Další hlavní zprávy

Roman Prymula

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Nejen politici, ale i mnozí další pobouření lidé využívají sociálních sítí, aby vyjádřili své extrémní rozhořčení nad nočním výletem ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a Miroslava Faltýnka (ANO) do restaurace a bez roušky. Oba politiky přistihl Blesk.cz a vyfotografoval, jak kolem půlnoci opouštějí v Praze luxusní restauraci Rio’s. Pro normální lidi, kteří se musejí v cizí společnosti pohybovat v rouškách, jsou přitom restaurace uzavřené a fungují maximálně výdejová okénka.

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

reklama
Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace
Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama