Rozhodnutí o nevině Kočnera prohloubí nedůvěru Slováků v instituce, říká Radičová

Iveta Radičová

Soud v kauze Kuciak ve čtvrtek rozhodl, že podnikatel Marian Kočner a Alena Zsuzsová jsou nevinní ve věci objednání vraždy mladého novináře a jeho snoubenky. Co to vypovídá o slovenském soudnictví? A jaké se nyní otevírají možnosti? Na tyto a další otázky odpovídala v pořadu 360° Pavlíny Wolfové bývalá předsedkyně slovenské vlády Iveta Radičová.

Rozhodnutí slovenského soudu o nevině Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsové v kauze Kuciak považuje expremiérka Slovenska za neočekávané. „Jako většina lidí a rodiče (Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové – pozn. red.) cítím veliké překvapení,“ uvedla Radičová. To, že soud některé důkazy nepovažoval za přesvědčivé, označila za diskutabilní.

Podle jejího mínění většina Slováků nedůvěřuje fungování demokracie na Slovensku. Týká se to podle ní nejen soudnictví, ale i parlamentní či vládní úrovně. „Další neodsouzení tuto nedůvěru jen dalším způsobem prohloubí,“ zdůraznila slovenská expremiérka.

Radičová pořadu 360° Pavlíny Wolfové dále sdělila, že vyšetřování případu mohlo být ovlivněno také tím, že se do něj zapojili lidé, kteří měli blízko ke Kočnerovi. Zmínila například šéfa policie Tibora Gašpara či ministra spravedlnosti Roberta Kaliňáka, kteří několik týdnů po vraždě odstoupili ze svých funkcí. Stejně tak mohli vyšetřování ovlivnit soudci, kteří podle ní pracovali ve prospěch Kočnera.

Fico nechápe napětí ve společnosti, říká Radičová

Slovenská expremiérka se také vyjádřila ke svému předchůdci, ale zároveň i nástupci ve funkci předsedy vlády Robertu Ficovi, který po určité době následoval příkladu Gašpara a Kaliňáka a rezignoval. Po oznámení rozsudku však vystoupil s prohlášením, že se o něm v době vraždy a následných protestů lhalo, že měl vazby na Kočnera, a že byla celá kauza zneužita proti němu. „Vůbec nepochopil, co se ve společnosti nahromadilo za napětí a že samotná vražda byla poslední kapkou,“ řekla Radičová k Ficovu výroku.

Slovenský prokurátor už se proti rozhodnutí odvolal a případ tedy míří k Nejvyššímu soudu. Ten má aktuálně dvě možnosti. Buď se ztotožní s rozsudkem soudu v Pezinoku, který rozhodl o nevině Kočnera a Zsuzsové, či naopak případ vrátí k projednání.

K vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové došlo 18. srpna 2018 v jejich domě v obci Veľká Mača. Oba byli zastřeleni Miroslavem Marčkem, který byl již v dubnu odsouzen ke 23 letům vězení. Jeho spolupachatel Tomáš Szabó, který ho před dům Kuciaka a Kušnírové dovezl, ve čtvrtek dostal 25 let.

Tagy: