Jakub šel pět měsíců nejnáročnější trail světa. „Nejnebezpečnější byl grizzly,“ říká

Celých 148 dnů napěchovaných neopakovatelnými zážitky. Třicetiletý Jakub Jonáš z Jeseníků úspěšně absolvoval nejdelší a nejucelenější trail na světě – slavný Continental Divide Trail (CDT). To celé navíc v barefootech. „Nejnebezpečnější okamžik se odehrál při setkání s grizzlym v Národním parku Glacier v Montaně,“ poznamenává dálkový chodec, který se na náročný CDT vypravil s kamarádem Martinem Bencem.

Hlavním tahákem pro tenhle zaoceánský trail byla pro Jakuba Jonáše rozmanitost americké přírody. „Od vysokých hor v Coloradu až po vyprahlé pouště v Novém Mexiku a Wyomingu. Prošli jsme také přes Yellowstone a několik dalších národních parků. Bylo to velmi náročné, ale zážitek stál za to,“ zamýšlí se nahlas Jakub, který už má za sebou Pacifickou hřebenovku (Pacific Crest Trail).

ČTĚTE TAKÉ: Čechmánek dobyl i NHL. Šampion z Nagana byl lepší brankář, než si myslíme. Zemřel před rokem

Continental Divide Trail je ve srovnání s Pacifickou hřebenovkou odlehlejší a divočejší. „Trasy jsou méně udržované a značení řidší,“ komentuje Jakub Jonáš, jenž si na pět měsíců „odskočil“ z Jeseníků do USA. A několikrát tam čelil opravdu krajním momentům: „Nikdy předtím jsem nezažil takové bouřky. A teď, když slyším hřmění, naskakuje mi husí kůže a velký respekt. V Coloradu byly bouřky na denním pořádku, ale většinou se jim dalo předcházet. Tento stav však nepanoval ve Wyomingu, zejména v oblasti Great Basin.“

Mezi medvědy a chřestýši

V Coloradu strávil přes 40 dnů ve výškách kolem 4 000 metrů. „Zůstávala tam spousta sněhu, což nás často brzdilo a zejména hodně unavovalo. Kvůli tomu jsme někdy museli volit alternativní trasy,“ pokračuje Jonáš. Někdy zase potkali nezvané hosty. Od chřestýšů až po zmíněného medvěda grizzlyho. „Jeden o velikosti fabie nás překvapil předposlední den, když šel přímo před námi po stezce, a my s tím nemohli nic dělat. Naštěstí bylo dost borůvek, takže si nás příliš nevšímal, a my měli s sebou bear spray,“ vypráví Jakub, který chystá z putování po Státech krátký film.

Na obávaného medvěda byli s parťákem Martinem Bencem ve dvou. Největší stresová chvíle tak přišla, když se na jedno odpoledne rozdělili ve Wind River. „Chtěl jsem si ‚zkrátit‘ cestu přes jedno sedlo, které na mapách vypadalo jako pěkná pěšina. Nakonec to ovšem skončilo lezením po skalách a suti. Kdybych to měl jít znovu, určitě bych si vzal horolezecké vybavení, helmu a hlavně bych nešel s tak těžkým batohem,“ uvádí Jakub, který tvoří s Martinem známé cestovatelské duo DvaNaTahu.

Nepostradatelná obuv

I tentokrát důvěřoval Jakub Jonáš barefootům: „Vyhovují mi pro přirozený pohyb a pohodlí. Do USA jsem si přivezl pět párů, ale nakonec jsem využil jen čtyři, neboť jsme ušli méně, než jsme plánovali. V podstatě jsem boty vyměňoval každých dvanáct set kilometrů. Nezdá se to jako moc, ale chci podotknout, že jsme chodili v průměru třicet kilometrů denně po dobu dvanácti hodin.“

Sloužily mu výtečně ve sněhu, na poušti nebo při brodění řekou Gila v Novém Mexiku. Tam během tří dnů „spolkly“ přibližně sto pět kilometrů a přebrodily řeku dvě stě pětkrát! „Mezi další dobrodružné momenty bych zařadil výstup na nejvyšší bod Continental Divide Trail – Grays Peak (4 352 m n. m.). A taky druhou nejvyšší horu kontinentálního USA, Mt. Elbert (4 401 m n. m.),“ dodává Jakub Jonáš.

Co nesmí nikdy chybět?

Leckoho může napadnout otázka, proč se do toho Kuba s parťákem vůbec pouštějí. „Jde o čistou lásku k přírodě, touhu po samotě, posouvání vlastních limitů, pocit nepřenositelného dobrodružství, vyčištění hlavy a odpočinek. Je to také poznávání nových míst a lidí,“ vysvětluje motivační koktejl Kuba, jenž si nedokáže představit traily bez kávy. „Kdekoliv jsem, tak ji tahám s sebou. Neumím si bez ní představit ráno,“ přiznává Jakub, jehož rodina provozuje v Ostružné menší skiareál.

Vedle kávy tvoří základ Jakubovy výbavy následující věci: kvalitní batoh, stan, karimatka a spacák. Co se týče oblečení, doporučuje mikinu, péřovku, nepromokavé kalhoty, dvě až tři trička, termoprádlo, pár kusů spodního prádla a několik párů ponožek. „Důležitá je rovněž dobře vybavená lékárnička, powerbanka a vařič s plnou plynovou bombou. S tímto vybavením vás nic nemůže překvapit. Na CDT jsem dokonce tahal i dron, abychom měli lepší záběry,“ zmiňuje třicetiletý dálkový chodec, jenž kvůli medvědům přibalil i rolničky.

Poslední výzva

Jednu z novinek pro tento trek tvořil též satelitní SOS komunikátor. „Je skvělé mít možnost zavolat pomoc nebo být v kontaktu s rodinou i v místech bez signálu. Dále hodně spoléháme na aplikace jako Mapy.cz a FarOut. Mapy.cz jsou velmi přesné a jejich offline mapy neocenitelné. Naopak FarOut nabízí výhodu poznámek od ostatních chodců, které se hodí pro získání aktuálních informací o vodních zdrojích, podmínkách na trase a kempech,“ podotýká vždy pozitivně naladěný Jakub Jonáš.

Pacifickou hřebenovku má odškrtnutou. Teď si Kuba odfajfkoval rovněž Continental Divide Trail. Zbývá mu již pouze Appalachian Trail, aby získal takzvanou Triple Crown. Což představuje dokončení tří nejdelších trailů v USA. „Plán je takový, že bych to rád dokončil příští rok. Protože se ale na východním pobřeží USA prohnala bouře Helena a Appalachian Trail je poničený, uvidíme, jak to dopadne. Nicméně vždycky se dá vymyslet něco dalšího!“ uzavírá nadšený cestovatel z Jeseníků.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Budoucnost Oktagonu? Cílem je stát se evropskou Ligou mistrů v MMA, říká manažer Ondřej Vrba

Tagy:
medvěd dobrodružství volný čas Colorado USA sport Jeseníky Nové Mexiko barefoot Wyoming příroda Jakub Jonáš životní styl a volný čas sportovní disciplína venkovní rekreace Pacifická hřebenovka Martin Benc