Evropská unie byla během pandemie častým terčem kritiky veřejnosti i vlád členských zemí. Prý toho v boji proti pandemii koronaviru tolik neudělala a při nařízeních často váhá. Je tomu skutečně tak? Podniká EU dostatečné kroky ke zpomalení epidemie? A je na místě sjednocení pravidel členských států? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídala česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO).
„Byli jsme kritizováni za nečinnost ve věcech, ke kterým ani nemáme kompetence,“ odmítla česká eurokomisařka kritiku, která se kvůli koronaviru valí na Evropskou unii. Podle řady lidí EU nereaguje na pandemii včas, i s tím ale Jourová nesouhlasila.
Státy jsou pod takovým tlakem, že jedou podle vlastních cest a metodik, má jasno eurokomisařka. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové ale uvedla, že by se to v rámci členských zemí EU mělo brzy napravit. Zasednout by totiž měla rada ministrů, kteří by se konečně mohli dohodnout na jednotlivých kritériíchí.
Pandemie koronaviru není tak nebezpečná jako chřipková epidemie, říká Koten z SPD
Jen za středu se novým typem koronaviru v Česku nakazilo přes 2 tisíce lidí. Předseda Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Koten (SPD) v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS uvedl, že pandemie koronaviru není tak nebezpečná jako chřipková epidemie. Hnutí SPD by podporovalo spíš výrobu farmaceutických preparátů než krátkodobá vládní opatření, která škodí ekonomice.
Podle Jourové se politici pokusí sjednotit v metodice počítání nakažených a zemřelých, dále také na používání stejného typu pandemického semaforu či na cestování do jiných zemí. „Navrhujeme, aby bylo zřejmé a jasné, jaké osoby a za jakých podmínek budou moci chodit přes hranice,“ uvedla eurokomisařka.
Evropská unie podle ní dělá, co může. „Investujeme obrovské peníze do výroby vakcíny a máme připravené balíky peněz na výrobu a distribuci,“ doplnila v pořadu 360° Jourová.
Ve středu byl opět rekordní nárůst
Česko aktuálně zažívá dosud nejhorší období pandemie. V posledních dnech jsou hlášeny rekordní přírůstky nakažených. Jen za čtvrtek bylo k 18:00 pozitivně testováno 1 710 lidí, což je více, než ještě donedávna bývalo za celý den. Do pátečního rána navíc počet nových případů zcela jistě ještě vzroste.
Za víc než půl roku od vypuknutí epidemie se v zemi potvrdil virus u 42 739 lidí. Aktuálně je 18 930 nakažených, většina má lehký průběh nemoci. Dál ale roste počet hospitalizovaných, kterých je nyní 413, to je o 25 víc než předchozí den. Pacientů v těžkém stavu je 91, o deset víc. Do statistik přibylo také šest obětí, z toho tři úmrtí připadají na čtvrtek. Celkem s COVID-19 zemřelo 488 pacientů.