SILNÝ HLAS MARKÉTY FIALOVÉ, Marek Gregor, Esther Lubadika - 15.6. v 20:17
Před třemi týdny zemřel při policejním zásahu v americké Minnesotě Afroameričan George Floyd. Tato násilná smrt vyvolala nejen v USA vlnu nepokojů. Demonstrovat proti policejní brutalitě přišli v sobotu na pražský Klárov i Češi. O barvě pleti i rasismu v Čechách hovořili v pořadu televize CNN Prima NEWS Silný hlas Markéty Fialové zpěvačka a tanečnice Esther Lubadika a novinář Marek Gregor.
Černošská zpěvačka Esther Lubadika v Čechách žije od svých tří let a říká, že se zde cítí jako doma. S rasismem nemá podle vlastních slov osobní zkušenosti. Naopak fakt, že je od pohledu „jiná“, považuje za své největší plus. Sama se sobotní demonstrace v Praze nezúčastnila. „Pro mě je důležité, že jsem přišla sem do studia a mluvím o současné situaci otevřeně, než abych byla někde na ulici. Někdo si může myslet, že je to ostuda, ale já to tak nevnímám,“ upřesňuje zpěvačka.
I Marek Gregor, který má s černošskou zpěvačkou Tonyou Graves dva syny tmavé pleti, popsal své zkušenosti s rasismem v Česku. „Jsme pěkní fašouni a rasisti. Tak jsme si etnicky vyčistili Čechy. Myslím si ale, že větší problém než rasismus je xenofobie,“ tvrdí Gregor. Podle něj také hraje roli, že žije v centru Prahy, kde může být situace odlišná od okrajových částí města. Má pozitivní zkušenosti s českým školstvím, kdy všechny problémy s rasismem nebo diskriminací vždy rychle vyřešili.
Zpěvačka a tanečnice Esther Lubadika a novinář Marek Gregor debatují ve studiu s Markétou Fialovou. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zpěvačka a tanečnice Esther Lubadika a novinář Marek Gregor debatují ve studiu s Markétou Fialovou. Zdroj: CNN Prima NEWS
Západní Evropa dostává zpět co si vybudovala
Hosté mluvili také o zabitém Georgi Floydovi, s jehož smrtí se pojí bouřlivé demonstrace v mnoha zemích po celém světě. „Nemyslím si, že by lidé opěvovali George Floyda, ale už bylo dost policejní brutality. Lidé měli už dost toho, aby viděli, jak před jejich zraky policista popravil člověka. To byl hnací motor,“ míní zpěvačka. Novinář zase vidí problém v tom, že nerovnoprávnost a násilí v Americe existují už dlouho. „Útoky na nejen černošské obyvatelstvo ze strany policie se opakují periodicky. Černoši jsou přirozeně naštvaní,“ myslí si Gregor.
Jenže protesty po Floydově smrti neskončily jen v USA. Heslo „Black Lives Matter“ („Na černých životech záleží“) vyvolalo vlnu reakcí třeba v Londýně, Bruselu nebo Praze, kde ve čtvrtek dvě ženy dokonce heslem a označením „rasista“ popsaly sochu Winstona Churchilla na Žižkově. „Myslím si, že západní Evropa dostává tzv. zpět, co si vybudovala. Vím, že se to kopě lidí nebude líbit, ale moderní bohatství Evropy je vybudované na otrokářství,“ říká otevřeně Gregor.
Demonstranti zhoršují situaci strháváním soch
Lubadika chápe emoce demonstrujících, ale nemyslí si, že strháváním soch ve městech v různých částech světa dojde ke změně. „To, že demonstranti teď strhnou sochu, nezmění minulost. Dělají to jen horší. Pokud chtěli něco změnit, měli začít dřív, ale chápu, že teď k tomu dostali impulz,“ vysvětluje Lubadika.
Naopak Gregor v odstraňování soch vidí určitou symboliku. Naráží na strženou sochu Edwarda Colstona, obchodníka s otroky v 16. a 17. století. Tu demonstranti hodili v britském Bristolu do řeky. „Mám problém s tím, že nějaký pitomec vezme barvu a nastříká hesla na sochu Churchilla. Na druhou stranu jsem to byl já, kdo v roce 1991 pořídil barvu Davidovi Černému na růžový tank. Symbol, že je něco špatně, je pro mě logický,“ uzavírá Gregor.