Politický boj v Praze nabírá na síle a dá se očekávat, že se bude každým dnem stupňovat. Hlavní město totiž už letos v říjnu čekají komunální volby. Aktuálně pražskou politikou hýbe kauza kolem koupaliště Džbán. Zatímco předseda hnutí Praha sobě Jan Čižinský tvrdí, že do – podle něj nezákonného – prodeje historického koupaliště jsou namočení vrcholní politici ODS, ti vracejí úder. Čižinský je prý lhář, který si skládá umělý příběh.
Praha sobě bude již tento čtvrtek tlačit na to, aby byl prodej koupaliště Džbán prověřen magistrátním kontrolním výborem. Zároveň Čižinského hnutí chce, aby ho soukromá společnost Molepo městu koupaliště vrátila a to se tak znovu otevřelo veřejnosti.
Příběh začal už v roce 2011
Klíčová událost v celé kauze nastala v roce 2012, kdy firma Molepo koupila v dražbě za 53 milionů korun objekt koupaliště Džbán. Do té doby byl ve vlastnictví státu. Pak se léta nic moc nedělo, koupaliště sloužilo veřejnosti, ale zároveň také pomalu chátralo. V roce 2019 do společnosti jako jeden ze spolumajitelů vstoupil Vladimír Schmalz, člen pražské ODS, současný energetický expert strany a dřívější vlivný šéf fúzí a akvizic polostátní energetické společnosti ČEZ.
V roce 2021 bylo koupaliště uzavřeno a firma začala naléhat na změnu územního plánu. A také prozradila svůj záměr – stavět na Džbánu byty. Proti tomu se postavila řada občanů s peticí.
Právě propojení firmy podnikající na Džbánu s ODS je prvním problémovým bodem, na nějž Čižinský a Praha sobě ukazují. Dále upozorňují, že v roce 2011 hlavní město a ministerstvo financí uzavřely memorandum. Týkalo se likvidace státních podniků na území metropole (mezi něž patřil i Džbán). Státní majetek měl z velké části bezúplatně přecházet pod pražskou samosprávu. To se také ve většině případů dělo. Výjimka podle Čižinského nastala právě u pozemků kolem koupaliště Džbán, kde se uskutečnila již zmíněná dražba.
Éra Topolánka a Udženiji
Ministrem financí byl tehdy Miroslav Kalousek (TOP 09) a jeho náměstkem současný pražský zastupitel a viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS). Za Prahu je pod memorandem podepsaná také dnešní zastupitelka, dřívější první místopředsedkyně a pražská radní pro majetek Alexandra Udženija. Primátorem byl v té době Bohuslav Svoboda taktéž z ODS a premiérem Mirek Topolánek, tehdy předseda ODS.
Vraťme se k dražbě z prosince 2012. Podle Čižinského byl Džbán jediným případem majetku, kdy k takovémuto způsobu prodeje došlo. Zúčastnil se jí jediný zájemce a podle tvrzení lídra Prahy sobě nebyla dražba oznámena na úřední desce Prahy 6, jak vyžaduje zákon.
„Podařilo se nám prokázat, že proces měli na všech úrovních pod kontrolou politici ODS. Koupil to politik ODS a myslím, že by se ODS měla snažit, aby město pozemky dostalo zpět. Všichni čelní politici ODS jsou v tom namočení. Přece jen se blíží volby a ODS by měla alespoň vypadat, že chce tyto kostlivce řešit a pan Schmalz by měl mít také zájem na tom, aby z ODS stín Džbánu sejmul,“ komentoval pro CNN Prima NEWS celou situaci Čižinský.
Tlačit na společnost, aby pozemky městu za 53 milionů vrátila, chce Praha sobě i prostřednictvím usnesení, které hodlá na čtvrtečním zastupitelstvu přijmout. Zároveň prosazuje, aby kontrolní výbor prověřil další převody majetku mezi státem a Prahou z té doby.
„Kauza Džbán nemůže končit tím, že se odmítne změna územního plánu. Musíme se snažit, aby pozemky Praha získala zpět a budeme také chtít, aby kontrolní výbor prošetřil procesy prodeje,“ dodal Čižinský.
Jen stěží se ale dá očekávat, že lukrativní stavební pozemky, jejichž hodnota se údajně může šplhat k miliardě korun, firma za zmíněnou částku dobrovolně prodá městu.
Zajíček: Dražba byla podle zákona
Do věci se snaží vnést světlo i politici ODS. Současný zastupitel a tehdejší náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček především vysvětluje, proč stát dal zrovna Džbán do dražby.
„Likvidátoři státních podniků postupovali podle zákona. Jejich úkolem bylo maximalizovat výtěžek z prodeje státních nemovitostí. Veškerý majetek, který byl komerčně využitelný, museli prodávat ve veřejné dražbě. V případě, že chtěli udělat výjimku z tohoto postupu, museli požádat ministerstvo financí, aby jim takovou výjimku odsouhlasilo. Jedna z těch výjimek byla v tom, že se mohlo jednat o bezúplatný převod. V takových případech se ale muselo dokládat, že se jedná o majetek, který skutečně nemá veřejné využití,“ řekl CNN Prima NEWS Zajíček.
Právě tímto směrem podle něj bylo namířeno zmíněné memorandum mezi Prahou a ministerstvem. „Likvidace státních podniků na území Prahy se táhly neuvěřitelně dlouhou dobu a memorandum sloužilo k tomu, aby se vytvořil tlak na likvidátory, aby věci dotáhli. Vždy byl zájem, aby majetek, který má charakter veřejného statku, jako jsou silnice nebo vodní nádrže, dostalo bezúplatně hlavní město Praha,“ doplnil Zajíček.
ODS: Čižinský je lhář
Jan Čižinský podle Zajíčka všechny tyto věci ví a jen si vytváří smyšlené příběhy. Zastupitel ODS upozorňuje i na již zmíněnou skutečnost, že Vladimír Schmalz v roce 2012 ve společnosti nefiguroval.
„Pan Čižinský toto moc dobře ví. Je to lhář, který vytváří dojem, že jsem někomu něco přihrál, ale já jsem byl v pozici, kdy jsem hájil zájmy státu. Je to neuvěřitelný manipulátor, který si vytváří vlastní příběh,“ uvedl Zajíček.
Na dotaz, zda cena 53 milionů korun nebyla nízká, odpověděl, že to nedokáže zpětně posoudit. „S odstupem deseti let se to může zdát málo, ale fakt nevím. Neumím to posoudit,“ řekl Zajíček. Čižinského a spol. vyzývá, aby začali s podnikateli jednat a sami přednesli řešení, jak Džbán pro Pražany zachovat.
Čapí hnízdo pražské politiky
Lídrovi Prahy sobě a starostovi Prahy 7 Čižinskému ale argumentace ODS připadá stále nedostatečná. „Jsme zvědavi na dokumenty, které ODS předloží k tomu, že pozemky nebylo možno bezúplatně převést na město. A pokud tomu tak skutečně bylo, a město pod vedením ODS celou věc intenzivně řešilo, jak ODS naznačuje, pak je velmi zvláštní, že si nakonec nechalo pozemky utéct mezi prsty,“ argumentuje Čižinský.
Upozorňuje také, že pozemky koupila firma „registrována v daňovém ráji, která tajila své majitele“, a že akcionářem Molepo Holding je kromě Schmalze podnikatel a konkurzní správce Petr Šikoš. Toho v roce 2009 zachytili fotografové v Toskánsku s expremiérem ODS Mirkem Topolánkem, lobbistou Markem Dalíkem, tehdejším generálním ředitelem ČEZ Martinem Romanem a dalšími vlivnými osobami z byznysu a politiky.
„Fakt, že to jsou lidé těsně spojení s ODS, včetně člověka, který panu Topolánkovi zařizoval nechvalně známý výlet do Toskánska, jasně říká, v čem je problém. Džbán je prostě takové Čapí hnízdo pražské ODS, a její politici si mohou volat Je to kampaň! jak chtějí,“ dodal Čižinský.
Jaké usnesení pražské zastupitelstvo nakonec přijme, a zda se politici ODS nějak zapojí do vyjednávání o návratu Džbánu Praze, bude jasné během čtvrtečního zasedání. Zda se ale na koupaliště Pražané ještě někdy vydají s lehátky a ručníky, je aktuálně skutečně ve hvězdách.