360°, Milan Kubek, Zdeněk Hostomský, Miroslav Ševčík - 13.4. v 20:13
Nemontuji se do ekonomiky, tak vy nefušujte do medicíny, osočil prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek ekonoma Miroslava Ševčíka a vmetl mu do tváře, že se chová směšně. Ševčík předtím označil Kubka za jednoho z největších hysteriků pandemie. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS se spolu neshodli například na otevírání škol či zaplnění nemocnic.
„Naštěstí jsou čísla nakažených a hospitalizovaných zveřejňována každý den. Zjistili jsme, že žádný den neklesla volná kapacita u JIP a dalších lůžek pod 11 procent. Je dobrá zpráva, že to náš systém vydržel,“ prohlásil Ševčík s tím, že je daleko kvalitnější než například v Německu. „Tam mají o jednoho mrtvého na sto tisíc obyvatel více,“ uvedl.
Ševčík: Jste hysterik
Kubek s jeho tvrzeními nesouhlasil a varoval, aby se v Česku nezačala rozvolňovat stávající opatření příliš rychle. „Víme, že když to přepálíme, můžeme mít za měsíc patnáct až dvacet tisíc nakažených denně a plné nemocnice,“ kontroval prezident ČLK.
Na to Ševčík reagoval slovy: „Nezlobte se, ale patříte k největším hysterikům. Strašil jste lidi, že se tady zhroutí zdravotnický systém.“
Vášnivá debata se vedla také o opatřeních v průmyslu, který nakonec kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) neuzavřel. „Měli jsme být tvrdší, měli jsme zavřít fabriky. Vláda kolem nich našlapovala po špičkách. Ztráty jsou větší, jak ekonomické, tak na lidských životech. Česká republika prohrála,“ podotkl Kubek. „Plošná opatření nezabrala, měla se týkat pouze ohrožených. Testování ve firmách je debilní,“ stál si za svým Ševčík.
Kubek: Říkáte laické bláboly
Ekonom pokračoval, že z ohrožené populace, tedy například z lidí starších 65 let, pochází 90 procent zemřelých. Následně dodal, že z virového onemocnění se stává bakteriální. Často se přitom opíral o slova lékaře Martina Balíka či epidemiologa Jiřího Berana.
Ševčíkovy argumenty ale Kubek nemohl skousnout. „To jsou laické bláboly. Nefušujte do medicíny. Jste směšný, protože se snažíte zaštiťovat lidmi, jejichž prohlášení vytrháváte z kontextu,“ ohradil se prezident ČLK.
Koronavirus je jiný level
Třetí host pořadu, biochemik Zdeněk Hostomský, by plošná opatření doporučoval, ale jen v určité chvíli. „Lockdown jako princip funguje, ale jen v počátcích. Dělat lockdown, když je komunitní přenos, je takové symbolické gesto, aby se řeklo, že se něco dělá,“ podotkl.
Podle Kubka ale lockdown právě při začátku pandemie přišel správně, jenže Češi si prý vše zkazili během letních prázdnin a zejména v září, kdy šli všichni školáci do lavic.
„Virus má zrádné parametry. Není tak smrtelný jako ebola, ale rychlým přenosem dokáže společnost zdevastovat. Je to jiný level než chřipka. Byla chyba, když se říkalo, že koronavirus je horší chřipka,“ uzavřel Kubek.