Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.
Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové existuje od počátku spolupráce ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v rámci koalice Spolu dohoda o volnosti hlasování jednotlivých poslanců tří stran.
„V koalici Spolu ctíme od samého počátku spolupráce na téma manželství pro všechny volnost hlasovaní jednotlivých poslanců. Tudíž třeba já osobně a řada kolegů v TOP 09 jsme pro stejnopohlavní manželství a nic se na tom nemění. Kolega Jurečka sám uvádí, ze tyto volby jsou především o jinem tématu – změnit vládnutí v této zemi, zastavit hrozbu státního krachu a vládu extremistů. Ve vsi úctě – tohle je nyní nejvyšší priorita a uděláme vše pro vítězství,“ sdělila Pekarová pro CNN Prima NEWS.
Pekarová už v minulosti připustila, že má oproti svým kolegům jiný názor. „Ano, třeba na stejnopohlavní sňatky mám jiný názor než Marian Jurečka i Petr Fiala, přesto respektujeme názor druhého.“
Podobně hovoří také lídr koalice a předseda ODS Petr Fiala. Ten manželství pro všechny na začátku září sám rázně odmítl, za což byl pak mnoha lidmi podezírán z homofobie, svého koaličního partnera Jurečku ale stejně zkritizoval.
„V etických záležitostech jsem vždy respektoval volné hlasování každého ze zákonodárců. ČR má šanci na změnu, voliči by nám neodpustili, kdybychom ji promarnili,“ napsal Fiala. Dal tím najevo, že jednou věcí je shoda na konkrétních novelách zákonů a jedna věc je kvůli nim odcházet z vlády.
V etických záležitostech jsem vždy respektoval volné hlasování každého ze zákonodárců. Nic na tomto svém přesvědčení nemíním měnit ani do budoucna.
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 17, 2021
ČR má šanci na změnu, voliči bych nám neodpustili, kdybychom ji promarnili.
Jurečka se později svůj výrok snažil na Twitteru ještě dovysvětlit a mírnit. „Máme jako lidovci své hodnoty, které hájíme. Stejně tak to mají v druhé koalici a my chceme najít společnou řeč. Jde o víc než naše rozdíly. Musíme ČR po letech vlády Andreje Babiše s komunisty postavit na nohy a narovnat jí záda. To je, oč tu běží,“ napsal.
Musím tady něco uvést na pravou míru. Máme jako lidovci své hodnoty, které hájíme. Stejně tak to mají v druhé koalici a my chceme najít společnou řeč.
— Marian Jurečka (@MJureka) September 17, 2021
Jde o víc než naše rozdíly. Musíme ČR po letech vlády Babiše s komunisty postavit na nohy a narovnat jí záda. To je oč tu běží.
Lidovecký předseda přitom ještě nedávno sám podporoval volné hlasování poslanců v otázce stejnopohlavních sňatků. „Vždycky budu respektovat, jak většina rozhodne. Ať se každý poslanec rozhodne, jak chce,“ řekl v dubnu v Prostoru X.
Kritika Jurečky
Za svůj poslední výrok schytal kritiku od členů koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) i od zástupců Pirátů se Starosty. Ani jedna z opozičních koalic se netají tím, že by chtěla po volbách s tou druhou složit novou vládu.
„Věřím, že nakonec i lidovci upřednostní svobodnou budoucnost před lpěním na předsudcích minulosti. To musí být jasný směr příští demokratické vlády,“ uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.
Také lídr hnutí STAN Vít Rakušan naznačil, že pro Piráty se Starosty je prioritou koaliční vláda se Spolu. „Chceme řešit zadlužení státu i zdražování, nikoliv koho si mají lidé brát. Proto prosím kolegy z KDU-ČSL, ať nezahazují naši budoucnost,“ dodal.
Uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry prošlo letos v dubnu ve Sněmovně prvním čtením. Dolní komora zároveň podpořila zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením. Poslanci už ale o předlohách před volbami nestihnou rozhodnout, v pátek skončila poslední řádná schůze Sněmovny.