K VĚCI, Jan Bartošek - 5.5. v 12:30
Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek vyzval reportéra Seznam Zpráv Janka Kroupu, ať předloží důkazy, které by vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) usvědčily z toho, že chtěl ututlat kauzu Vrbětice výměnou za vakcíny Sputnik V od Ruska. Okolnosti Hamáčkovy cesty do Moskvy jsou však podivné a vláda je ještě plně nevysvětlila, dodal Bartošek v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
„Podám trestní oznámení na autory článku a budu žádat o prověření, zda nedošlo ke spáchání trestných činů pomluvy nebo šíření poplašné zprávy. Podám i civilní žalobu na vydavatele a budu požadovat deset milionů korun jako odškodné. Nepochybuji, že uspěji,“ prohlásil Jan Hamáček na středeční tiskové konferenci.
Podle Jana Bartoška šlo o logický krok. „Na jedné straně máme Hamáčka, který obvinění popřel, a na druhé pana Kroupu, který tvrdí, že má pro svá tvrzení důkazy. Nebudu však soudit, kdo má pravdu. To udělá soud. Věřím ale, že Kroupa ví, co říká,“ řekl Bartošek, který okolnosti Hamáčkovy cesty do Moskvy označil za podivné.
Autoři článku Seznam Zpráv Janek Kroupa a Kristina Ciroková vicepremiéra viní z toho, že chtěl na plánované cestě do Moskvy, která se nakonec neuskutečnila, vyměnit informace související s útokem na sklady ve Vrběticích v roce 2014 za dodávku milionu kusů vakcíny proti covidu Sputnik V a za uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze. Novináři prý mohou věc dokázat.
„Jestli má Kroupa nahrávku či jiné důkazy, nechť je zveřejní. Musíme znát pravdu, jestli Hamáček jednal v zájmu Česká republiky, nebo Ruska,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL.
Schůzky se nezúčastnil šéf BIS
Hamáček měl mluvit o zmíněném plánu na schůzce v polovině dubna, které se zúčastnili velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Jan Beroun a policejní prezident Jan Švejdar. Na závěr dorazil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Jednání se nezúčastnil ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, což Bartošek považuje za zvláštní.
Na absenci Koudelky se Bartošek bude Hamáčka ptát na odpolední neveřejné středeční schůzi Sněmovny, která by měla navázat na tu úterní. Té se zúčastnili Michal Koudelka, Jan Beroun, Marek Šimandl, Jan Švejdar i Pavel Zeman. Nikdo z nich však nemohl promluvit. V úvodu vystoupil Jan Hamáček, poté došlo na emotivní hádku mezi poslanci a schůze byla později přerušena.
Podle Bartoška nesou vinu poslanci z klubu hnutí ANO, kteří normální diskusi převedli do osobního osočování. Následnou přestávku Bartošek označil za logickou reakci. „Průběh byl velmi nedůstojný. Mrzí mě chování některých poslanců z klubu hnutí ANO. Doufám, že dnes se budou moci všichni dostat ke slovu. Svědci schůzky by měli jasně říct, jestli se tam odehrálo to, co tvrdí Seznam Zprávy, či nikoliv,“ řekl Bartošek.
Přál by si, aby se k případu na půdě Sněmovny vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO), který v úterý i přes výzvy opozice mlčel. Předseda vlády už však mezitím vzkázal médiím, že Hamáčka plně podporuje.
„Chceme vědět, kdo o plánované cestě do Ruska věděl a jak byla návštěva plánovaná. Celá věc působí nekoordinovaně a vláda nejednotně, což zesměšňuje Česko před spojenci a nahrává do karet Rusku,“ dodal Bartošek.
Jan Bartošek nechce soudit, zda má pravdu Jan Hamáček, či reportér Janek Kroupa. Zdroj: CNN Prima NEWS
Jan Bartošek nechce soudit, zda má pravdu Jan Hamáček, či reportér Janek Kroupa. Zdroj: CNN Prima NEWS