Nechci rušit podporu stavebního spoření ani omezit výchovné. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Opět se tak otočil zády k plánu šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS), který se snaží snížit schodek ve státním rozpočtu.
„Chci dělat výrazné změny ve stavením spoření, ale nechci tento mechanismus a formu podpory rušit. Spoření doplňuje možnost mladých lidí investovat do rekonstrukcí. Nechci to rušit. Chci se bavit o úpravách,“ zdůraznil v Partii Jurečka.
Reagoval tak slova Stanjury, který v sobotu v rozhovoru pro Novinky přiznal, že přemýšlí o zrušení podpory stavebního spoření. Ta činí maximálně 2 000 korun ročně. Jako jednu z variant úspory mu to doporučila Národní ekonomická rada vlády (NERV). „Příští rok se případně přijme zákon, který by mohl být účinný od 1. ledna 2024,“ připustil v rozhovoru Stanjura.
Uznal, že politici o něm ale ještě na půdě vládní pětikoalice budou jednat. „Uvidíme, jaký bude výsledek. Nicméně v této otázce bych řekl, že je například ekonomická obec poměrně jednomyslná. Myslím, že tady už moc podkladů nepotřebujeme, potřebujeme najít shodu a rozhodnout,“ upozornil.
Zřejmě se tak schyluje k dalším neshodám ve vládní pětikoalici. „Pojďme se bavit o změně parametrů, ale je nepřijatelné mluvit o rušení. Brali bychom lidem šanci, aby měli kde bydlet, zaplatit si třeba rekonstrukci domu po babičce,“ jde tvrdě proti Stanjurovu plánu Jurečka.
Neshodnou se ani na výchovném
Oba ministři se neshodnou ani na změnách výchovného. To mají ženy dostávat až od ledna k důchodům, má jít o 500 korun za každé vychované dítě. „Je to příliš plošné a příliš drahé pro penzijní systém,“ řekl v rozhovoru také Stanjura s tím, že chce omezit vyplácení výchovného. Plánuje jednat o změně parametrů. A to i přesto, že opatření ještě ani nezačalo platit.
„Parametry mohou být počet dětí, příjem rodiny, výše důchodu. To vše je k debatě,“ podotkl. Zároveň ale uznal, že jsou penzisté a dámy, které si to zaslouží. „Kvůli tomu, že pečovaly o hodně dětí, tak neměly šanci si tolik vydělávat, a proto mají dnes nižší důchod,“ vysvětlil ministr financí záměr výchovného.
Ani tento plán se ale Jurečkovi nezamlouvá. „Lidovci to vybojovali. Navrhl jsem to poprvé v roce 2018, jde o ocenění mezigenerační solidarity, tedy že zásluha v důchodce není odvyslá jen od toho, kolik vydělával, ale i od toho, jak dokázali rodiče vychovat děti. Nástroj ocení naše maminky, babičky, za to že dětem obětovaly část své kariéry. Nechci tam dělat změny, máme to i v programovém prohlášení vlády,“ zdůraznil v Partii Jurečka.
Ten také přiznal, že chce zvýšit rodičovskou. „Je to pro mě jedna z důležitých priorit,“ upozornil s tím, že se to ve vládní koalici pokusí prosadit. Na kolik chce „rodičák“ zvýšit, ale říct nechtěl. Je možné, že i o tom se povede v pětikoalici důrazná diskuze. Vláda totiž hledá, jak ušetřit ve státní kase. Na příští rok naplánovala schodek státního rozpočtu na 295 miliard. Stanjura chce alespoň 70 miliard uspořit.
Za komunikaci pěti vládních stran je zkritizoval opoziční poslanec Aleš Juchelka (ANO). „Vidíme, jak je tato vláda komunikačně chabá. Něco řekne v rozhovoru ministr financí, pak na něj musí reagovat ministr práce a sociálních věcí. Je to záležitost dlouhodobá,“ tepal ministry v Partii.