reklama

PŘEHLEDNĚ: Největší železniční tragédie roku. Na kolejích umíraly i děti

Od začátku roku do konce listopadu přišlo na českých železnicích o život 183 lidí. Ve srovnání s minulým rokem je to zhruba o 40 méně. Přesto během roku 2021 došlo v ČR k více vlakovým nehodám než v roce 2020. Redakce CNN Prima NEWS si pro vás připravila ty nejzásadnější z nich.

reklama

V drtivé většině případů ke smrtelné nehodě dochází, když vlak srazí člověka. Chodci často železnici přecházejí na místech, kde je to zakázané. Kromě nepozorných občanů či opilců patří mezi tyto oběti často také sebevrazi.

Drážní inspekce rovněž v posledních letech zaznamenává neobvykle vysoké počty smrtelných nehod na železničních přejezdech. Zatímco dříve lidé ve vozidlech umírali při každé desáté nehodě, nyní je to již při každé šesté.

V České republice je více než osm tisíc železničních přejezdů. Každý musí odpovídat příslušným zákonům, vyhláškám a normám. Při dodržování všech pravidel ze strany účastníků silničního provozu je tedy střet s vlakem zcela vyloučen. V drtivé většině jsou viníky účastníci silničního provozu, kteří vjedou na přejezd v době, kdy to zákon zakazuje.

V roce 2021 také došlo k mnoha nehodám, kdy se dva vlaky srazily nebo nějaký vykolejil. V pouze třech případech byl někdo zraněn a ve dvou došlo k úmrtí. Nejtragičtější nehodou byla srpnová srážka dvou vlaků na Domažlicku, při které zemřeli tři lidé a dalších 67 bylo zraněno.

4. března

Vlak na železničním přejezdu v Zaječicích na Chrudimsku vrazil do osobního automobilu, ve kterém cestovali dva lidé. Železniční přejezd byl bez závor, nehodě měla zabránit světelná signalizace. V autě Škoda Octavia cestoval 39letý muž a 42letá žena. Automobil vlak táhl několik desítek až stovek metrů, než zastavil. Ani jeden z pasažérů v automobilu nehodu nepřežil.

4. dubna

Při železniční nehodě ve stanici Světec na Teplicku se srazily dva nákladní vlaky. Jeden ze strojvedoucích nehodu nepřežil, druhý se zachránil výskokem z lokomotivy.

Na jednom z vlaků po srážce vypukl požár. Na místě zasahovalo devět hasičských jednotek a vrtulník letecké záchranné služby. Celková škoda byla vyčíslena na zhruba 50 milionů korun. Nehodu způsobil pravděpodobně strojvedoucí, který kolizi nepřežil.

5. dubna

Jen den po tragické nehodě vlaků na Teplicku došlo k dalším dvěma železničním neštěstím. V Praze zemřeli dva lidé po střetu s vlaky.

První nehoda se stala krátce po osmé večer na trati mezi Libní a hlavním nádražím. Rychlík srazil muže. Ten pak těžkým zraněním podlehl. Záchranáři vyráželi také ke sraženému muži na Masarykově nádraží. Ani ten nehodu nepřežil.

31. července

Při železniční nehodě v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se srazil osobní vlak s elektrickou lokomotivou.

Dva lidé byli zraněni, konkrétně cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v lokomotivě. V obou případech šlo o lehká zranění. Příčinou nehody byla pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo.

4. srpna

K nejtragičtější nehodě došlo během uplynulého roku u obce Milavče na Domažlicku. Na jednokolejné trati mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se ráno srazil expres z Mnichova s protijedoucím regionálním osobním vlakem. Zemřeli oba strojvedoucí a jedna žena, dalších 67 lidí bylo zraněno.

Náraz byl velmi silný. Rychlík zatlačil osobní vlak asi 75 metrů po trati zpět. Lokomotiva expresu a první vagon vykolejily a byly zdemolovány. Další dva vagony měly rozbitá okna, poslední utrpěl jen minimální škody.

První polovina soupravy osobního vlaku RegioShark vykolejila a byla rovněž zdemolována, druhá polovina měla rozbitá okna. Obě soupravy naštěstí zůstaly stát na traťovém svršku. Pokud by se vagony převrátily a skutálely z kopce, bilance nehody by byla pravděpodobně daleko tragičtější.

Na místě zasahovaly desítky záchranářů a hasičů, také tři vrtulníky záchranné služby a jeden policejní vrtulník. Kromě českých záchranářů pomáhalo i několik týmu záchranářů a jednotek hasičů z Německa. Plzeňský kraj aktivoval traumaplán. Ranění byli převáženi do nemocnic v Domažlicích, Klatovech, Plzni i v Praze.

Trať byla po celý den uzavřena. Celková škoda byla vyčíslena na více než 100 milionů korun. Pravděpodobnou příčinou srážky bylo projetí návěsti „Stůj!“ expresem z Mnichova.

14. listopadu

Mezi další velmi diskutované nehody patří případ 16leté dívky, která po útěku z diagnostického ústavu skočila pod vlak nedaleko středočeských Řevnic.

Ještě předtím napsala na sociální síť dojemný vzkaz: „Jenom se chci omluvit všem svým blízkým za to, že jsem to vzdala. Cpu to sem, protože jsem nestihla napsat dopis. Odpusťte mi moje sobecké jednání, jenže já už celej svůj život nezvládám.“

Podle informací CNN Prima NEWS nikdo z vychovatelů zmizení dívky nenahlásil policii ani hodinu po jejím útěku, a to i přesto, že to byla jejich povinnost. Oběť sebevraždou vyhrožovala prý již v minulosti, někteří vychovatelé to ale měli brát na lehkou váhu.

19. listopadu

Osob vlak u železničního přejezdu srazil dva nezletilé chlapce. Jeden z nich zemřel přímo na místě, druhý byl převezen v kritickém stavu do nemocnice. Policie nejdříve oznámila, že i on následkům zranění podlehl, později ale zprávu dementovala. Nehoda se stala v místě, kde je přechod přes koleje zakázán.

29. listopadu

V tento den došlo na českých železnicích ke třem různým nehodám. Ve všech případech srazil vlak člověka. Ani jeden ze tří poražených nehodu nepřežil. Stalo se tak u Havlíčkova Brodu, na Teplicku a v Karviné. Mezi třemi smrtelnými nehodami neuběhla ani hodina.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 90 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až −2 °C, v noci klesnou až k −12 °C. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice. Sluníčka se dočkáme až začátkem nového pracovního týdne.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama