V kanadské provincii Ontario byl vyhlášen nouzový stav. Nikoliv ovšem kvůli pandemické situaci – místní premiér Doug Ford chce tímto krokem zakročit proti demonstrantům, kteří už druhým týdnem blokují důležité dopravní a obchodní tepny mezi Kanadou a USA. Protestujícím proti covidovým opatřením nyní hrozí tvrdé sankce, pokud neukončí „ilegální okupace“, například rok vězení či vysoké pokuty.
„Svolám kabinet, aby použil pravomoci k urychlenému přijetí nařízení, jež zcela jasně ukážou, že blokovat a bránit pohybu zboží, lidí a služeb po kritické infrastruktuře je nezákonné a postižitelné,“ poznamenal Ford. Zároveň uvedl, že proti protestujícím budou zavedeny nové postihy, včetně pokut ve výši 100 tisíc dolarů a možného ročního vězení za nedodržení vládních nařízení.
Kamiony odmítačů očkování blokují obchodní trasy. Škodí lidem, obvinil je Trudeau
V centru Ottawy už téměř dva týdny komplikují lidem život stovky zaparkovaných kamionů, které tam dorazily během posledního lednového víkendu při akci nazvané „Konvoj svobody“. Řidičům vadí covidová opatření, především nutnost dokončeného očkování při příjezdu do Kanady. Premiér Justin Trudeau ale demonstrantům odmítá ustoupit – naopak je obvinil z toho, že blokováním dopravy škodí lidem.
Stovky kamionů, mezi nimiž jsou i dodávky a přívěsy, již dva týdny blokují dopravu v centru kanadské metropole Ottawy, která se nachází v Ontariu. Parkují na hlavních dopravních tepnách poblíž sídel federálních institucí s nastartovanými motory a troubí. Protest namířený proti koronavirovým restrikcím a povinnému očkování nazývají organizátoři „konvojem svobody“. Podle kanadských úřadů a bezpečnostních expertů je mezi demonstranty i řada pravicových extremistů.
Situace má i ekonomické dopady. Začátkem tohoto týdne protestující zastavili dopravu na mostě mezi americkým Detroitem a kanadským městem Windsor, který je význačnou obchodní dopravní tepnou. Další blokády pak zastavily provoz na jednom z přechodů mezi americkým státem Montana a kanadskou provincií Alberta a ve čtvrtek pak ochromily dopravu na přechodu mezi Severní Dakotou a Manitobou.
Spojené státy z toho důvodu ve čtvrtek vyzvaly vládu kanadského premiéra Justina Trudeaua, aby využila svoje pravomoci a ukončila silniční blokády.
Přerušení přeshraničního zásobování mezi Detroitem a Windsorem velmi rychle zasáhlo tamní ekonomiku, přes Ambassador Bridge totiž plyne čtvrtina veškerého zboží mezi Kanadou a USA. Automobilky koncernů Stellantis, GM, Ford, Toyota či Honda musely v regionu dočasně omezit výrobu kvůli nedostatku dílů.
Kanadská federální vláda se prozatím odmítala do řešení problému výrazněji zapojit, například povoláním armády. Trudeau nicméně po čtvrtečním jednání s opozicí a starostou Windsoru prohlásil, že narůstá ochota „zareagovat čímkoliv, co bude nutné“ k ukončení blokád.