reklama

Karbofuran zabil kriticky ohrožené luňáky červené, umírali pomalu a v bolestech

Luňák červený nalezený 14. března 2021 na Hodonínsku. Pták byl vybaven vysílačkou (GPS-GSM loggerem) v rámci společného projektu VFU Brno a TB Raab. Foto: Gašpar Čamlík
Zdroj: Česká společnost ornitologická

O jejich smrti se ornitologové dozvěděli díky vysílačkám, podle kterých se luňáci dlouho nepohybovali. Po příjezdu na místo bylo jasné, proč dravci zemřeli. Křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty signalizovaly otravu karbofuranem. Podezření na použití zakázaného jedu má potvrdit pitva. Případem se zabývá kriminální policie.

reklama

Jeden otrávený luňák červený byl nalezen na Hodonínsku v neděli večer. „Luňák dostal vysílačku jako mládě v roce 2018 na Hodonínsku. Letos, kdy by dosáhl tří let, mohl poprvé hnízdit a podle pozorování se již zdržoval v páru,“ říká Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické (ČSO). Právě nebezpečí a úhyny jsou jedním z důvodů, proč ornitologové monitorují skrze vysílačky pohyb vzácných dravců. Přesné údaje o aktivitě navíc poskytují odborníkům i další důležité informace, které by jinak byly jen těžko zjistitelné.

Uhynulá káně lesní.
Uhynulá káně lesní.
Zdroj: Klára Hlubocká, ČSO

K druhému otrávenému luňákovi na Litoměřicku vyjela psovodka Klára Hlubocká se svým speciálně vycvičeným Chesapeake Bay retrívrem Victorym. Ten je v současné době jediným psem v republice, který hledá návnady otrávené karbofuranem. „Našli jsme pak 40 metrů od něj mrtvou káni lesní, opět v typické pozici s kouskem potravy pod sebou. Díky vysílačce, kterou luňák měl, jsme viděli téměř přesně pozici, kde byl ještě živý, což bylo asi 2,5 kilometru od místa, kde se našel. Na místě jsme pak našli další dva ptáky – káni, krkavce a dvě kuny. Takže šlo o místo, kde se s největší pravděpodobností luňák otrávil,“ říká Hlubocká. Jednalo se o dvůr pro bioodpad, kde nalezli kosterní pozůstatky různých zvířat.

Veřejné tajemství

„Letos už evidujeme 8 případů. Málokdy se ale obětí stane jen jeden pták nebo jedno zvíře. V jednom případě šlo o 4 orly, v dalším dokonce 1 orel a 15 dalších zvířat. A právě teď jedu k dalšímu případu na Břeclavsku, kde byla nalezena káně u návnady,“ říká Klára Hlubocká. Všech 8 případů otrav vyšetřuje police, se kterou Hlubocká spolupracuje. K nálezům je většinou volá právě ona. „Provedu prohlídku a po skončení volám policii. Když přijede na místo, zajistí všechna zvířata a odveze si je ke zkoumání. Já pak jedu většinou k výslechu říct co a jak se stalo,“ popisuje zkušená psovodka.

Mrtvý luňák červený nalezený 17. března 2021 na Litoměřicku. Poloha dravce ukazuje, že umíral bolestivě v křeči po požití jedu.
Mrtvý luňák červený nalezený 17. března 2021 na Litoměřicku. Poloha dravce ukazuje, že umíral bolestivě v křeči po požití jedu.
Zdroj: Klára Hlubocká, ČSO

Práce, kterou Hlubocká se svým psem dělá, má jen zřídka kdy obecenstvo. To se většinou také zdržuje jakékoliv aktivity včetně podání užitečných informací, které by mohly vést k dopadení pachatele. „Tyhle informace většinou chodí anonymními emaily nebo telefonáty, nebo je to takové veřejné tajemství. Když se policie ptá, tak všichni ví, kdo to dělá, ale bojí se to říct nebo zkrátka jen nechtějí,“ dodává Klára Hlubocká, která spolupracuje s ornitology od roku 2017. Díky speciálně vycvičeným psům se jí daří vyhledávat otrávené návnady i oběti travičů, o kterých by se jinak nemusela policie nikdy dozvědět.

Nebezpečná práce

Čtyřletý Chesapeake Bay retrívr Victory se v současné době potýká s poraněnou tlapkou, což je při práci v terénu, kde se může vyskytovat karbofuran, jedno z těch menších rizik. „Viky je jediný v republice, kdo tady tohle umí. Mám ještě devítiměsíční fenečku, kterou připravuji a samozřejmě se jedná o stejné plemeno. Klasická lovecká plemena mají nevýhodu v tom, že po generace byli dělaní na vyhledávání živé zvěře a muselo by se to pracně odnaučovat, kdežto retrívři byli používaní na nošení už ulovené mrtvé zvěře,“ vysvětluje Klára Hlubocká, podle které jsou Chesapeake Bay retrívři vytrvalí, odolní a asi nejzdravější ze všech plemen retrívrů. „Ještě nejsou poznamenaní šlechtěním ‚na krásu‘,“ dodává Hlubocká.

Speciálně vycvičený pes Victory, který v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech. Na snímku s kání lesní nalezenou 17. března 2021 na Litoměřicku.
Speciálně vycvičený pes Victory, který v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech. Na snímku s kání lesní nalezenou 17. března 2021 na Litoměřicku.
Zdroj: Klára Hlubocká, ČSO

Jak říká sama psovodka, občas se najdou lidé, kteří se k ní chtějí se svými psy připojit. Od toho je ale Hlubocká odrazuje. „Je to velmi nebezpečné. Musel by to být člověk, který opravdu hodně dobře umí se psy pracovat a povede hodně dobře výcvik, protože stačí jedno jediné olíznutí návnady a může dojít k otravě, v nejhorším případě k úhynu. Takže takové to nadšení ‚já mám doma šikovného pejska, chtěl/a bych vám pomáhat‘ je strašně hezká věc, ale musel by tomu předcházet opravdu dobrý výcvik, aby to fungovalo,“ zdůvodňuje Klára Hlubocká. Jí samotné trvá naučit psa základům speciálního výcviku dva roky a je potřeba alespoň jeden rok v terénu, než začne být pes při vyhledávání otrávených návnad stoprocentní. Ale jak sama říká, samotný výcvik neskončí nikdy.

ČSO radí: Jak poznat otravu karbofuranem?

  • víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
  • podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
  • mrtvé zvíře poblíž návnady
  • mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
  • mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
  • mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice)

Co dělat v případě nálezu?

  • Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších osob i zvířat.
  • Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
  • Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).
  • POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed

K tématu

Tagy: pes otrava dravci karbofuran Česká společnost ornitologická
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

Hokej

Sparta velký obrat nedokonala. Do finále hokejové extraligy míří liberečtí Bílí Tygři

Sparta velký obrat nedokonala. Do finále hokejové extraligy míří liberečtí Bílí Tygři

Vítěz základní části hokejové extraligy Sparta Praha nepřeměnila svoji stíhačku v semifinále play-off ve fantastický obrat. V sérii s Bílými Tygry z Liberce zvládla vymazat vedení Severočechů 3:0 na zápasy a vynutila si sedmé utkání. Rozhodující klání v pražské O2 Areně ale dopadlo lépe pro svěřence trenéra Patrika Augusty, kteří postupují do finále po výhře 2:1. O vítěznou trefu se ve druhé třetině postaral Adam Najman.

Tak tu radioaktivní vodu vypijte, vzkazuje Čína. Japonci chtějí Fukušimu vypustit do moře
Další rebelující základka: V Jiříkově se žáci mohou testovat doma před odchodem do školy
Pohádkové tažení za Ligou mistrů a tučnou prémií. Souček s Coufalem bojují o miliony
reklama
reklama
Máme učit, ne testovat. Ředitel semilské školy si stojí za svým, hrozí mu odvolání

Školství

Domácí zpravodajství

Šéf bramborářů: Prodáváme výrazně pod cenou, řada z nás na kompenzace nedosáhne
Další články
reklama
reklama