Kardinál se zapletl do skandálu se zneužíváním dětí. Přesto bude nyní zavírat papežovu rakev

Americký kardinál Roger Mahony, který přišel o církevní funkce kvůli tomu, jakým způsobem řešil z pozice arcibiskupa v Los Angeles rozsáhlý skandál sexuálního zneužívání dětí kněžími, se zúčastní pohřbu papeže Františka. A dokonce se mu podle webu The Sun dostalo té cti, že bude spolu s dalšími 14 osobnostmi zavírat papežovu rakev. Toto rozhodnutí Vatikánu vyvolalo kritiku i obavy.

Dnes 89letý Mahony byl až do roku 2011 arcibiskupem v Los Angeles. O dva roky později ho jeho nástupce José Gómez zbavil všech zbývajících církevních funkcí kvůli jeho podílu na utajování případů sexuálního zneužívání dětí kněžími. Arcidiecéze v Los Angeles tehdy zveřejnila více než 12 000 stran dokumentů, z nichž plyne, že Mahony v 80. letech dostatečně nepodporoval vyšetřování podezřelých kněží. „Chování popsané v těchto spisech je strašně smutné a zlé. Neexistuje žádná omluva, žádné vysvětlení toho, co se těmto dětem stalo,“ popsal později Gómez podle webu The Sun obsah spisů.

DÁLE ČTĚTE: „Jsem pedofil a vždy budu.“ Ve Francii vrcholí proces s chirurgem kvůli zneužití 300 pacientů

Přesto nyní vatikánský bulletin uvádí Mahonyho jako jednoho z těch, kteří obdrželi pozvání na závěrečné ceremonie u papežovy rakve. Vatikán zdůvodnil jeho výběr tím, že je nejstarším kardinálem, který je dostatečně zdravý, aby se mohl ceremonie zúčastnit.

Není to poprvé, co Mahonyho účast při volbě papeže vyvolává kontroverze. Už při konkláve v roce 2013, během nějž byl zvolen papež František, vznikla v Los Angeles petice vyzývající ho, aby se akce neúčastnil. Tentokrát však nemá právo volit, jelikož tuto možnost mají pouze duchovní mladší 80 let, upřesnila CNN.

Kritika a znepokojení

Rozhodnutí vyvolalo rozhořčené reakce nejen mezi obhájci obětí sexuálního zneužívání, ale i mezi věřícími. David Clohessy, ředitel organizace Survivors Network of Those Abused by Priest, označil Mahonyho účast za nepochopitelnou a dodal: „Když měl skutečnou moc, strašlivě ji zneužil. Přesto ho nikdo z církve nedokázal veřejně odsoudit. Hanba jim.“

Zatímco kardinálové míří do Říma, aby se zúčastnili nadcházejícího konkláve, vyplouvají na světlo boží další kontroverzní jména. Například Giovanni Angelo Becciu, kterému papež František roku 2020 odebral kardinálské výsady kvůli odsouzení za finanční podvody, stále tvrdí, že má právo účastnit se volby nového papeže. Vatikán to však podle CNN rozporuje a tvrdí, že právo volit nemá.

Papež František zemřel v pondělí, jen pár hodin po svém posledním veřejném vystoupení o velikonoční neděli. V čele katolické církve stál od roku 2013, kdy nahradil Benedikta XVI. Jeho pohřeb se uskuteční v sobotu v bazilice svatého Petra.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konkláve je „vatikánská liga mistrů“, říká farář. Volba nového papeže bude podle něj rychlá

Tagy:
Vatikán společnost papež rakev náboženství křesťanství Los Angeles napadení sociální problémy právo skandál trestná činnost Papež František pohlavní zneužívání trestná činnost, právo a spravedlnost sexuální trestné činy systémy víry náboženský vůdce Roger Michael Mahony José Gómez