Tajemství papežského pečetního prstenu: Proč je cenný artefakt po smrti zničen?

Po smrti papeže následuje několik tradic. Jednou z nich je i ničení – nebo alespoň znehodnocení – pečetního prstenu. „Je to ekvivalent odebrání přihlašovacích údajů k účtu na sociální síti,“ řekl vatikánský zpravodaj CNN Christopher Lamb.

Takzvaný rybářský prsten, jehož historie sahá přinejmenším do 13. století, patří mezi nejznámější předměty papežských regálií. Prsten, pojmenovaný po svatém Petrovi, který byl rybářem a podle katolické tradice prvním papežem, nosil papež František při slavnostních událostech po celou dobu své dvanáctileté vlády. Nyní, jak velí tradice, bude prsten zesnulého papeže po jeho smrti ve věku 88 let zničen – nebo alespoň znehodnocen, píše CNN.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: S úmrtím papeže započala staletá tradice. Jak se zvolí nová hlava katolické církve?

Rybářský prsten a přívěsek zvaný bulla dříve tradičně sloužily jako oficiální pečetidla pro úřední dopisy a dokumenty známé jako papežské breve. Každému nastupujícímu papeži byly vydávány nová, a aby se zabránilo posmrtnému falšování dopisů nebo dekretů, byly oba předměty po jeho smrti rozbity kladivem. „Je to ekvivalent odebrání přihlašovacích údajů k účtu na sociální síti. Má to zabránit podvodníkům v používání falešných pečetí na dokumentech,“ řekl vatikánský zpravodaj CNN Christopher Lamb.

Podle konvence by měl camerlengo Svaté římské církve, tedy vyšší kardinál jmenovaný k dohledu nad obdobím mezi pontifikáty, po oznámení papežova odchodu zničit prsten a bullu v přítomnosti kardinálského kolegia.

V polovině 19. století nahradilo pečetní předměty razítko. Přesto se dál pokračovalo v jejich ničení po úmrtí daného papeže. Když se však Františkův předchůdce Benedikt XVI. stal vůbec prvním papežem, který po šesti stoletích odstoupil, byla v roce 2013 založena nová tradice: Do povrchu prstenu byl dlátem vyryt hluboký kříž, píše web The Mirror. „Myslím, že panoval pocit, že je zbytečné prsten ničit,“ řekl Lamb, který naznačil, že hrozba, že by se někdo vydával za papeže, byla v průběhu let stále méně pravděpodobná.

Očekává se, že současný camerlengo Kevin Joseph Farrell, irský kardinál, kterého František jmenoval do této funkce v roce 2023, bude následovat jeho příkladu a prsten pouze znehodnotí. K tomu by mělo dojít před papežským konkláve – procesem, v němž bude vybrán příští papež.

Políbit, či nepolíbit

Ačkoli prsten symbolizuje papežskou autoritu, jeho role se u jednotlivých pontifiků značně liší. V tomto ohledu se František odklonil od některých svých předchůdců. Například Benedikt XVI. se rozhodl pro každodenní nošení, zatímco papež Jan Pavel II. často nosil alternativní prsten (nebo krucifix ve tvaru prstenu) jako jakousi faksimilii – napodobeninu. František volil střední cestu. Na oficiálních ceremoniích nosil svůj Rybářský prsten, ale pro každodenní nošení jej vyměnil za jednoduchý stříbrný prsten z doby, kdy byl kardinálem.

Objevily se také spekulace, že Františkovi vadil akt líbání prstenu. Na začátku roku 2019 byl natočen, jak opakovaně odtahuje ruku, když se stoupenci pokoušeli prsten políbit. Vatikán později uvedl, že tím chtěl omezit šíření bakterií.

Recyklovaný prsten

Rybářské prsteny se v průběhu času měnily. Většinou zobrazovaly svatého Petra s klíči od nebe, ale jinak jejich vzhled neměl žádná přesná pravidla. Často tak odrážely dobovou módu nebo étos daného papeže.

Obvykle je pro nastupujícího papeže ručně vyrábí zlatník, ačkoli papež František se tomuto trendu vymykal a podle Lamba si nechal vyrobit „recyklovaný“ prsten. V souladu se skromným přístupem zesnulého papeže se František rozhodl nezadat vytvoření nového šperku, ale „použil prsten ze sekretariátu Pavla VI.“, řekl Lamb.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Konkláve je „vatikánská liga mistrů“, říká farář. Volba nového papeže bude podle něj rychlá

Tagy:
Vatikán smrt tradice papež náboženství kardinál Benedikt XVI. Papež František systémy víry náboženský vůdce Christopher Lamb Rybářský prsten