CNN Prima News Kateřina Valachová

Kateřina Valachová

Výpis příspěvků ke štítku „Kateřina Valachová“

Přehled nejžádanějších středních škol v Česku. Kam se loni nedostaly tisíce deváťáků?

Tisíce žáků devátých tříd se v roce 2023 nedostaly na svou vysněnou střední školu, a situace by se mohla opakovat i letos. Kapacity jednotlivých gymnázií a čtyřletých maturitních oborů se sice plánuje navýšit, zájem může některé instituce zaskočit. Na jaké školy se loni hlásilo nejvíce dětí v jednotlivých krajích? A jaké kroky plánují zřizovatelé škol do budoucna? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehlednou mapu nejžádanějších škol minulého roku i názor odborníků.

Valachová: Málo míst na školách? Plaga neříká vše. Nesmí na věc koukat jak na myšky v akváriu

Kdo může za nedostatečné kapacity na středních školách? Vina neleží jen na krajích, jak se snaží tvrdit exministr Robert Plaga, míní jeho předchůdkyně v čele resortu Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní jsou chybějící místa pro zájemce o studium neospravedlnitelným problémem, který se tu dlouho ignoroval. „Lidem je jedno, jestli za to může stát, ministerstvo školství, kraje nebo obce – chtějí to mít vyřešené,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Za svého ministerského působení čelila podle svých slov i tvrdému odporu, když se snažila prosadit dvě přihlášky v prvním kole přijímaček.

Šéf Pedagogické komory: Gazdík patří k nejhorším ministrům. Za kauzu jsem celkem vděčný

S kauzou kolem Petra Hlubučka ze STAN přichází na přetřes i další členové hnutí. S kritikou ministra školství Petra Gazdíka, který se rozhodl rezignovat ke konci června, přišel v pořadu 360° šéf Pedagogické komory Radek Sárközi. „Gazdík byl jeden z nejhorších ministrů, které jsme měli. Za kauzu jsem vlastně celkem vděčný,“ prohlásil. Co mu na ministrovi vadilo a koho si s exministryní školství Kateřinou Valachovou, která byla dalším hostem na CNN Prima NEWS, představují v čele resortu?

Kauza sportovních dotací: Státní zástupce chce pro Peltu 9 let za mřížemi a tučnou pokutu

Aktualizováno

Začíná být jasno, jaké by mohly být důsledky kauzy sportovních dotací. Systém rozdělování peněz byl podle bývalých úředníků ministerstva školství chaotický a neexistovala v něm pravidla. Hlavními aktéry problematického nakládání s financemi jsou i bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta a šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta. Státní zástupce chce nyní pro někdejšího bosse českého fotbalu devět let vězení a pokutu 25 milionů korun.

Ferjenčík, Hamáček i Filip. Podívejte se, kteří známí poslanci končí

Piráti ve Sněmovně ztratí 18 křesel. Kvůli tomu, že je díky preferenčním hlasům přeskočili kandidáti Starostů, budou mít jen čtyři poslance. Ve Sněmovně tak nebudou některé známé tváře, například Mikuláš Ferjenčík. Zcela pak končí komunisté i ČSSD. V dolní komoře Parlamentu tak již znovu nezasednou současný vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) či šéf KSČM Vojtěch Filip, který poslanecký mandát zastával od 90. let.

Valachová: Děti se do školy těší, maturanti jsou ve stresu a vysokoškoláci mají vztek

Žáci a studenti se 1. září vracejí do škol, mnoho z nich ale neví, co je čeká. „Zatímco se menší děti na 1. září těší, u středoškoláků a nadcházejících maturantů je hodně stresu. Mnoho středoškoláků využívá psychologickou pomoc. Ozývají se také dost naštvaně vysokoškoláci, že se na ně zapomíná a doposud neví, jak bude jejich akademický rok vypadat,“ řekla poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) během pondělního vysílání CNN Prima NEWS.