Piráti ve Sněmovně ztratí 18 křesel. Kvůli tomu, že je díky preferenčním hlasům přeskočili kandidáti Starostů, budou mít jen čtyři poslance. Ve Sněmovně tak nebudou některé známé tváře, například Mikuláš Ferjenčík. Zcela pak končí komunisté i ČSSD. V dolní komoře Parlamentu tak již znovu nezasednou současný vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) či šéf KSČM Vojtěch Filip, který poslanecký mandát zastával od 90. let.
Ferjenčík vedl kandidátku Pirátů v Pardubickém kraji. Přestože byl lídrem, do Sněmovny se nedostal. Piráti a STAN získali v Pardubickém kraji dva mandáty, Ferjenčíka předstihli Tomáš Dubský a Jiří Hájek. Oba kandidovali za STAN.
Ve Sněmovně byl Ferjenčík místopředsedou rozpočtového výboru. Zaujal svým účesem, nosí dlouhé rozevláté vlasy. Často ve Sněmovně chodil v ležérním oblečení, v létě si třeba vzal k obleku sandály. Tak jste ho mohli potkat na sněmovních chodbách, na oficiální jednání pléna se vždy přezul. Ferjenčík je bratrem poslankyně Olgy Richterové, která se do dolní parlamentní komory dostala.
Končí i poslanec Ondřej Profant. Ten se nedávno „proslavil“ výrokem, že Sněmovna je „plná konzervativních bílých páprdů a velká část inklinuje k fašismu“. Řekl to v předvolební debatě o manželství pro všechny v rámci probíhajícího festivalu Prague Pride. Vyvolal tím bouřlivé reakce, a to i přesto, že později svá slova mírnil.
Nebylo to poprvé, kdy na sebe milovník satirické fantasy upozornil. V mediálním prostoru se letos na jaře hodně řešil jeho návrh, aby se do občanských průkazů nepsalo pohlaví.
Holomčík má radost, že bude mít čas na rodinu
Ve Sněmovně už neuvidíme ani dosavadního místopředsedu dolní komory Vojtěcha Pikala. Ten se například v roce 2018 musel omlouvat, že Piráti mezi kandidáty na státní vyznamenání navrhli komunistického básníka Karla Sýse.
V poslanecké lavici nezasedne už ani Radek Holomčík, který byl místopředsedou zemědělského výboru. V sobotu ve volebním štábu Pirátů a STAN přesto slavil. „Nevadí, že jsem se nedostal do Sněmovny. Slavíme konec Babiše a komunistů,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS. Jako pozitivum vidí, že bude mít víc času na svoji rodinu.
Komunisté a ČSSD mimo Sněmovnu
Kompletní klub pak ztratili komunisté a sociální demokraté. Poslanci tak již znovu nebudou výrazné tváře jako vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, šéf resortu kultury Lubomír Zaorálek, exministr stejného resortu Antonín Staněk či bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.
Vzhledem k tristnímu volebnímu výsledku ČSSD končí ve Sněmovně i bývalý hejtman Vysočiny Jiří Běhounek či šéf poslanců sociální demokracie Jan Chvojka.
Sbohem Sněmovně dávají i komunisté, kteří v ní seděli společně se sociálními demokraty nepřetržitě od vzniku samostatného českého státu. V kuloárech se tak již nebude pohybovat například končící předseda KSČM Vojtěch Filip, který zde působil od roku 1996.
Stejně tak končí například představitel umírněné větve komunistů Jiří Dolejš, kontroverzní poslanec Zdeněk Ondráček nebo dosavadní šéf sněmovního mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič.
Končí i „zabrušovač“ Rozner či „flákanec“ Volný
Do Sněmovny se již znovu nedostal například poslanec SPD Miloslav Rozner. Jeho hnutí sice pokračuje, byť mírně oslabené, ale sám Rozner tentokrát neuspěl. Kandidoval totiž ze druhého místa v Jihočeském kraji, kde uspěla pouze místní lídryně Iveta Štefanová. Rozner proslul vlastně ještě před sněmovními volbami v roce 2017. V debatě na ČT totiž hovořil nesouvisle a jeho hlášky rozesmály řadu lidí. Korunu svým výrokům nasadil, když prohlásil, že do věcí „nebude zabrušovat, aby pak nemusel vybrušovat“.
Konec potkal také aktuálně nezařazené poslance. O poslanecký mandát se znovu ucházela Zuzana Majerová Zahradníková, která byla v předešlých volbách zvolena za ODS, ale v průběhu období odešla s Václavem Klausem ml. do jeho nového hnutí Trikolora. Syn bývalého prezidenta Václava Klause se později rozhodl v politice skončit a znovu nekandidovat, Majerová Zahradníková se tak stala hlavní tváří Trikolory, která však ve volbách neuspěla.
Mandát si znovu nevybojovali ani kontroverzní poslanci Lubomír Volný s Marianem Bojkem. Ti v průběhu uplynulého období vystoupili z SPD a vytvořili si uskupení s dalšími malými partajemi – Volný blok. Partaj byla pojmenována právě po Volném, který proslul tím, že ve Sněmovně odmítal nosit roušku a hlavně tím, že se ve Sněmovně opakovaně pral jak s jinými poslanci, tak i s ochrankou. Jeho hláška „jestli tady půjdeš, dostaneš flákanec“ zlidověla a i on sám ji rád používal i během kampaně.