reklama

Kauza dolu Turów pokračuje: Zažaluje Česko kvůli pokračující těžbě Polsko?

Kvůli prodloužení těžby v polském dole Turów těsně za českými hranicemi může padnout mezinárodní žaloba. Poslanci výboru životního prostředí vyzvali vládu, aby vypracovala právní analýzu takové možnosti. Podle ekologických aktivistů i Libereckého kraje je prodloužení těžby nelegální. Lidé v pohraničí mají kvůli pokračující důlní činnosti obavy o spodní vodu.

reklama

Těžební stroje se s koncem dubna měly v dole Turów zastavit, firmě PGE končila platnost licence. Polské ministerstvo životního prostředí ale na poslední chvíli prodloužilo platnost stávající licence o šest let. Bez jakékoliv konzultace s Čechy.

Svůj krok hájí tím, že vše proběhlo podle platných polských zákonů, které jednorázové prodloužení licence až na šest let umožňují. Bez prodloužení licence by se bez zdroje paliva ocitla uhelná elektrárna, která leží na hraně dolu a pokrývá zhruba osm procent celkové polské spotřeby elektřiny. Navíc v budoucnu by tento poměr měl ještě vzrůst, protože už brzy by měl být do provozu uveden nový blok.

K tématu

Ministerstva životního prostředí a zahraničí mají vypracovat právní analýzu

Polská firma PGE už několik let usiluje o získání nové licence, která by jí umožnila těžit uhlí až do roku 2044. Jenže tento proces už podle zákonů Evropské unie musí probíhat mezinárodně a mohou do něj mluvit i Češi. Ti už do Varšavy poslali tisíce připomínek od úřadů, expertů i běžných občanů.

Českou stranu ale tento postup pořádně nadzvedl. Stále více politiků teď žádá, aby Česko podalo na Polsko žalobu u Evropského soudního dvora. Tvrdí, že Poláci prodloužením licence bez konzultace s námi porušili evropskou legislativu. Poláci se ale hájí tím, že licence byla udělena ještě před vstupem země do Evropské unie.

Poslanci výboru pro životní prostředí českého parlamentu tento týden zadali ministerstvu životního prostředí a ministerstvu zahraničí úkol vypracovat právní analýzu. Chtějí odpověď, jakou šanci na úspěch by případná žaloba na Polsko měla. Analýza má být hotová do dvou měsíců.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama