reklama

Kauza dolu Turów pokračuje: Zažaluje Česko kvůli pokračující těžbě Polsko?

Kvůli prodloužení těžby v polském dole Turów těsně za českými hranicemi může padnout mezinárodní žaloba. Poslanci výboru životního prostředí vyzvali vládu, aby vypracovala právní analýzu takové možnosti. Podle ekologických aktivistů i Libereckého kraje je prodloužení těžby nelegální. Lidé v pohraničí mají kvůli pokračující důlní činnosti obavy o spodní vodu.

reklama

Těžební stroje se s koncem dubna měly v dole Turów zastavit, firmě PGE končila platnost licence. Polské ministerstvo životního prostředí ale na poslední chvíli prodloužilo platnost stávající licence o šest let. Bez jakékoliv konzultace s Čechy.

Svůj krok hájí tím, že vše proběhlo podle platných polských zákonů, které jednorázové prodloužení licence až na šest let umožňují. Bez prodloužení licence by se bez zdroje paliva ocitla uhelná elektrárna, která leží na hraně dolu a pokrývá zhruba osm procent celkové polské spotřeby elektřiny. Navíc v budoucnu by tento poměr měl ještě vzrůst, protože už brzy by měl být do provozu uveden nový blok.

Ministerstva životního prostředí a zahraničí mají vypracovat právní analýzu

Polská firma PGE už několik let usiluje o získání nové licence, která by jí umožnila těžit uhlí až do roku 2044. Jenže tento proces už podle zákonů Evropské unie musí probíhat mezinárodně a mohou do něj mluvit i Češi. Ti už do Varšavy poslali tisíce připomínek od úřadů, expertů i běžných občanů.

Českou stranu ale tento postup pořádně nadzvedl. Stále více politiků teď žádá, aby Česko podalo na Polsko žalobu u Evropského soudního dvora. Tvrdí, že Poláci prodloužením licence bez konzultace s námi porušili evropskou legislativu. Poláci se ale hájí tím, že licence byla udělena ještě před vstupem země do Evropské unie.

Poslanci výboru pro životní prostředí českého parlamentu tento týden zadali ministerstvu životního prostředí a ministerstvu zahraničí úkol vypracovat právní analýzu. Chtějí odpověď, jakou šanci na úspěch by případná žaloba na Polsko měla. Analýza má být hotová do dvou měsíců.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sen každého motoristického šílence. Luxusní vila nabízí svůj polygon a garáž plnou strojů

Po celém světě dnes lze nalézt nejrůznější a nejbláznivější zařízení, v nichž lze trávit volný čas. Když má člověk peníze, může si pronajmout úplně všechno, od ledového království přes luxusní jachtu až po podmořské apartmá. Pokud je ale motoristický šílenec, pak rozhodně sáhne po překrásné vile v americkém státě Missouri, která je stavěná až pro 16 hostů a má úplně všechno, co by si zarytý „petrolhead“ mohl jen přát. Třeba i vlastní polygon.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama