Rozhovor s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou (SLK)
Kvůli prodloužení těžby v polském dole Turów těsně za českými hranicemi může padnout mezinárodní žaloba. Poslanci výboru životního prostředí vyzvali vládu, aby vypracovala právní analýzu takové možnosti. Podle ekologických aktivistů i Libereckého kraje je prodloužení těžby nelegální. Lidé v pohraničí mají kvůli pokračující důlní činnosti obavy o spodní vodu.
Těžební stroje se s koncem dubna měly v dole Turów zastavit, firmě PGE končila platnost licence. Polské ministerstvo životního prostředí ale na poslední chvíli prodloužilo platnost stávající licence o šest let. Bez jakékoliv konzultace s Čechy.
Svůj krok hájí tím, že vše proběhlo podle platných polských zákonů, které jednorázové prodloužení licence až na šest let umožňují. Bez prodloužení licence by se bez zdroje paliva ocitla uhelná elektrárna, která leží na hraně dolu a pokrývá zhruba osm procent celkové polské spotřeby elektřiny. Navíc v budoucnu by tento poměr měl ještě vzrůst, protože už brzy by měl být do provozu uveden nový blok.
Ministerstva životního prostředí a zahraničí mají vypracovat právní analýzu
Polská firma PGE už několik let usiluje o získání nové licence, která by jí umožnila těžit uhlí až do roku 2044. Jenže tento proces už podle zákonů Evropské unie musí probíhat mezinárodně a mohou do něj mluvit i Češi. Ti už do Varšavy poslali tisíce připomínek od úřadů, expertů i běžných občanů.
Českou stranu ale tento postup pořádně nadzvedl. Stále více politiků teď žádá, aby Česko podalo na Polsko žalobu u Evropského soudního dvora. Tvrdí, že Poláci prodloužením licence bez konzultace s námi porušili evropskou legislativu. Poláci se ale hájí tím, že licence byla udělena ještě před vstupem země do Evropské unie.
Poslanci výboru pro životní prostředí českého parlamentu tento týden zadali ministerstvu životního prostředí a ministerstvu zahraničí úkol vypracovat právní analýzu. Chtějí odpověď, jakou šanci na úspěch by případná žaloba na Polsko měla. Analýza má být hotová do dvou měsíců.