Dát si po ránu šálek kávy se v nadcházejících týdnech pořádně prodraží. Cena nejrozšířenějšího druhu arabica je na burze nejvyšší od října 2014. Jedna libra této kávy se aktuálně obchoduje za více než dva dolary, což představuje meziroční nárůst o sto procent. Na vině je mimořádně chladné počasí v Brazílii.
S jistou nadsázkou by se dalo říci, že káva je nyní nad zlato. Její cena na světových trzích jen v uplynulém týdnu stoupla skoro o dvacet procent a další desetinu přidala začátkem tohoto týdne. Libra (asi půl kila) nejrozšířenějšího druhu arabica se aktuálně obchoduje za více než dva dolary, přitom loni byla cena sotva poloviční.
Hlavní příčinou raketového zdražování suroviny pro oblíbený nápoj je mimořádně chladné počasí v Brazílii, která je největším producentem kávy na světě. Zatímco v první třetině roku ji sužovala sucha, nyní se do nejlidnatější země Latinské Ameriky rozšířil polární vzduch na rozsáhlá území, kde se káva pěstuje.
Zásoby jen do září
Podle agentury Reuters jde o kávová pole o rozloze 150 až 200 tisíc hektarů a Brazílie by se mohla rozloučit až s 11 procenty úrody. Původní odhad ztrát byl 120 až 180 tisíc tun, nově se hovoří o 330 až 540 tisících tunách, uvádí Reuters. Přesnější čísla budou známa později. Letošní úroda už je totiž z naprosté většiny sklizena, ohrožena je tak úroda i pro příští rok.
Přitom právě od ní se očekávalo, že by mohla trh s kávou stabilizovat, protože i úroda letošní byla kvůli již zmíněnému suchu horší. „Výrazné cenové výkyvy kávy se vždy projevily i na trhu zpracované kávy. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat,“ uvedla pro Reuters společnost JDE Peet's, jeden z největších globálních zpracovatelů kávy.
„Zásoby máme jen do září. Ke zvýšení cen jsme v tomto roce přistoupili už třikrát. Situace však stále zůstává velmi složitá,“ řekl Reuters Luciane Carneiro Mendes, menší zpracovatel kávy v Brazílii. Velké společnosti jako Starbucks a Nestlé zatím aktuální vývoj na trhu nekomentovaly, dá se ale předpokládat, že na cenový vývoj budou rovněž reagovat.
Káva zdraží o čtvrtinu
A tak je velmi pravděpodobné, že si za kávu brzy připlatíme v obchodech i kavárnách či restauracích. Vedle zdražení samotné surové kávy hrají roli i další faktory. Například cena dopravy. „Po pandemii se totiž světová ekonomika snaží překotně dohnat loňský ztracený rok. Překotné dohánění vede k nárůstu poptávky po přepravě všeho možného, čehož důsledkem částečně bylo třeba i březnové ucpání Suezského průplavu zaklíněným kontejnerovým plavidlem,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Roli podle něho hraje také vývoj kursu dolaru. „Brazilským producentům se nechce tolik jako dříve kávu prodávat za hranice, neboť americký dolar, v němž se mezinárodně obchoduje, vůči brazilské měně letos citelně oslabuje. Pro brazilské producenty to tedy není tak výhodné jako dříve, notabene když kvůli letošní mizerné sklizni mají sami doma kávy nedostatek,“ dodal Kovanda.
Podle něho by se cena kávy mohla zvýšit až o 25 procent oproti předpandemickému stavu. „Kavárníci to prostě nyní v době otevírání ekonomiky ‚zkusí‘. A uvidí, zda zákazníci budou ochotni vyšší cenu tolerovat,“ vysvětlil.