Energie na vytápění domácností
Češi výrazně šetří na energiích už dva roky po sobě. Přesto se kvůli technickému stavu domů protopí okolo 100 miliard korun úplně zbytečně. Dokládá to studie KPMG a Stavební spořitelny České spořitelny. Podle analýzy žije více než polovina obyvatel ve starších bytech, které nebyly dosud výrazněji rekonstruovány. Ve velké oblibě je přitom instalace nových druhů zdrojů energie, které ale šetření neřeší.
Energetická krize zasela mezi spotřebitele strach, zda elektřina a plyn budou dále cenově dostupné. Energie ale přitom v řadě domů a bytů unikají úplně zbytečně. Domácnosti ročně spotřebují energie za 190 miliard korun, z nezateplených domů ale uniká až v hodnotě 100 miliard korun. Přitom každý desátý Čech zažívá podle dat ministerstva práce a projektu Podpora pro sociální bydlení energetickou chudobu.
ČTĚTE TAKÉ: Vánoční cukroví zdraží, na vině jsou ceny surovin. Ekonomové radí, kdy na pečení nakoupit
Podle analýzy bydlí více než polovina Čechů v nemovitostech, které byly postaveny před rokem 1980 a nebyly nijak rekonstruovány. Spotřeba v těchto domech by přitom mohla být nižší až o dvě třetiny, pokud by došlo k energeticky úsporným opatřením.
Průvodce: Co musíte vědět o cenících dodavatelů energií, abyste platili co nejméně
Spousta zkratek, pojmů a čísel. Pokud jste se někdy podívali do ceníku dodavatele energií, možná na vás působil právě takto. Připravili jsme proto krátkého průvodce, podle kterého se v ceníku zvládne zorientovat úplně každý.
„Celková roční energetická spotřeba průměrné domácnosti dosahuje 18 MWh, na vytápění z toho připadá 13 MWh. Jde o 31 procent veškeré spotřeby energií v Česku, převyšuje dokonce i celkovou spotřebu průmyslového sektoru,“ uvedl předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Libor Vošický.
Řešením by podle analýzy bylo, kdyby všechny domy a byty prošly rekonstrukcí, aby splňovaly nízkoenergetické standardy. To by ale stálo 2,5 bilionu korun. Přesněji 1,7 bilionu korun pro rodinné a 0,8 bilionu korun pro bytové domy. „Abychom to stihli do roku 2050, musíme každý rok do energeticky úsporných rekonstrukcí investovat v průměru 75 miliard korun. Nyní domácnosti vynakládají 45 miliard korun ročně, chybí tedy 30 miliard. Tyto chybějící finance jsou připraveny poskytnout stavební spořitelny,“ sdělil Vošický.
Domácnosti se obávají dalších nákladů za bydlení
V současné době se spotřebitelé ale vypořádávají s jinými problémy. Děsí je totiž vysoké ceny energií, což ukazuje i průzkum Generali Investments. Podle něj má obavy z rostoucích nákladů na bydlení pětina oslovených. Dalších 17 procent dotázaných znervózňují vysoké ceny energií. Obě kategorie jsou přitom velmi úzce propojené. Až na třetí místo se odsunula obava z další inflace.
Náklady na bydlení trápí zejména mladší ročníky. Vysoké ceny energií pak děsí zejména střední a nejstarší generaci. Skončenou prudkou inflaci ale nadále pociťuje drtivá většina Čechů. Konkrétně jde o 83,4 procenta dotázaných. Kvůli vysokým cenám proto lidé musí měnit své návyky. Téměř 60 procent dotázaných začalo více šetřit energiemi a vodou. Podobné procento lidí také uvedlo, že šetří na nákupech potravin.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Sociopat, magor, prasárny. Schůze k platům se zvrhla v přestřelku mezi Babišem a Michálkem