reklama

Kazma: Od videa se Zemanem jsme čekali víc. Ve světě ale nikoho moc nezajímá

Lidé by neměli věřit všemu, co vidí na internetu. Někteří imitátoři se vydávají například za premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo prezidenta Miloše Zemana. Většinou se jedná jen o satiru. Odborníci ale varují, že některá videa působí věrohodně a někdo by jejich obsah mohl vzít vážně. O takzvaných deepfake videích hovořil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové také influencer a moderátor Kamil Bartošek alias Kazma.

reklama

Princip deepfake videí spočívá v tom, že osoba na obrazovce vypadá jako někdo známý, ale ve skutečnosti to není on. „Pro mnohé lidi jsou deepfake videa pod jejich rozlišovací schopnosti. U nich to asi může být nebezpečné,“ uvedl ve vysílání na CNN Prima NEWS Kazma.

S deepfake videi má zkušenosti i sám Kazma. Několik takových totiž vytvořil pro svůj vlastní pořad. V hlavní roli figuroval i imitátor prezidenta Miloše Zemana.

Právě vysoce postavení politici bývají často terčem deepfake videí. Jejich prostřednictvím totiž lze jednoduše zmanipulovat veřejné mínění nebo danou osobu zesměšnit.

K tématu

„Miloš Zeman se nabízí. Je to vtipný pan prezident, taková karikatura. Hodně lidí nám psalo, že by bylo fajn na něj něco vymyslet,“ sdělil Kazma. Například na jednom deepfake videu prezident Zeman zakopne v Maďarsku, spadne a děkuje kolemjdoucím, že mu pomohli vstát. Nic takového se ale v reálném světě nestalo.

Kazma a jeho tým stojí také za videem, ve kterém imitátor Zemana pomáhá čínské stařence během návštěvy Číny. Podle známého baviče bylo hlavním záměrem prezidenta ukázat tak, aby se o Zemanovi v zahraničí „mluvilo v pozitivním duchu. To se však nepovedlo. „Těch aspektů tam bylo několik. Myslím si, že ten nejhlavnější je, že jsme neodhadli, že náš prezident skutečně ve světě nikoho moc nezajímá,“ řekl Kazma v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Parodii se nevyhnula ani britská královna Alžběta II. či český premiér Andrej Babiš.

Balancuji na hraně, říká Kazma

Hlavní problém deepfake videí podle Kazmy je fakt, že je v současnosti dokáže vytvořit i amatér. „Technologie se rozvíjejí raketovým tempem. Dokážu si představit, že v příštích letech to bude problém. Podívejte se, co dneska udělají mobily. Už i tam ze sebe každý může jedním klikem udělat kohokoliv jiného,“ vysvětlil bavič.

K tématu

Taková manipulace může představovat nebezpečí zejména pro starší generace, uvedl Kazma. „Vždycky nebudou stíhat, jednou to čeká i nás,“ míní influencer. Možnou cestou, jak se před takovými videi bránit, je podle něj vzdělávání v tomto oboru. „Technologický pokrok zastavit nejde,“ dodal Kazma.

Při tvorbě deepfake videí je ale zároveň důležité vědět, kam až může tvůrce zajít. „Svět degeneruje. Když chce dnes člověk vyjít s čímkoliv na veřejnost, musí být velice opatrný. Jsem z těch, kteří balancují na hraně a překlápí se do propasti. Hrana je zajímavá. V týmu jsou lidi, kteří mě drží na uzdě, abych neudělal průšvih,“ dodal Kazma.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nejlepší výsledek od roku 2007. Češkám se na lyžařském šampionátu povedla štafeta
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Lidé v karanténě dostanou navíc až 370 korun denně. „Izolačka“ prošla Senátem
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Blatný zvažuje nařídit pracovní povinnost některým studentům, rozhodne v pátek
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž se přiznal k ubodání spolubydlícího, zabít ho prý nechtěl. Dostal 17 let vězení
Maláčová: ANO se chystá na vládu s ODS a TOP 09. Důkazem je hlasování o nemocenské
Další články
reklama
reklama