reklama

Kazma: Od videa se Zemanem jsme čekali víc. Ve světě ale nikoho moc nezajímá

Lidé by neměli věřit všemu, co vidí na internetu. Někteří imitátoři se vydávají například za premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo prezidenta Miloše Zemana. Většinou se jedná jen o satiru. Odborníci ale varují, že některá videa působí věrohodně a někdo by jejich obsah mohl vzít vážně. O takzvaných deepfake videích hovořil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové také influencer a moderátor Kamil Bartošek alias Kazma.

reklama

Princip deepfake videí spočívá v tom, že osoba na obrazovce vypadá jako někdo známý, ale ve skutečnosti to není on. „Pro mnohé lidi jsou deepfake videa pod jejich rozlišovací schopnosti. U nich to asi může být nebezpečné,“ uvedl ve vysílání na CNN Prima NEWS Kazma.

S deepfake videi má zkušenosti i sám Kazma. Několik takových totiž vytvořil pro svůj vlastní pořad. V hlavní roli figuroval i imitátor prezidenta Miloše Zemana.

Právě vysoce postavení politici bývají často terčem deepfake videí. Jejich prostřednictvím totiž lze jednoduše zmanipulovat veřejné mínění nebo danou osobu zesměšnit.

„Miloš Zeman se nabízí. Je to vtipný pan prezident, taková karikatura. Hodně lidí nám psalo, že by bylo fajn na něj něco vymyslet,“ sdělil Kazma. Například na jednom deepfake videu prezident Zeman zakopne v Maďarsku, spadne a děkuje kolemjdoucím, že mu pomohli vstát. Nic takového se ale v reálném světě nestalo.

Kazma a jeho tým stojí také za videem, ve kterém imitátor Zemana pomáhá čínské stařence během návštěvy Číny. Podle známého baviče bylo hlavním záměrem prezidenta ukázat tak, aby se o Zemanovi v zahraničí „mluvilo v pozitivním duchu. To se však nepovedlo. „Těch aspektů tam bylo několik. Myslím si, že ten nejhlavnější je, že jsme neodhadli, že náš prezident skutečně ve světě nikoho moc nezajímá,“ řekl Kazma v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Parodii se nevyhnula ani britská královna Alžběta II. či český premiér Andrej Babiš.

Balancuji na hraně, říká Kazma

Hlavní problém deepfake videí podle Kazmy je fakt, že je v současnosti dokáže vytvořit i amatér. „Technologie se rozvíjejí raketovým tempem. Dokážu si představit, že v příštích letech to bude problém. Podívejte se, co dneska udělají mobily. Už i tam ze sebe každý může jedním klikem udělat kohokoliv jiného,“ vysvětlil bavič.

Taková manipulace může představovat nebezpečí zejména pro starší generace, uvedl Kazma. „Vždycky nebudou stíhat, jednou to čeká i nás,“ míní influencer. Možnou cestou, jak se před takovými videi bránit, je podle něj vzdělávání v tomto oboru. „Technologický pokrok zastavit nejde,“ dodal Kazma.

Při tvorbě deepfake videí je ale zároveň důležité vědět, kam až může tvůrce zajít. „Svět degeneruje. Když chce dnes člověk vyjít s čímkoliv na veřejnost, musí být velice opatrný. Jsem z těch, kteří balancují na hraně a překlápí se do propasti. Hrana je zajímavá. V týmu jsou lidi, kteří mě drží na uzdě, abych neudělal průšvih,“ dodal Kazma.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama