Česká republika stále patří mezi nejhorší v Evropské unii z hlediska vývoje pandemie koronaviru, vláda se ale zatím lockdownu brání a očkované zatím zvýhodňuje. K celoplošné uzávěře už přistoupilo Rakousko či Slovensko, opatření zpřísnily ale i další země. Jaká omezení platí v okolních státech?
Česká republika má za uplynulé dva týdny 2 373 případů nákazy novým typem koronaviru na 100 tisíc obyvatel a zůstává na prvním místě mezi sousedními zeměmi. Takřka stejně je na tom ze sousedů Slovensko, kde evidují 2 189 nových případů na 100 tisíc obyvatel za 14 dní.
Češi jsou chtiví, už dvě sezony nelyžovali. Rakousko otevře před Vánoci, říká Papež
Opatření proti šíření koronaviru dál komplikují život cestovním kancelářím. Zatímco Italové nebo Francouzi jsou lyžařům ze zahraničí po splnění podmínek o prokázání bezinfekčnosti otevření, v Rakousku je tomu kvůli lockdownu jinak. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež ve vysílání CNN Prima NEWS nastínil, jak by mohla letošní zima nakonec vypadat.
Zatímco české a slovenské případy nákaz koronavirem rostou, v nyní třetím Rakousku dvoutýdenní incidence klesla z 2 067 na 1 762 případů na 100 tisíc obyvatel. Na čtvrtém místě je Německo (960 případů). Nejlepší situace z našich sousedů je stále v Polsku, které má 847 případů na 100 tisíc obyvatel za dva týdny.
- Rakousko
Rakousko bylo první zemí Evropské unie, která vyhlásila celoplošnou uzávěru, čili lockdown. Od 22. listopadu tam lidé nemohou opustit domov, odejít mohou jen v nutných případech. Zavřené jsou restaurace i většina obchodů. Školy naopak zůstaly otevřené. Země se uzavřela i pro turisty. Předpokládá se, že uzávěra tam zatím potrvá 20 dní, tedy do 11. prosince.
Nejméně do 12. prosince platí, že služeb zimních středisek smí využívat jen očkovaní nebo tací, kteří covid prodělali. Lidé navíc musí nosit respirátor. Restaurace a hotely lze využívat pouze k jiným než turistickým účelům.
- Slovensko
Na Slovensku se podobně jako v Česku epidemie stále zhoršuje, vláda tak 24. listopadu vyhlásila dvoutýdenní lockdown. Otevřené jsou jen obchody se základními potřebami, také je výrazně omezen volný pohyb lidí. Zaměstnavatelé by měly kontrolovat covidové certifikáty zaměstnanců. Pokud tak lidé neučiní, musí se nechat bezplatně otestovat jednou týdně u zaměstnavatele.
Vláda také vyhlásila nouzový stav. Po deseti dnech kabinet opatření vyhodnotí, podle premiéra Eduarda Hegera se ale případné uvolnění restrikcí bude vztahovat jen na očkované proti covidu a na ty, kdo toto onemocnění prodělali.
- Německo
Německo ve čtvrtek omezilo především neočkované. A to i přesto, že očkování v zemi bude od února povinné. Ti, kteří vakcínu odmítli, zatím nemohou do volnočasových zařízení, jako jsou kina nebo divadla. Zákaz vstupu mají ale i do obchodů s výjimkou supermarketů a drogerií.
Prestižní magazín ocenil Brno. „Moravský Manchester“ není jen dítě Prahy, píší autoři
Brno se může pyšnit nevídaným úspěchem. Redakce známého mezinárodního magazínu Time Out ho v žebříčku evropských měst, která jsou nejlepší pro krátkodobé výlety, zařadila na druhé místo. Praha se mezi TOP 16 starého kontinentu nedostala. Autorům žebříčku se líbí zejména tamní gastronomie, bary a kultura.
Po překročení hranice 350 nových případů za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel se opatření dotknou i očkovaných a uzdravených. Jejich soukromé oslavy budou omezeny uvnitř na 50 účastníků a venku na 200. Neočkovaní se za takové situace mohou sejít jen se dvěma dalšími lidmi, se kterými nesdílejí domácnost.
Kapacita velkých akcí je v Německu omezená na 50 procent, v halách může být nejvýše 5 000 lidí a venku 15 tisíc diváků. Zavřené jsou také diskotéky a kluby. Školáci všech stupňů musí opět nosit roušky. Na pracovištích či ve veřejné dopravě lidé musí předkládat doklad o očkování, prodělané nemoci nebo negativním testu. Neočkovaní zaměstnanci musejí mít na pracovišti negativní test na koronavirus, samotestování pod dozorem zaměstnavatele již není možné. Vánoční trhy jsou zakázané v Durynsku, Braniborsku, Sasku i v Bavorsku.
- Polsko
Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski před časem avizoval, že při překročení hranice 7 000 infekcí za den budou úřady zvažovat zpřísnění karanténních opatření. Zatím se tak ale nestalo. V současné době v zemi platí určitá omezení. K těm mimo jiné patří vstup do muzeí, galerií, kin či divadel, a to v podobě limitu lidí, kteří je mohou najednou navštívit. Lidé v nich musejí mít rovněž zakrytý nos a ústa. Tuto povinnost ale často porušují.
- Francie
Francie od soboty 4. prosince zpřísnila pravidla pro vstup do země. Očkovaní i neočkovaní ze zemí mimo EU se po příjezdu budou muset prokázat testem ne starším než 48 hodin. Od 15. ledna se lidé budou muset přeočkovat třetí dávkou vakcíny po 7 měsících, jinak jim podobně jako v Česku přestane platit covidový certifikát.
Hanzelka se Zikmundem jeli do světa prodávat Tatry. Vrátili se jako slavní cestovatelé
Miroslav Zikmund, který ve čtvrtek zemřel, utvořil slavnou cestovatelskou dvojici s Jiřím Hanzelkou. Jejich cesta ke světové proslulosti však začala jako úplně jiné poslání. V Africe a Jižní Americe měli propagovat a prodávat československé výrobky, až potom také trochu cestovat.
- Řecko
Řecko začne přeočkovávat své obyvatele už tři měsíce po podání druhé dávky vakcíny. Dosud platila šestiměsíční lhůta, kterou má i řada dalších zemí Evropské unie. Úřady ke kroku přistoupily, protože se obávají nové varianty omikron a zimního období, kdy se koronavirová nákaza více šíří. Řecko navíc nařídilo povinné očkování pro lidi starší 60 let. Pokud tito lidé vakcínu odmítnou, od 16. ledna dostanou pokutu 100 eur, tedy v přepočtu přibližně 2 500 korun měsíčně.
- Itálie
I Itálie zvýhodnila očkované nebo lidi, kteří prodělali koronavirus. Neočkovaní tak od 6. prosince nebudou moci do restaurací, kin či na sportovní utkání.
- Švýcarsko
Švýcarsko zpřísnilo opatření od soboty. Nově budou muset všichni lidé včetně očkovaných, kteří překročí hranice země, předložit negativní PCR test. Opatření má zatím platit do 24. ledna příštího roku. Bern počítá také s tím, že i lidé, kteří do země přicestují s negativním testem, budou muset mezi čtvrtým a sedmým dnem pobytu absolvovat další, a to buď PCR, nebo antigenní.
Mění se i některá další pravidla. Při všech vnitřních veřejných akcích bude vyžadováno buď potvrzení o očkování, prodělané nemoci nebo negativní test. Pro venkovní akce platí stejný požadavek, pokud se jich účastní více než 300 lidí. Pořadatelé vnitřních i venkovních událostí budou mít navíc možnost přístup na ně omezit jen na lidi, kteří jsou očkovaní nebo covid prodělali. V takovém případě nemusí návštěvníci nosit roušky.
Češi stále častěji objednávají prémiové ubytování, tvrdí šéf sítě hotelů Falkensteiner
Ani jeden z nich to neřekne nahlas, ale z jejich hlasů je cítit respekt i naděje. Spolumajitelé významné evropské hotelové skupiny Falkensteiner Hotels & Residences věří před nadcházející lyžařskou sezonou, že nedojde k dalšímu lockdownu.
- Portugalsko
Přestože Portugalsko patří mezi premianty v očkování, země v prosinci zpřísnila opatření. Opět tam platí stav nouze, což přineslo i tvrdší restrikce. Při vstupu do vnitřních prostor restaurací, kaváren, hotelů, posiloven či na některé kulturní a sportovní akce je nutné se prokázat covidovým certifikátem. Ten je vystavený očkovaným, lidem, kteří se uzdravili z nemoci COVID-19 či měli negativní test.
Také se zpřísnila pravidla pro vstup do země. Negativním testem se musí prokázat i lidé, kteří jsou naočkovaní. Podle agentury EFE na pozemní hranici se Španělskem jsou namátkové kontroly a lidé dostávají pokutu, když přiletí do země bez testu. Pokutu dostávají i letecké společnosti, které cestující bez testu přepravily.
- Belgie
Belgie uzavřela noční kluby, bary a restaurace musejí zavírat nejpozději ve 23 hodin. Společenské akce jsou s výjimkou pohřbů a svateb zakázány. Lidé mají doporučený homeoffice. Dětem začnou dříve vánoční prázdniny a starší šesti let budou muset nosit roušky i uvnitř škol.
- Nizozemsko
V Nizozemsku musí zavřít všechny obchody se zbytným zbožím a bary i restaurace v 17 hodin. Otevírat mohou v 5 ráno. V pohostinství i na kulturních akcích platí povinnost hosty usazovat. Sportovní utkání se hrají bez diváků.