Téma tenistky Pcheng Šuaj už trochu zapadlo v čase. Poslední zpráva říkala, že Číňanka – která původně obvinila někdejšího vicepremiéra komunistického státu ze sexuálního zneužívání – má být v pořádku. Ne všichni jsou skálopevně přesvědčení o tom, že si někdejší deblová jednička může užívat svobody a klidu. I proto musí její krajanky a profesní kolegyně čelit na Australian Open tlaku aktivistů.
O Pcheng Šuaj se začal svět strachovat 2. listopadu 2021. V tento den na sociální síť Weibo tenistka přidala příspěvek, ve kterém uvedla, že ji někdejší čínský vicepremiér Čang Kao-li přiměl k sexu a později spolu udržovali příležitostný vztah.
Post po zhruba 30 minutách zmizel. A stejně tak se na nějaký čas zcela vytratila známá hráčka. I ze strany celebrit se stupňovalo podezření, že se čínský státní aparát po osočení „svého člověka“ pokusil Pcheng Šuaj odstranit. Minimálně z veřejného prostoru, aby nadále nemohla vypouštět do světa věty, které by ohrožovaly komunistický režim.
Čína byla pod obrovským tlakem, a tak začala postupně vypouštět skrze státní média pofidérní svědectví o tom, že je deblová šampionka z Roland Garros i Wimbledonu v pořádku. V jednom rozhovoru pak poznamenala, že nikdy neřekla ani nenapsala, že by ji někdo sexuálně zneužil. Především Mezinárodní olympijský výbor – i kvůli tomu, že se brzy měla konat zimní olympiáda v Pekingu – a asociace WTA chtěly slyšet více.
Zástupci zmíněných organizací a také Mezinárodní tenisové federace (ITF) byli trochu klidnější, když s hráčkou mluvili přes videohovor. Nicméně obavy nikdy nebyly kompletně rozprášeny. I kvůli tomu, že chyběl dojem z osobního setkání. Skutečný důkaz, že Pcheng Šuaj komunikuje svobodně a jen netlumočí to, co si strana přeje.
Proto se nyní na probíhajícím grandslamu Australian Open vydali do akce lidskoprávní aktivisté. Konkrétně muž jménem Drew Pavlou zveřejnil na Twitteru příspěvek, jak s jeho kamarádkou z Hongkongu navštívili trénink krajanky Pcheng Šuaj Čeng Čchin-wen, on vše fotil a natáčel. Z prostoru vedle kurtu teprve 20letá hráčka slyšela otázku položenou v mandarinštině: „Kde je Pcheng Šuaj?“ Překvapená profesionálka, aktuálně dle žebříčku nejlepší Číňanka, jen hlesla: „Nevím.“
My Hong Konger friend Presley saw the biggest young Chinese tennis star Qinwen Zheng at the Australian Open practice courts so she asked “Where Is Peng Shuai?”in Mandarin. She was quiet and replied back “I don’t know.” Sadly CCP censorship and fear continues #WhereIsPengShuai pic.twitter.com/XJEjeg3ON6
— Drew Pavlou 🇦🇺🇺🇸🇺🇦🇹🇼 (@DrewPavlou) January 16, 2023
Daří se jí dobře, ale člověk nikdy neví
Lidé Pavlouovi spílali, že Čeng Čchin-wen ani nežije v Číně a takovéto otravování je ostudné. Že jde o zcela zbytečné vyrušování před zápasem. „Přestaň obtěžovat lidi, pošuku,“ objevilo se v komentáři. Pro doplnění, „respondentka“ si později v prvním kole poradila s Maďarkou Dalmou Galfiovou.
Později Pavlou publikoval další video, na kterém se objevila jiná hráčka s čínským pasem – Ču Lin. „Promiňte, víte, kde je Pcheng Šuaj?“ ptala se aktivistka. I Ču Lin odpověděla tiše a očekávaně: „Nevím.“
My female Hong Konger friend Presley tried to ask Chinese tennis player Zhu Lin about Peng Shuai’s mysterious disappearance considering she’s played against Peng Shuai more than five times, most recently in 2020. Zhu Lin stared straight ahead, quietly saying “I don’t know” pic.twitter.com/PCnYEOBqH6
— Drew Pavlou 🇦🇺🇺🇸🇺🇦🇹🇼 (@DrewPavlou) January 17, 2023
Šéf WTA Steve Simon začátkem loňského listopadu na tiskové konferenci před Turnajem mistryň přinesl odpověď, která by aktivisty uspokojila jen částečně. „Jsme přesvědčeni, že je v bezpečí, a víme, že je v Pekingu, což je skvělé... Ale nedostali jsme záruky, které jsme požadovali, pokud jde o vyšetřování,“ sdělil Simon novinářům.
Jistotou tehdy neoplývala ani jedna z největších hvězd současného tenisu Američanka Cori Gauffová. „Můžu na ni jen myslet a doufat, že se jí daří dobře. Bylo nám řečeno, že ano, ale člověk nikdy neví,“ řekla 18letá světová sedmička.