Bývalý americký viceprezident Mike Pence zůstává v pozadí chaosu, který do nedávných prezidentských voleb vnesl Donald Trump. Donedávna hlava státu svůj neúspěch stále nepřiznala a tvrdí, že volby byly zmanipulovány. Pence se ale do sporu tolik nepouštěl a navíc se zúčastnil inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Začalo se tak spekulovat, že už si připravuje půdu pro vlastní kandidaturu. Za čtyři roky by se právě on mohl stát esem v rukávu republikánů pro prezidentské volby.
Bývalý americký viceprezident, kterého ve středu ve funkci nahradila demokratka Kamala Harrisová, byl na inauguraci Joea Bidena nejvýše postaveným mužem bývalé administrativy. Trump totiž sice předal novému prezidentovi moc, ale stále odmítá uznat výsledky voleb. Pence původně Trumpa podporoval a taktéž občas sdílel jeho teorie, že volby byly zmanipulované. Svou přítomností na Bidenově inauguraci dal ovšem jasně najevo, že za Trumpem již nestojí.
Nutno ale dodat, že zájem médií a americké veřejnosti se dlouhé týdny zaměřoval především na souboj o čelo státu. Do veřejného prostoru se tak dostávaly spíše Trumpovy výroky s případnou odezvou jeho vítězného oponenta z řad demokratů Joea Bidena.
Podle některých komentátorů to ale Penceovi zrovna nevadilo, spíše mu to mohlo přijít vhod. Podle amerických médií je totiž právě bývalý viceprezident naprosto ideální volbou na republikánského kandidáta na prezidenta pro příští volby. Ty se mají konat v roce 2024.
Kandidatura Trumpa? Cesta je trnitá
Svůj zájem znovu kandidovat sice oznámil i Donald Trump, ale proti němu hovoří celá řada věcí. Demokraté proti němu podruhé rozjeli impeachment, tedy proces odvolání z postu prezidenta. Trump sice už prezidentem není, ale úspěšný impeachment mu může zabránit znovu kandidovat. Pro zahájení této akce hlasovali i někteří republikánští zákonodárci.
I kdyby proces impeachmentu dopadl neúspěšně, bylo by pro Trumpa velmi složité znovu získat stranickou nominaci republikánů kvůli nedávnému útoku svých příznivců na budovu Kapitolu, kde právě senátoři a kongresmani z řad demokratů i republikánů jednali o oficiálním potvrzení Joea Bidena do funkce. Právě po ataku demonstrantů od Trumpa začala dávat ruce pryč celá řada republikánů.
Dnes 74letý Trump se navíc v nedávné volební kampaně opíral do svého protivníka a nyní už nového úřadujícího prezidenta Joea Bidena mimo jiné i kvůli jeho věku. Bidenovi je totiž nyní 78 let, čímž se stal dosud nejstarším prezidentem v americké historii. Za čtyři roky přitom Trumpovi bude úplně stejně, jako je nyní jeho nástupci v Bílém domě.
Muž, který Trumpovi vyhrál volby
Mike Pence je některými médii označován jako člověk, který Trumpovi v roce 2016 vyhrál volby. Mnoho voličů, kteří tradičně hlasovali pro republikány, si totiž postavou Donalda Trumpa nebylo příliš jisto, neboť v minulosti byl také registrovaným demokratem. Osobnost Mikea Pence však některé nerozhodnuté voliče podle politologů přesvědčila.
Hovořilo se i o tom, že v případě volebního vítězství Trumpa nad Bidenem by Pence měl takřka jistotu toho, že by byl v roce 2024 republikánským kandidátem na prezidenta. V USA totiž může prezident zastávat pouze dvě funkční období – a kdo jiný by byl pro republikány lepším následovníkem Trumpa než člověk, který byl jeho zástupcem.
Podle mnohých republikánů by byl Pence ideální volbou i díky věcem, které jej odlišují od Trumpa. Dlouhodobě se totiž prezentuje jako zastánce konzervativních hodnot, zatímco končící prezident často měnil názory a jak už bylo zmíněno, v minulosti byl dokonce členem Demokratické strany. Pence by tak mohl získat hlasy lidí, kteří měli Trumpa rádi, ale zároveň by jej mohli volit i umírněnější republikáni.
Zároveň se ani příliš neočekává, že by svůj mandát obhajoval Joe Biden. V roce 2024 mu totiž bude už 82 let. Rýsuje se tak duel nynějšího viceprezidenta Mikea Pence s jeho čerstvě zvolenou nástupkyní Kamalou Harrisovou. Ta se stala první viceprezidentkou v dlouhé americké historii. Prvenství drží také jako první člověk tmavé pleti v této funkci. Harrisová má navíc asijské kořeny, neboť část její rodiny pochází z Indie.