Kde se v Česku žije nejlépe? Triumf si připsal Turnov, na konci žebříčku je město z Ústecka

Kde se v Česku žije nejlépe, a kde naopak nejhůř?

Nejlepší podmínky k životu v Česku jsou v Turnově, naopak nejhorší hodnocení z 206 českých mikroregionů získaly Podbořany v Ústeckém kraji. Vyplývá to z Indexu prosperity regionů České spořitelny a platformy Evropa v datech, kterou tento týden jejich zástupci představili novinářům. Hlavní město Praha skončilo v žebříčku až na 23. místě.

Výzkumníci zkoumali dostupnost služeb, kvalitu zdravotnictví, pracovní příležitosti, ale i míru kriminality nebo počet obchodů a restaurací. A výsledek? V Turnově by prý chtěl žít každý. Ve většině posuzovaných kategorií tady výsledky patřily mezi nejlepší.

ČTĚTE DÁLE: Vandal zdemoloval desítky aut v Praze. Nemám rád špatně parkující fotbalové fanoušky, vysvětlil

„Pokud bych měl něco vypíchnout, byla by to zejména dobrá občanská vybavenost. Turnov se umístil vysoko i v možnostech trávení volného času nebo dopravní dostupnosti. Mají tam třeba jeden z největších počtů knihoven na počet obyvatel, připadá tam jedna na tisíc lidí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS výzkumník Milan Mařík z projektu Evropa v datech.

Obyvatelé Turnova s výsledky průzkumu souhlasí, i když si stěžují na velké množství aut v centru města nebo drahé bydlení, což je zřejmě následek toho, že by tu řečeno s klasikem „chtěl žít každý“.

„Tady je všechno a je to blízko, máme tady pět kostelů, hodně obchodů, restaurací, do krásné přírody je to kousek,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS jeden z obyvatel města.

Starosta Turnova Tomáš Hocke upozornil, že kvalita života nezávisí tolik na tom, kolik toho město vybuduje, jako spíše na přístupu lidí, kteří v místě žijí. „Máme tu dlouholetou tradici spolkového života, která se táhne řadu generací. Lidé se potkávají, mluví spolu. Díky tomu znám v Turnově většinu lidí, které na ulici potkávám. Oni jsou tou duší města,“ zdůraznil starosta.

Nejhůře dopadly Podbořany

Na chvostu žebříčku naopak skončily Podbořany na Ústecku. Z posledního místa tam rozhodně radost nemají. „Nás to velmi překvapilo. Neznáme kritéria, podle kterých se hodnotilo, ale rozhodně si nemyslím, že by se tu žilo špatně,“ řekl tajemník městského úřadu Martin Gutzer.

„Máme tady průmyslovou zónu, kde je dva a půl tisíce pracovních míst. Nabídli jsme lidem třicet hektarů stavebních pozemků, kde vyrostlo dvě stě padesát domků,“ vyjmenoval Gutzer. „Máme tady novou sportovní halu za padesát milionů. Myslím, že na město se šesti a půl tisíci obyvatel to rozhodně není málo,“ dodal.

Ve shodě s Gutzerem si život v místě pochvalují i místní. „Je tady klid, obchodů tak akorát, pravda je, že odsud odešly banky a doktorů je málo, ale to je všude,“ řekl reportérovi jeden z obyvatel Podbořan.

Podle Maříka si ale Podbořany v mnoha aspektech nevedly dobře. „Pozorujeme tam potíže, které jsou typické pro většinu Ústeckého i sousedního Karlovarského kraje – odliv vysokoškolsky vzdělaných lidí nebo velký počet lidí v exekucích. Konkrétně v Podbořanech je v exekuci každý desátý občan starší patnácti let,“ popsal výzkumník.

Praha neoslnila

Zajímavé je, že hlavní město Praha v žebříčku kvality života skončilo až na 23. místě, přestože si tam na nedostatek obchodů nebo restaurací nemohou stěžovat a dopravní dostupnost nebo dostupnost zdravotní péče je jedna z nejlepších.

„Praze skóre kazí vyšší míra kriminality nebo méně dostupné základní a mateřské školy. Nezanedbatelné jsou i ceny nemovitostí. Byt v Praze vyjde na 17 průměrných ročních platů, zatímco třeba v Plzni na 11 nebo v Ostravě na sedm ročních platů,“ připomněl Mařík.

Podívejte se, jak je na tom vaše bydliště

Analytici týmu Evropa v datech použili metodiku, která se běžně používá pro srovnání kvality v rámci zemí Evropské unie. Tentokrát ale stejná kritéria použili na více než dvě stovky českých mikroregionů, reprezentovaných tzv. obcemi s rozšířenou působností a jejich okolím.

„Pro srovnání 206 mikroregionů v ČR jsme vybrali 37 indikátorů napříč sedmi oblastmi života, jako jsou ekonomika, dostupnost zdravotní péče, občanská vybavenost či třeba úroveň vzdělávání,“ konstatoval Mařík.

Jak je na tom místo, kde žijete právě vy, si můžete ověřit na webu silnejsiregiony.cz, kde najdete svůj mikroregion na interaktivní mapě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Autosedačka z druhé ruky dítě neochrání, říká expertka. Poradila, jak ratolesti zabezpečit

Tagy: