O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.
Cohen v rozhovoru pro Jerusalem Post uvedl, že virus SARS-CoV-2 vytváří novou mutaci přibližně každé dva týdny. Podle něj to znamená, že verze omikron se do současné podoby vyvíjela řadu měsíců. K tomu jsou ale zapotřebí specifické podmínky. Ty podle experta z Bar-Ilanovy univerzity mohli poskytnout pacienti s AIDS.
Česko čeká povinné očkování pro šedesátníky, potvrdil Vojtěch. Koho dalšího se bude týkat?
Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil, že v Česku bude povinné očkování. Týkat se má věkové skupiny 60+ a vybraných profesí včetně mediků.
Cohen uvedl, že virus má v těle člověka omezený čas na mutování, než přeskočí na někoho dalšího. U očkovaných je to podle něj přibližně jeden den, u neočkovaných 5 až 10 dnů. „Ale u lidí s potlačenou imunitní reakcí může propuknout jakási chronická infekce, ve které může virus přetrvat i měsíc. Během této doby se virus může vyhýbat imunitnímu systému a vytvářet stále více mutací,“ vysvětlil vědec. Typickým příkladem lidí s nízkou úrovní imunity jsou podle něj právě osoby trpící AIDS.
„Do Afriky by se měly co nejrychleji dostat vakcíny, protože tohle je celosvětový boj, a pouze když bude mít přístup k vakcínám celá populace, budeme mít šanci minimalizovat případy, které vidíme,“ uzavřel Cohen.
Že se mutace omikron vyvinula v těle pacientů s AIDS, považují za pravděpodobné i další vědci. Jedním z nich je i Jonathan Li, expert na infekční choroby z Harvardovy univerzity, který se mezi prvními detailně věnoval výzkumu koronavirových mutací v tělech pacientů s poškozeným imunitním systémem. „Ten velký počet mutací, který se tu najednou objevil, opravdu připomíná to, co jsme viděli. Pokud bych měl hádat, řekl bych, že takhle omikron zřejmě vznikl,“ uvedl pro LA Times.
Český lékař: Je to nepravděpodobné
Naopak za nepravděpodobnou považuje tuto tezi český lékař a odborník na HIV David Jilich. „Je přirozenou vlastností virů mutovat, to znamená měnit svůj genetický materiál. Ty mutace mohou měnit vlastnosti viru. To znamená zvyšovat nebo snižovat jeho agresivitu nebo citlivost k léčbě a stejně tak i k vakcínám. Ale takováto souvislost HIV a SARS-CoV-2 mi nepřijde úplně pravděpodobná,“ uvedl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.
Novou variantu koronaviru omikron, kterou poprvé identifikovali výzkumníci v JAR, Světová zdravotnická organizace zařadila do kategorie znepokojivých. Varianta vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Odborníci se ale zatím neshodnou na tom, jestli je nová varianta nebezpečnější než ty předchozí. Její výskyt byl mimo jiné potvrzen i v Česku.