Uvalení cestovních a ekonomických sankcí na ty, kteří porušují lidská práva, chce umožnit prostřednictvím nového zákona poslanec Jan Lipavský (Piráti) ze zahraničního výboru Sněmovny. Umožnilo by to vládě vystavit i sankční listinu, kam by mohla zařadit například lékaře zodpovědné za nucené odebírání orgánů nebo podnikatele provozující obchod s otroky, řekl Lipavský pro CNN Prima NEWS.
„Návrh zákona umožňuje uvalovat personalizované sankce na jednotlivce, firmy i organizace, které se dopustí či se podílí na porušování lidských práv. Může jít o lékaře zodpovědné za nucené odebírání orgánů, podnikatele provozující obchod s otroky, či – jako právě v Bělorusku – odpovědné za násilné potlačování pokojných demonstrací,“ dodal Lipavský.
Jeho návrh je českou verzí tzv. Magnitského zákona, pojmenovaném po ruském právníkovi Sergeji Magnitském. Ten zemřel v ruském vězení za nevyjasněných okolností. Zatčen byl za údajné daňové úniky krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých podvodů. Svou verzi takového zákona mají USA, Velká Británie i další země.
Zmrazení majetku, zákaz vstupu
Sankcemi, které by Česko za porušování lidských práv mohlo na jednotlivce i firmy a vlády uvalit, jsou podle Lipavského zmrazení majetku na území českého státu a zákaz vstupu na naše území. „Zákon by také posílil českou politiku nejen navenek, ale zároveň by zvýšil bezpečnost i u nás v Česku. Zabrání, aby se u nás volně procházeli vrazi, násilníci, korupčníci a další zločinci zcela otupělí vůči jakýmkoliv morálním hodnotám,“ řekl Lipavský.
„Sankcionovaným by bylo odepřeno cestovat do Česka nebo například mít peníze v našich bankách. Nebudou tak moci jeden den nechat mučit disidenty a druhý den si zajet na luxusní nákup do Pařížské ulice či relaxační pobyt v lázních,“ dodal.
Návrh zákona je hotov, poslanec jej do dolní komory parlamentu předloží začátkem podzimu. Poté o něm bude jednat vláda a rozhodovat Parlament ČR.
Redakce CNN Prima NEWS už dříve informovala, že podporu zákonu vyjádřil i ministr zahraničí za ČSSD Tomáš Petříček. Kloní se ale spíše k tomu, aby se podobná legislativa přijala na úrovni EU. To by dle něj bylo účinnější.