Zabitý Čech na Ukrajině pečoval o staré a nosil jídlo nemohoucím. Proč jel do bojové zóny?

Na Ukrajině pomáhal starým a nepohyblivým lidem. A chtěl pomáhat ještě víc, tak se vydal do Severodoněcku. Tak mluví o českém dobrovolníkovi Michalu J., který padl na Ukrajině, jeho kamarád Jan Zamrazil. Ten pro CNN Prima NEWS popsal dobrovolníkovo působení v zemi, kterou zmítá válečný konflikt.

„Staral se o staré lidi, co nemohli chodit do skladů, takže zorganizoval pár jedinců, kteří roznášeli jídlo přímo do domů. Něco ve smyslu hospicové služby v Čechách, protože ti lidé jsou imobilní, nejsou schopní si nikam dojít,“ popisuje činnost českého dobrovolníka jeho kamarád.

O tyto osoby se mnohdy nemá kdo postarat, protože mnoho lidí, včetně jejich příbuzných, z Ukrajiny uteklo. „Spousta lidí utekla, i jejich rodiny, takže se o ně pořádně nikdo nepostará,“ zmiňuje Zamrazil.

Na Ukrajině zprvu podle všeho začínal na západě. „Začal ve Lvově, lidem pomáhal za spolupráce církve a dalších lidí,“ říká. Zamrazil. Později zamířil do Severodoněcku, který je aktuálně jedním ze středobodů ruské ofenzivy na Donbase.

„Ono když pak vidíte, jak vozí raněné, a lidé si vám stěžují: ‚Támhle mám rodinu, ta nemá nic,‘ tak mu to nedalo a dal se na východ. Chtěl pomoci víc,“ říká Zamrazil.

Michal J. z Třebíče měl padnout v pátek ráno v bojích u Charkova. Současná partnerka jeho otce na sociální sítě napsala, že zemřel, když bránil své dva kamarády.

Vzpomínají na něj i další přátelé. „Kamarád Michal J. z Třebíče, jinak zvaný Španěl, byl zabit na frontě u Charkova. Od začátku války na Ukrajině se snažil poskytovat lidem humanitární pomoc. Ať je mu země lehká,“ napsal na Facebook Milan Votypka. Ten se prý s českým dobrovolníkem znal 25 let.

Podle fotek šlo o muže ve věku mezi 30 až 40 lety. Na Ukrajině letos dokonce oslavil narozeniny, a to pouhých osm dnů před svou smrtí. Měl je 2. června. Na fotografii z oslavy, kterou sdílel na sítích, je stará dřevěná židle, na ní hrnec s polévkou. Kolem jsou balené vody a kamení.

Oslavu narozenin ve válečné zóně bral s nadsázkou. Na Facebook přidal pro porovnání i fotografii z dřívějších narozenin, kde je doma a má dort. „Najdi deset rozdílů mezi fotografiemi,“ napsal a přidal smajlíky.

Zemřel jako hrdina

Dva dny před smrtí na Facebooku sdílel další fotku, a to se střepy, které zřejmě doletěly na jejich základnu. Ten největší se kolmo zabodl do země. „Tenhle kousek pošlu do ČR, ať se dostane jako památka někomu přispívajícímu,“ napsal k fotografii. Střep měl obdržet někdo, kdo přispěje českým dobrovolníkům na Ukrajině na výbavu. „Dík předem za váš aktivní soucit,“ dodal. Střep měl dražit jeho kamarád.

Další fotky a videa na sociálních sítích ukazují, že Michal J. vozil na Ukrajinu i jídlo, na zpáteční cestě pak obyčejným lidem pomáhal dostat se pryč z válečné fronty. Studovat měl na katolickém gymnáziu v Třebíči.

Na sociálních sítích na něj vzpomínají i jeho další přátelé. „Byl největší romantik, jakého jsem v životě poznala, naše romantická duše,“ píše například jedna žena. „Je mi opravdu smutno, že tak úžasný člověk odešel,“ píše další kamarád. „Zemřel jako hrdina,“ má jasno další uživatel. „Hrdinům věčná sláva.“

Smrt Čecha potvrdil šéf diplomacie

O úmrtí prvního Čecha informovala i nezávislá novinářka Lenka Klicperová na svém Facebooku. „Na Donbase byl včera zabit první český voják dobrovolník. V místě, kde padl, probíhají těžké boje, stejně jako na dalších místech donbaské fronty. Když jsem na tomto úseku fronty před pár dny pracovala, ostřelovali ho skoro pořád,“ napsala v sobotu. Na Ukrajině strávila více než měsíc a do Česka se vrátila tento týden.

Na Donbase byl včera zabit první český voják dobrovolník. V místě, kde padl, probíhají těžké boje, stejně jako na...

Posted by Lenka Klicperova on Friday, June 10, 2022

Ministr zahraničí Jan Lipavský potvrdil, že český dobrovolník přišel o život v pátek na Donbasu v bojích s ruskou armádou. Podle informací Hradu z 11. května prezident Miloš Zeman povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Dalším dvěma stovkám žádostí nevyhověl. Podrobnosti o skutečném počtu českých dobrovolníků na Ukrajině ale nejsou k dispozici.

Premiér Petr Fiala (ODS) se na začátku března se Zemanem dohodl, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové verbují, kde se dá. Nepohrdnou ani vrahy a násilníky z trestaneckých kolonií
Rusko

Rusové verbují, kde se dá. Nepohrdnou ani vrahy a násilníky z trestaneckých kolonií

Vrahové, narkomani, sexuální násilníci a dokonce i kanibal. Ani takové rekruty neodmítá ruská armáda, která se kvůli ztrátám na Ukrajině snaží doplnit stavy svých jednotek, jak jen to jde. Na internetu se začalo šířit video, v němž představitel Vagnerovy skupiny, ruské žoldácké organizace, Jevgenij Prigožin, vystoupil v jedné z trestaneckých kolonií, kde přesvědčuje místní vězně, aby se k němu přidali a odjeli bojovat na Ukrajinu. Nabízí tak odsouzencům druhou šanci.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:13

Ve frontě na hranici mezi Ruskem a Gruzií čeká tisíce lidí

10:08

Podle Dánska bude plyn z Nord Streamu unikat týden. Politici mluví o sabotáži

09:31

Charita poslala z Olomouce na Ukrajinu kamion se zdravotními pomůckami

09:18

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti

Zoufalý útěk muže před mobilizací. Do EU se plavil na prkně, nakonec skončil zase v Rusku

Ruští muži houfně prchají před částečnou mobilizací. Někteří volí pro únik ze země i poněkud bizarní způsoby. Estonští pohraničníci v pondělí zadrželi muže, který nelegálně přicestoval z Ruska. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, „uprchlík“ se však snažil překročit hranici na surfovacím prkně v ústí řeky Narva. Úřady ho obratem poslaly zpět, informovala televizní stanice ERR.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

Hurikán Ian se žene na Floridu. Z domovů prchají statisíce lidí, hlášena jsou i tornáda

Statisíce obyvatel amerického státu Florida se připravují na úder mimořádně silného hurikánu Ian, který může způsobit katastrofální škody. Hurikán s větrem o rychlosti téměř 200 kilometrů v hodině v úterý drtivě zasáhl Kubu, nad Mexickým zálivem ale dál zesiluje. Výzvu k evakuaci dostalo na západním pobřeží Floridy zhruba 2,5 milionu lidí, americké úřady i meteorologové varují, aby lidé hrozbu nepodceňovali, protože hurikán podle nich může být životu nebezpečný.

Mobilizace se zvrtává, děsí i KHL: Lži, povolávají také hráče, volá o pomoc kustod

Vyhlášená částečná mobilizace vyděsila statisíce Rusů. Skupují last-minute letenky za přemrštěné částky, auty prchají do Gruzie, Kazachstánu nebo Mongolska, jeden muž se dokonce zoufale pokusil dostat do Estonska na paddleboardu. Tuší totiž, že se stav pohotovosti nemusí týkat jen osob s předchozími vojenskými zkušenostmi, jak avizoval Kreml. Což dokládá i vzkaz kustoda klubu Kunlun hrajícího hokejovou KHL.

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to ve středu uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Reprezentační kouč Šilhavý má důvěru šéfa českého fotbalu. A co vaši? Hlasujte v anketě

Reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý má i po sestupu do divize B Ligy národů důvěru předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petra Fouska, který věří, že si Češi brzy vybojují zpět účast v elitní skupině. Potěšilo ho, že národní tým ve společnosti tří účastníků mistrovství světa ukázal konkurenceschopnost, vyloženě ho zklamal pouze domácí sobotní debakl 0:4 s Portugalskem.

Domácí zpravodajství

Nových případů covidu je o tisíc více než před týdnem, rostou i počty hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje a rostou i počty hospitalizovaných s covidem. V úterý přibylo 4 212 nově potvrzených případů, zhruba o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo zdravotnictví za uplynulý den eviduje 1 724 podezření na opakovanou nákazu. Nemocniční péči vyžaduje přes 1 300 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 350 víc. V těžkém stavu je 41 pacientů, minulé úterý jich bylo 24. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ženy v ČR pracují na plný úvazek třikrát častěji než v západní Evropě. Trh práce nabízí změnu

V České republice je proti zemím ze západní Evropy stále nízký podíl pracujících žen na částečný úvazek. V Česku jej využívá zhruba deset procent žen, zatímco průměr v západní Evropě je 35 procent, vyplývá z dat Eurostatu. Tradičně jsou částečné úvazky nejvíce rozšířeny v Nizozemsku, kde takto pracují tři čtvrtiny žen. V Německu nebo Rakousku se podíl žen s částečným úvazkem blíží polovině.

Pospíšil se opřel do Pirátů: Nejsou nám nadřazení, přesto si diktují. Jednají nečestně

Povolební vyjednávání v Praze jsou teprve na začátku, už nyní však přichází první střety. Piráti, kteří ve volbách obsadili třetí místo, vítězné koalici Spolu diktují podmínky. S tím zvolený zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu 360° silně nesouhlasil. Možnému spojenci vyčítá, že jedná nečestně a v médiích zmiňuje pouze tu nejlíbivější podmínku.

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.