Zabitý Čech na Ukrajině pečoval o staré a nosil jídlo nemohoucím. Proč jel do bojové zóny?

Kamarád vypráví o českém dobrovolníkovi, který padl na Ukrajině

Na Ukrajině pomáhal starým a nepohyblivým lidem. A chtěl pomáhat ještě víc, tak se vydal do Severodoněcku. Tak mluví o českém dobrovolníkovi Michalu J., který padl na Ukrajině, jeho kamarád Jan Zamrazil. Ten pro CNN Prima NEWS popsal dobrovolníkovo působení v zemi, kterou zmítá válečný konflikt.

„Staral se o staré lidi, co nemohli chodit do skladů, takže zorganizoval pár jedinců, kteří roznášeli jídlo přímo do domů. Něco ve smyslu hospicové služby v Čechách, protože ti lidé jsou imobilní, nejsou schopní si nikam dojít,“ popisuje činnost českého dobrovolníka jeho kamarád.

O tyto osoby se mnohdy nemá kdo postarat, protože mnoho lidí, včetně jejich příbuzných, z Ukrajiny uteklo. „Spousta lidí utekla, i jejich rodiny, takže se o ně pořádně nikdo nepostará,“ zmiňuje Zamrazil.

Na Ukrajině zprvu podle všeho začínal na západě. „Začal ve Lvově, lidem pomáhal za spolupráce církve a dalších lidí,“ říká. Zamrazil. Později zamířil do Severodoněcku, který je aktuálně jedním ze středobodů ruské ofenzivy na Donbase.

„Ono když pak vidíte, jak vozí raněné, a lidé si vám stěžují: ‚Támhle mám rodinu, ta nemá nic,‘ tak mu to nedalo a dal se na východ. Chtěl pomoci víc,“ říká Zamrazil.

Michal J. z Třebíče měl padnout v pátek ráno v bojích u Charkova. Současná partnerka jeho otce na sociální sítě napsala, že zemřel, když bránil své dva kamarády.

Vzpomínají na něj i další přátelé. „Kamarád Michal J. z Třebíče, jinak zvaný Španěl, byl zabit na frontě u Charkova. Od začátku války na Ukrajině se snažil poskytovat lidem humanitární pomoc. Ať je mu země lehká,“ napsal na Facebook Milan Votypka. Ten se prý s českým dobrovolníkem znal 25 let.

Podle fotek šlo o muže ve věku mezi 30 až 40 lety. Na Ukrajině letos dokonce oslavil narozeniny, a to pouhých osm dnů před svou smrtí. Měl je 2. června. Na fotografii z oslavy, kterou sdílel na sítích, je stará dřevěná židle, na ní hrnec s polévkou. Kolem jsou balené vody a kamení.

Oslavu narozenin ve válečné zóně bral s nadsázkou. Na Facebook přidal pro porovnání i fotografii z dřívějších narozenin, kde je doma a má dort. „Najdi deset rozdílů mezi fotografiemi,“ napsal a přidal smajlíky.

Zemřel jako hrdina

Dva dny před smrtí na Facebooku sdílel další fotku, a to se střepy, které zřejmě doletěly na jejich základnu. Ten největší se kolmo zabodl do země. „Tenhle kousek pošlu do ČR, ať se dostane jako památka někomu přispívajícímu,“ napsal k fotografii. Střep měl obdržet někdo, kdo přispěje českým dobrovolníkům na Ukrajině na výbavu. „Dík předem za váš aktivní soucit,“ dodal. Střep měl dražit jeho kamarád.

Další fotky a videa na sociálních sítích ukazují, že Michal J. vozil na Ukrajinu i jídlo, na zpáteční cestě pak obyčejným lidem pomáhal dostat se pryč z válečné fronty. Studovat měl na katolickém gymnáziu v Třebíči.

Na sociálních sítích na něj vzpomínají i jeho další přátelé. „Byl největší romantik, jakého jsem v životě poznala, naše romantická duše,“ píše například jedna žena. „Je mi opravdu smutno, že tak úžasný člověk odešel,“ píše další kamarád. „Zemřel jako hrdina,“ má jasno další uživatel. „Hrdinům věčná sláva.“

Smrt Čecha potvrdil šéf diplomacie

O úmrtí prvního Čecha informovala i nezávislá novinářka Lenka Klicperová na svém Facebooku. „Na Donbase byl včera zabit první český voják dobrovolník. V místě, kde padl, probíhají těžké boje, stejně jako na dalších místech donbaské fronty. Když jsem na tomto úseku fronty před pár dny pracovala, ostřelovali ho skoro pořád,“ napsala v sobotu. Na Ukrajině strávila více než měsíc a do Česka se vrátila tento týden.

Na Donbase byl včera zabit první český voják dobrovolník. V místě, kde padl, probíhají těžké boje, stejně jako na...

Posted by Lenka Klicperova on Friday, June 10, 2022

Ministr zahraničí Jan Lipavský potvrdil, že český dobrovolník přišel o život v pátek na Donbasu v bojích s ruskou armádou. Podle informací Hradu z 11. května prezident Miloš Zeman povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Dalším dvěma stovkám žádostí nevyhověl. Podrobnosti o skutečném počtu českých dobrovolníků na Ukrajině ale nejsou k dispozici.

Premiér Petr Fiala (ODS) se na začátku března se Zemanem dohodl, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí.

Tagy: