reklama

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

reklama

„V pondělí nám tiskárny pana Křetínského sdělily, že kvůli výpadkům v dodávkách nemají papír na tisk našeho předvolebního vydání. Nevytisknou nám 2 mil. výtisků speciálu, k čemuž se písemně zavázaly,“ napsal 16. září ne svůj twitterový účet Pavel Šafr, majitel společnosti FORUM 24, která začala v létě vydávat tištěný Týdeník Forum.

„Jdeme na trh velmi schválně před volbami. Netajíme se tím, že chceme přispět k pozitivní změně na naší politické scéně, třebaže se nechceme spojovat s konkrétními stranami nebo politiky,“ prohlásil Šafr začátkem května, když vznik týdeníku oznamoval. O bývalém šéfredaktoru týdeníku Reflex je známo, že dlouhodobě kritizuje vládní hnutí ANO, což je leckdy patrné z obsahu platforem, jež FORUM 24 provozuje.

Šafr, Evropské hodnoty či Echo24

Společnost FORUM 24 na svůj časopis o rozsahu 32 stran, který měl původně vycházet v nákladu od 62 do 84 tisíc výtisků, získala grant od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) ve výši 2,5 milionu korun. Šafrovo vydavatelství se tak stalo rázem největším příjemcem peněz z tohoto fondu v letošním roce. Na dosud rozdělené částce v roce 2021, která zatím činí 7,8 milionu korun, se FORUM 24 podílí bezmála z jedné čtvrtiny. Loni přitom jeho podíl činil asi 12 procent a v pomyslném žebříčku podpořených subjektů obsadilo třetí místo.

Mezi další významné beneficienty finanční podpory patří například think-tank Evropské hodnoty, mediální platforma Echo24, Reportér Magazín, ale i portály Hlídací pes nebo Neovlivní. Nadační fond nezávislé žurnalistiky financuje zmíněné projekty prostřednictvím darů, které získává od donátorů. Přispívat lze pravidelně či jednorázově, a to v jakékoli částce.

Fond ve své výroční zprávě uvádí, že nepřijímá peníze od orgánů jakéhokoli státu či samosprávy a politicky exponovaných osob. „U darů převyšujících 50 000 Kč je výkonný ředitel Nadačního fondu povinen vypracovat analýzu vazeb potenciálního dárce na jiné subjekty včetně jeho účasti v orgánech jiných subjektů a v případě potenciálního rizika pro dobrou pověst Nadačního fondu předložit dar správní radě ke schválení,“ stojí dále v dokumentu.

Máme přísná pravidla

Jenže pokud vás zajímá, od koho naopak peníze přijímá, máte smůlu. „Jmenovitě naše dárce nezveřejnujeme. Nicméně Nadační fond nezávislé žurnalistiky má nastavená přísná pravidla pro přijímání darů,“ odpověděla CNN Prima NEWS výkonná ředitelka Fondu Kateřina Hrubešová na dotaz, kdo patří mezi deset největších donátorů NFNŽ. Hrubešová redakci odkázala na Směrnici o přijímání darů, kde jsou pro to stanovené podmínky.

Jenže ani sebepřísnější pravidla nemusí být dostatečnou zárukou transparentního financování médií, která se snaží vystupovat jako nezávislá. „Já tomu říkám promarněná příležitost. Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce a je to rovněž zbytečné oslabení jejích kritických argumentů vůči majitelům médií, inzerci jednotlivých médií, redakční politice médií, případně etickým kodexům jednotlivých médií,“ řekl CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.

Na Západě dárce zveřejňují

Podle něho jde o velice nestandardní skutečnost a nejen proto, že se nacházíme krátce před volbami do Poslanecké sněmovny. „Mně to vadí i v čase mezivolebním, protože politické strany dělají politiku průběžně. Stejně tak o nich po celou dobu píší média. Nejsem z toho tedy (z nejasného financování NFNŽ, pozn. red.) zamračenější než jindy, protože to není hodno instituce, která se jinak přihlašuje k západoevropským či euroatlantickým příkladům, kde podobné nadace fungují po desítky let nebo i staletí. Jsou ale charakteristické tím, že si jejich dárce najdete poměrně snadno, a ony si na tom dávají záležet,“ dodal Jan Kubáček. Podle něho jde o první věc, na kterou mohou kritici NFNŽ poukázat a „bude to oprávněné“.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky vznikl v srpnu 2016, kdy ho založil tucet podnikatelů. Posláním fondu je „přispět k zajištění a šíření svobodných, názorově pluralitních a společensky důležitých informací, které ctí a obhajují základní hodnoty západního světa a principy liberální demokracie“. Fond dále usiluje o svobodnou diskusi o důležitých společenských, politických nebo ekonomických tématech a má rovněž ambici kultivovat veřejný prostor.

Pozn.: V původní verzi článku jsme uvedli podíly jednotlivých projektů na objemu rozdělených peněz v roce 2021, které vycházely z jiné metodiky výpočtu. Podpořený projekt společnosti FORUM 24 má však přesah do roku 2022, a tak jsme pro letošní rok vzali v potaz alikvótní část, která činí 1 666 667 korun.

Tagy:
peníze média podpora novináři projekty granty Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Hlavní zprávy

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič
Nehody

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič

Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat video z nehody 36 osobních a nákladních automobilů na dálnici D5 u Žebráku. Je na něm vidět, jak řidiči nemohli kvůli čerstvému sněhu na silnici kontrolovat své vozy a začali do sebe postupně najíždět. Podle posledních informací se šest lidí zranilo, někteří z nich museli být transportováni vrtulníkem do Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik! s olympijským lékařem viněným z roznášení covidu
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik! s olympijským lékařem viněným z roznášení covidu

Zimní olympiáda v čínském Pekingu začíná zhruba za dva týdny. Už teď má ale spoustu odpůrců, kteří jsou kvůli kontroverzím spojeným s covidem přesvědčeni, že by se vůbec neměla uskutečnit. V pořadu Co Čech, to politik! budou na toto téma diskutovat prezident České lékařské komory Milan Kubek a lékař Vlastimil Voráček, který nechvalně proslul kvůli nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Pořad sledujte od 18 hodin na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Zemědělci na protest zapálili kupu slámy. Nelíbí se jim vládní změny v dotacích

Zemědělci ve čtvrtek nedaleko Jesenice u Prahy protestovali proti změnám v nastavení dotací. Akce se zúčastnilo pět desítek lidí, velkou část tvořili novináři. Protestující na místě zapálili kupu slámy, kolem také projelo přes 30 troubících traktorů. K podobným akcím došlo i na dalších místech v ČR. Zástupci zemědělských organizací tím chtějí vyzvat vládu k jednání. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) kritikům vzkázal, že u něj mají dveře otevřené.

Nová vakcína na omikron nebude. Výrobci totiž nejsou blbí, tvrdí Flegr

Čím dál častěji se mezi odborníky mluví o tom, že by výrobci měli vytvořit nové vakcíny, které by lépe reagovaly na nové varianty koronaviru. Podle Jaroslava Flegra to ale není na místě, a to hned z několika důvodů. „Dosavadní vakcíny jsou zatraceně dobré a výrobci nejsou blbí. Dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu,“ uvedl evoluční biolog ve svém prohlášení.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

Nebyl to bordel, ale striptýz. Hokejista Salák s ženou popřeli krizi po divokém večírku

Ve středu to podle některých médií vypadalo, že si hokejista Alexander Salák zadělal na velké rodinné problémy. Jeho manželka Míša ho totiž podle informací deníku Blesk nachytala ve vykřičeném domě, kam bývalý reprezentační gólman vyrazil spolu s dalšími kolegy z týmu Sparty na vánoční večírek. Nyní se ukazuje, že všechno mohlo být jinak. Manželé Salákovi popsali, jak se všechno odehrálo z jejich pohledu.

Královna Alžběta II. je na dně. Starosti jí dělají Andrew a Harry, tvrdí odbornice

Britská královna Alžběta II. je zoufalá, domnívá se odbornice na královskou rodinu Jennie Bondová. Důvodů je prý hned několik. Její syn princ Andrew čelí obvinění ze sexuálního napadení a minulý týden přišel o vojenské tituly. Starosti 95leté panovnici dělá také její vnuk princ Harry, který oznámil, že Velkou Británii nenavštíví kvůli problémům s ochrankou.

Konec nadějí pro Michalákovou: Své dva syny vídat nesmí, potvrdil soud ve Štrasburku

Aktualizováno

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Podle soudu ve Štrasburku Norsko v případu odebrání dětí manželům Michalákovým neporušilo příslušný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Srážka desítek osobních a nákladních aut. Dálnice D5 je ve směru na Prahu stále uzavřena

Aktualizováno

Dálnici D5 na 33. kilometru ve směru na Prahu u Žebráku zablokovala po 11. hodině dopolední hromadná dopravní nehoda 36 aut, a to 20 osobních a 16 nákladních. Na místo se sjeli záchranáři, k incidentu doletěl i vrtulník. Podle kamer byla dálnice zasněžená. Havarovaná vozidla jsou rozeseta na zhruba 150 metrech. Uvolnění dálnice nelze očekávat dříve než kolem osmé hodiny večer, aktuálně se jede jedním jízdním pruhem směr Rozvadov.

reklama