Turbulentní období na slovenské politické scéně je, zdá se, pryč. Bouřlivého předsedu vlády Igora Matoviče vystřídal dosavadní ministr financí Eduard Heger, čímž se vyřešila krize mezi koaličními stranami. Nový premiér je oproti svému předchůdci vnímám jako jeho pravý opak. Heger má totiž pověst naprosto bezkonfliktního a klidného člověka, který se vždy snaží hledat kompromis.
Matovič byl premiérem pouhý rok, ale přesto za sebou zanechal výraznou stopu. Jeho nevybíravé výroky na adresu svých vlastních spojenců a extrémní extrovertní chování vedly k tomu, že se málem rozpadla slovenská vláda, která přitom alespoň na papíře měla silný mandát.
Čaputová jmenovala novou vládu. Do čela se postaví dosavadní ministr financí Heger
Dva dny po demisi premiéra Igora Matoviče má Slovensko novou vládu, kterou vytvořila stávající čtyřčlenná koalice. Prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek dopoledne jmenovala předsedou vlády dosavadního ministra financí Eduarda Hegera a následně členy jeho kabinetu, zatím bez ministra sociálních věcí.
Krizi se nakonec podařilo vyřešit Matovičovou rezignací. Zahojit rány, které způsobil nyní již bývalý předseda vlády a šéf hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO), se nyní pokusí ministr financí Eduard Heger. Ten je naopak vnímán jako člověk bezkonfliktního charakteru, který se vždy snaží o sjednocení názorů či alespoň nalezení kompromisu.
Hegerův stranický předseda se zároveň vyžíval ve velmi emotivních projevech a neváhal užívat vulgarismy i třeba na půdě Národní rady (slovenský jednokomorový parlament – pozn. red.). Oproti Matovičovi Heger podle politologů rozhodně není člověk, který by se takovým způsobem snažil zaujmout ale ani od něj nelze očekávat, že by národ strhl.
Křesťanský aktivista je politikem jen pár let
Matovič tak výměnou za Hegera, který je členem jeho OĽaNO, zkusí zcela odlišný přístup než doposud. Heger, kterého Matovič pro změnu nahradí na postu ministra financí, je kromě svého klidu a bezkonfliktního chování znám také jako křesťanský aktivista.
Do Národní rady se poprvé dostal v roce 2016 a pravděpodobně za to mohl vděčit právě své aktivitě v náboženských kruzích. Kandidoval totiž až na 24. místě na kandidátní listině, ale díky preferenčním hlasům se nakonec dostal mnohem výše a stal se poslancem. Vzhledem k tomu ovšem nelze říci, že by oproti dalším členům současné vlády patřil mezi zkušené politiky.
Krizi odšpuntoval Sputnik V
Slovenská vládní krize vypukla navenek začátkem března, kdy Matovič i přes nesouhlas svých koaličních partnerů zajistil z Ruska dodávku dvou milionů vakcín Sputnik V, která dosud není schválená Evropskou lékovou agenturou (EMA).
Napětí ve vládě však trvalo měsíce. Matovič se dlouhodobě urážel především s ministrem hospodářství a šéfem strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richardem Sulíkem, kterého nedávno označil za „idiota“. Spory měl již bývalý premiér i s dalšími členy kabinetu.
Sulík kvůli sporům dokonce na krátký čas složil funkci ministra a stejně tak učinili jeho kolegové ze SaS. Strana pak na několik dní oficiálně odešla z vlády. Kromě ministrů za SaS rezignoval nejprve ministr zdravotnictví Marek Krajčí (OĽaNO), šéf resortu práce a sociálních věcí Milan Krajniak (Jsme rodina) a ministryně spravedlnosti Mária Kolíková (Za lidi).
Ta se však společně s ministry za SaS do nové vlády vrátila. Zdravotnictví nově vede bývalý hlavní lékař slovenských Ozbrojených sil Vladimír Lengvarský. Ministerstvo práce a sociálních věcí prozatím vede současný šéf resortu dopravy Andrej Doležal (Jsme rodina).