reklama

Kdo nemá na byt, může do podnájmu, říká ekonom. Němců tak žije dvakrát víc než Čechů

Čechy už řadu let trápí zdražování vlastnického bydlení, přesto se ho nechtějí vzdát. Česká republika patří k zemím v rámci Evropské unie, kde si „můj dům, můj hrad“ chce říkat nadprůměrné množství domácností. Ve vlastním u nás žije skoro osm z deseti lidí, průměr Evropské unie je přitom necelých 70 procent.

reklama

Ceny domů, bytů a pozemků v České republice rostou, krize nekrize. V nemovitostní drahotě suverénně vede Praha, kde už na pořízení bytu potřebujete v průměru 12 hrubých ročních příjmů. Metr čtvereční nového bytu v metropoli vyjde na necelých 120 tisíc korun, což je skoro o desetinu více než před rokem.

Naopak nájmy v Praze, ale i v rámci celé České republiky díky koronavirové krizi mírně klesly. A právě to je podle expertů cesta, jak se dostat k relativně dostupnému bydlení. „Češi trpí fetišem vlastnického bydlení. V zemích, jako je Německo, Švýcarsko nebo Rakousko, které si jinak rádi Češi berou za příklad, přetrvává daleko nižší podíl populace bydlící ve vlastním bytě nebo domě,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Přežitek minulého režimu

Údaje Eurostatu mu dávají za pravdu. Zatímco u nás ve vlastním žije necelých 80 procent lidí, v Německu je to jen 51 a v Rakousku 55 procent, zbývající si bydlení pronajímají. Podíl Němců či Rakušanů, kteří nepohrdnou podnájmem, je tak více než dvakrát větší než v České republice. „A nikomu to nepřipadá jako ekonomický nerozum. Jestliže tuto mentalitu Češi postupně přijmou za svou také, usnadní jim to život,“ míní Kovanda.

Stejného názoru je také guvernér České národní banky Jiří Rusnok. „Vlastnické bydlení se u nás fetišizuje. Je to úlet, který souvisí s minulým režimem. V Německu bydlí ve vlastním sotva polovina lidí,“ řekl Rusnok už před třemi lety novinářům.

Přestože šéf ČNB tehdy za svůj výrok schytal tvrdou kritiku, Kovanda upozornil, že i ekonomicky dává nájem větší smysl. Podle něho totiž s rostoucí cenou nemovitosti klesá její výnosnost. A to v případě, že nájmy nerostou srovnatelně rychle jako právě ceny nemovitostí. „Což poslední dobou vskutku nerostou,“ poukázal Kovanda, podle něhož se Češi zkrátka „musí naučit žít v nájmech“.

Domy vs. byty? V Česku půl na půl

Za smysluplné naopak hlavní ekonom Trinity Bank považuje, pokud si lidé střechu nad hlavou pořizují nikoli jako investici, ale skutečně za účelem bydlení. „Je to výhoda, která se projeví zejména v důchodovém věku,“ dodal. Po odchodu do penze totiž lidem dramaticky klesne příjem, takže by se schopností platit nájem mohli mít problém a museli by se třeba stěhovat do menšího. A i když si lidé pořizují dům či byt na hypotéku, zpravidla mají dobu splácení nastavenu tak, aby byli v důchodu bez dluhů.

Za zmínku stojí také struktura domácností podle typu obydlí. Tedy zda lidé žijí v bytě, nebo v rodinném domě. Zde už jsou Češi evropskému průměru daleko blíže. Zatímco v rámci Evropské unie si dům užívá přes 53 procent obyvatel, u nás je to necelých 48 procent. Vůbec nejvyšší podíl lidí žijících v domě vykazuje Irsko, a to téměř 92 procent. Za národ „bytařů“ lze naopak označit Lotyše, kde bytu dávají přednost dva ze tří obyvatel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových
360°

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň
Volby 2021

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál

Prezident Donald Trump by se mohl zbláznit, a tak musíme udělat vše pro to, aby se nedostal k jadernému tlačítku. Tak by se podle knihy Peril dal shrnout utajený plán generála Marka Milleyho. Ten po útoku na Kapitol letos v lednu dospěl k názoru, že bývalého amerického prezidenta postihla po prohraných volbách vážná duševní krize a že je nutné jednat bez jeho vědomí.

Hřib vyzývá Babiše: Počty nakažených rostou, obnovte testování na školách

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda s ohledem na růst počtu nakažených COVID-19 obnovila povinné screeningové testování ve školách a státní příspěvek školám na testy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu uvedl, že ministerstvo s ohledem na výsledky testování na začátku září zatím nebude v plošném testování ve školách pokračovat, zvažuje zopakování screeningu na podzim.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Lesbické matce odebral soud v Polsku děti. Je to diskriminace, rozhodl Štrasburk

Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) s žalobou proti Varšavě. Polští soudci podle Štrasburku při rozhodování o svěření dětí do péče ženu diskriminovali kvůli jejímu vztahu s jinou ženou a porušili tím její právo na soukromý život. Polsko nyní musí ženě zaplatit odškodné 10 000 eur (v přepočtu 253 000 korun). Rozsudek není pravomocný, všichni zúčastnění mají tři měsíce na odvolání.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama