Poslankyně a poslanci německého parlamentu mají tento týden rozhodovat o zpřísnění zákona o udělování státního občanství. To má být odepřeno všem, kteří se dopustí protižidovsky motivovaných činů a budou mít záznam v trestním rejstříku. Navrhuje to Mathias Middelberg z vládní Křesťansko-demokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.
Jde o návaznost na květnové nepokoje mezi Izraelem a Palestinou, které se přesunuly také do Německa.
Při nich tamní policie vyšetřovala zejména demonstranty arabského původu, kteří se do půtek zapojili. „V zákoně o občanství by mělo být výslovně upraveno, že naturalizace osob, které se dopustily antisemitsky motivovaných činů, je vyloučena,“ řekl Middelberg v rozhovoru s reportéry listu Neue Osnabrücker Zeitung a doplnil: „Každý, kdo veřejně podněcuje proti Židům, zpochybňuje existenci státu Izrael nebo pálí izraelskou vlajku, by neměl mít právo získat německé občanství.“
Podle Middelberga by měla být do novely zákona doplněna věta: „Získání státního občanství bude vyloučené, jestliže se cizinec dopustil činu motivovaného antisemitismem.“ Pokud jde o požadované prohlášení o loajalitě, zákon má obsahovat výslovnou zmínku o tom, že antisemitsky motivované činy jsou neslučitelné se zárukou lidské důstojnosti obsaženou v základním zákoně.
V Severním Porýní-Vestfálsku stále vyšetřují 111 podezřelých
Na konci května vyšly v Německu do ulic stovky lidí kvůli konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Došlo i na násilí. V Severním Porýní-Vestfálsku stále vyšetřují 111 podezřelých. Německý týdeník Spiegel zveřejnil informaci, že podle zemského ministra vnitra Herberta Reula (CDU) se jednalo především o osoby z arabského regionu, zejména o syrské a libanonské občany, ale také o již naturalizované Němce s arabskou migrační historií. Policejní složky se zaměřily na sedm podezřelých.
Prohlášení kancléřky Angely Merkelové, že existence státu Izrael je pro Německo státním výkladem a zájmem, nesmí „vyschnout“, zdůraznil Middelberg, když vyzval ke změně zákona. To je třeba „zohlednit zejména při udělování občanství“. Middelberg vyzval zástupce koaliční sociální demokracie (SPD), aby jeho návrh schválili ve Spolkovém sněmu.
Nenávist vůči Židům byla v Německu dlouho masivně podceňována, řekl po nepokojích komisař berlínské policie pro antisemitismus Wolfram Pemp listu Tagesspiegel. Připomněl však také: „Nejde jen o muslimský antisemitismus, ale antisemitismus jako celek.“