PŘEHLEDNĚ: Trump sestavuje administrativu. Klíčové místo obsadí i Elon Musk

Spojenci Donalda Trumpa (uprostřed) Elon Musk (vlevo) a Robert F. Kennedy Jr. (vpravo) mohou dostat v jeho vládě zajímavé posty.

Musk bude členem americké vlády

Nově zvolený prezident Spojených států začal sestavovat svou administrativu. V ní se vedle politiků objeví i Elon Musk. Podívejte se, kdo obsadí ministerstva a další klíčové pozice.

Ministr zahraničí – Marco Rubio

Příštím americkým ministrem zahraničí se stane senátor za Floridu Marco Rubio. Jeho nominaci oznámil Trump ve středu. Třiapadesátiletý Rubio podle něj bude „neohroženým bojovníkem, který nikdy neustoupí našim nepřátelům“.

„Marco je vysoce respektovaný lídr a velmi silný hlas pro svobodu. Bude silným obhájcem našeho národa, věrným přítelem našich spojenců,“ uvedl také Trump v prohlášení.

Třiapadesátiletý Rubio zastává tvrdý postoj vůči Číně. Někdejší neúspěšný prezidentský kandidát z roku 2016 zprvu patřil k Trumpovým kritikům mezi republikány, později však jako mnozí jiní začal jeho politiku podporovat. Dnes je významným členem senátního výboru pro zahraniční vztahy a místopředsedou senátního výboru pro zpravodajské služby. Komentátoři se shodují, že jeho výběr může přinést uklidnění mezi americkými spojenci v NATO, kteří se obávají Trumpova možného zpochybnění amerických závazků kolektivní obrany.

Poradce pro národní bezpečnost – Mike Waltz

Zvolený prezident Donald Trump si podle očekávání vybere floridského kongresmana Michaela Waltze jako příštího poradce pro národní bezpečnost, uvedly zdroje CBS News.

Poradce pro národní bezpečnost radí prezidentovi v otázkách různých hrozeb pro USA a Waltz by pravděpodobně měl pomoci navigovat postoj USA k válkám v Izraeli a na Ukrajině. Mimo jiné je také známý svým ostrým přístupem k Číně. Právě vůči Pekingu vystupoval Waltz v minulých letech kvůli porušování práv menšin či nejasností kolem šíření pandemie covidu velmi kriticky a volal například po americkém bojkotu zimní olympiády v Číně před dvěma lety.

Tato funkce je považována za vlivnou a nevyžaduje potvrzení Senátem.

V úterý Trump jmenoval právního poradce Bílého domu. Stal se jím Bill McGinley, jenž během Trumpova prvního prezidentského mandátu působil jako tajemník jeho kabinetu.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti – Kristi Noemová

CNN pak v noci na úterý s odvoláním na dva informované zdroje uvedla, že do čela ministerstva vnitřní bezpečnosti, pod které spadá i migrační politika, si Trump vybral dosavadní guvernérku Jižní Dakoty Kristi Noemovou. Ta by tak dohlížela i na Federální agenturu pro krizové situace (FEMA) či některé bezpečnostní složky včetně prezidentské ochranky.

Agentura má rozpočet 62 miliard dolarů (téměř 1,5 bilionu korun) a zaměstnává tisíce lidí.

Bude úzce spolupracovat s Tomem Homanem, jmenovaným vládním koordinátorem pro hranice, a Stephenem Millerem, který má na starosti splnění Trumpových slibů týkajících se omezení imigrace.

Noemová nebyla vybrána jako Trumpova viceprezidentka částečně kvůli podivnému přiznání, že zabila svého psa.

Vládní koordinátor pro hranice – Tom Homan

Vládní koordinátor pro hranice bude mít odpovědnost za masové deportace milionů migrantů bez dokladů, což byl hlavní slib Trumpovy kampaně. Trump to oznámil na sociální síti Truth, kde Homana označil za „pevného muže“.

Bývalý policista byl v prvním Trumpově funkčním období zastupujícím ředitelem amerického imigračního a celního úřadu a prosazoval postoj nulové tolerance. „Trump se vrátí v lednu, já mu budu šlapat na paty, až se vrátí,“ řekl v červenci. „A budu řídit největší deportační sílu, jakou kdy tato země viděla.“

Velvyslankyně při OSN – Elise Stefaniková

Podle informací médií byla pozice velvyslankyně při OSN nabídnuta newyorské kongresmance Stefanikové.

Stefaniková se dostala na titulní stránky celostátních médií kvůli svým ostrým otázkám v kongresových výborech, nejprve během slyšení o Trumpově obžalobě v roce 2019 a letos znovu, když zpovídala vedoucí představitele vysokých škol ohledně antisemitismu na univerzitní půdě.

„Elise je neuvěřitelně silná, tvrdá a chytrá bojovnice,“ uvedl Trump v prohlášení pro New York Post.

Některá politická jmenování v USA – včetně místa velvyslance OSN – vyžadují souhlas amerického Senátu. Trump však požaduje, aby mu příští šéf Senátu umožnil jmenování bez tradičního schvalovacího hlasování.

Velvyslanec USA v Izraeli – Mike Huckabee

Na post nového velvyslance Spojených států v Izraeli Trump nominuje někdejšího guvernéra Arkansasu Mikea Huckabeeho.

Huckabee je přesvědčeným zastáncem Izraele a podporuje i židovské osady na okupovaném Západním břehu, jež většina mezinárodního společenství považuje za ilegální. Jeho nominace přichází ruku v ruce s tím, jak Trump prohlašuje, že na rozdíl od administrativy prezidenta Joea Bidena více sladí zahraniční politiku USA se zájmy židovského státu, podotkla AP.

„Mike byl po mnoho let skvělým veřejným činitelem, guvernérem a duchovním vůdcem,“ uvedl Trump v prohlášení s odkazem na Huckabeeho minulost baptistického pastora. „Miluje Izrael a izraelský lid a stejně tak izraelský lid miluje jeho. Mike bude neúnavně pracovat na nastolení míru na Blízkém východě,“ sdělil Trump.

Huckabee se v minulosti dvakrát neúspěšně ucházel o republikánskou kandidaturu na prezidenta, včetně roku 2016, kdy v primárkách i následné prezidentské volbě zvítězil Trump. Guvernérem Arkansasu byl v letech 1996 až 2007. Jeho dcera Sarah Huckabeeová Sandersová je současnou guvernérkou Arkansasu. V letech 2017 až 2019 působila jako Trumpova tisková mluvčí v Bílém domě.

Za zvláštního vyslance pro Blízký východ si pak Trump vybral svého dlouholetého přítele a realitního investora Stevena Witkoffa. Agentura AP poznamenala, že Witkoff je také spoluhráčem zvoleného prezidenta z golfu a byl s Trumpem, když se v září stal ve svém golfovém klubu na Floridě terčem druhého atentátu.

Vedoucí Agentury pro ochranu životního prostředí – Lee Zeldin

Dlouhodobý Trumpův spojenec Zeldin bude mít na starosti řešení americké klimatické politiky.

„Obnovíme dominantní postavení USA v oblasti energetiky, oživíme náš automobilový průmysl, abychom vrátili americká pracovní místa, a učiníme z USA světového lídra v oblasti umělé inteligence,“ uvedl v prohlášení na sociální síti X.

Zeldin byl jedním ze 126 republikánských členů Kongresu, kteří se podepsali pod spis pro Nejvyšší soud, jenž zpochybnil výsledky voleb v roce 2020.

Během svého působení v Kongresu v letech 2015 až 2023 hlasoval proti rozšíření řady environmentálních politik. Již od prvního dne prohlásil, že plánuje „zrušit regulace“.

Za své hlasování v otázkách životního prostředí si od ekologických organizací nezískal vysoké hodnocení.

Vedoucí personálu – Susie Wilesová

Susie Wilesová a spolupředseda kampaně Chris LaCivita stáli za Trumpovým vítězstvím nad Kamalou Harrisovou.

Ve svém vítězném projevu ji Trump nazval „ledovou pannou“ – což je narážka na její klid – a řekl, že ráda zůstává v pozadí. Wilesová byla první jmenovanou v Trumpově vrcholovém týmu.

Vedoucí personálu je často nejvyšším poradcem prezidenta, který dohlíží na každodenní provoz v Západním křídle Bílého domu a řídí personál prezidenta.

Sedmašedesátiletá Wilesová pracovala v republikánské politice desítky let, od úspěšné prezidentské kampaně Ronalda Reagana v roce 1980 až po zvolení Ricka Scotta a Rona DeSantise guvernéry Floridy.

Podle republikánů vzbuzuje respekt a má schopnost krotit velká ega lidí v Trumpově okolí, což by jí mohlo umožnit nastolit řád, což nedokázal žádný z jejích čtyř předchozích šéfů štábu.

Ministr spravedlnosti –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Matt Gaetz

Žádné personální rozhodnutí nemusí být pro směřování Trumpova druhého funkčního období důležitější než jeho výběr do čela ministerstva spravedlnosti.

Trump ve středu, oznámil že do této funkce chce republikánského kongresmana Matta Gaetze. Od dvaačtyřicetiletého Gaetze, kterého agentura DPA označuje za radikálního, si slibuje ochranu hranic, rozbití zločineckých organizací a obnovení „těžce pošramocené důvěry Američanů v ministerstvo spravedlnosti“.

Server televize CNN uvedl, že řada politiků i činitelů na ministerstvu spravedlnosti z nominace Gaetze, který byl v minulosti vyšetřován pro podezření z obchodování s lidmi a sexuálního zneužívání, dává najevo překvapení či šok. „Šok je silný,“ řekl jeden z pracovníků resortu.

Podporu mu nevyjádřila ani dvojice oslovených republikánských senátorů. Jeden z nich, John Cornyn, uvedl, že si je jistý, že se během slyšení před horní komorou na přetřes dostane i vyšetřování Gaetze etickým výborem Sněmovny reprezentantů kvůli sexuálním deliktům. Nominaci Gaetze, který odmítá, že by porušil americké zákony, musí schválit právě Senát.

Zpravodajská/národní bezpečnostní místa

Ve vedení zpravodajských agentur existují různé klíčové pozice – šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA), ředitel FBI a ředitel tajných služeb (DNI).

V úterý večer Trump oznámil, že do funkce ředitele CIA hodlá nominovat bývalého ředitele DNI a někdejšího republikánského kongresmana Johna Ratcliffa.

„Těším se, že se John stane vůbec prvním člověkem, který zastával obě naše nejvyšší zpravodajské funkce,“ uvedl Trump ve svém prohlášení. „Bude neohroženým bojovníkem za ústavní práva všech Američanů a zároveň zajistí nejvyšší úroveň národní bezpečnosti a mír prostřednictvím síly,“ zdůraznil zvolený prezident.

Ratcliffe byl na postu šéfa tajných služeb potvrzen v květnu 2020, tedy osm měsíců před Trumpovým odchodem z prezidentského úřadu. Tento bývalý člen Sněmovny reprezentantů a státní zástupce v Texasu však tehdy neobdržel podporu žádných demokratů v Senátu.

Už v roli DNI jej demokraté a bývalí zpravodajci obviňovali z odtajňování zpravodajských informací, které měli Trump a jeho republikánští spojenci údajně využívat k útokům na své politické oponenty včetně Joea Bidena, tehdejšího Trumpova soupeře v boji o Bílý dům, připomíná Reuters. Ratcliffův úřad to popřel.

Na ředitelku DNI Trump nominoval bývalou demokratickou zákonodárkyni Tulsi Gabbardovou.

Trump také uvedl, že by odvolal ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Chrise Wraye, kterého nominoval v roce 2017, ale později se s ním dostal do sporu. Jako možného nástupce Wraye se zvažuje bývalý právník Jeffrey Jensen.

Ministr obrany –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Pete Hegseth

Trump v úterý oznámil, že na post amerického ministra obrany nominuje moderátora televizní stanice Fox News a veterána Národní gardy Petea Hegsetha. „Pete je tvrdý, chytrý a skutečně zastává názor, že Amerika je na prvním místě,“ uvedl Trump s odkazem na svůj volební slogan. „S Petem v čele se nepřátelé Ameriky budou mít na pozoru –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ naše armáda bude opět skvělá a Amerika nikdy neustoupí,“ dodal zvolený prezident.

Hegseth podle svých webových stránek sloužil v Afghánistánu, Iráku a na kubánském Guantánamu. S armádou se podle svých slov rozešel v roce 2021 poté, co byl označen za extremistu kvůli svým postojům namířeným proti rozmanitosti v armádě, píše Reuters.

Ministr financí

Trump údajně zvažuje na tuto funkci Roberta Lighthizera, skeptika vůči volnému obchodu, který jako obchodní zástupce USA vedl celní válku s Čínou.

Kromě něj se ale mluví i o dalších čtyřech kandidátech na tuto roli. Jde o následující jména:

  • Scott Bessent, miliardářský manažer hedgeového fondu, který se stal hlavním fundraiserem a ekonomickým poradcem zvoleného prezidenta
  • John Paulson, další významný dárce z hedgeových fondů;
  • bývalý předseda Komise pro cenné papíry (SEC) Jay Clayton
  • finanční komentátor Fox Business Network Larry Kudlow, který vedl Trumpovu národní ekonomickou radu během jeho prvního funkčního období

Ministr obchodu

Žena, která spolupředsedá Trumpovu přechodovému týmu, Linda McMahonová, je tipována jako klíčová uchazečka pro zastupování amerických podniků a vytváření pracovních míst – předtím sloužila jako administrátorka malých podniků během Trumpova prvního funkčního období.

Mezi další, kteří by mohli zaplnit toto volné místo, patří Brooke Rollins; Robert Lighthizer a Kelly Loefflerová, bohatá podnikatelka, která krátce působila v americkém Senátu.

Ministr energetiky

Uchazečem na šéfa energetiky je dvojnásobný guvernér Severní Dakoty Doug Burgum. Měl by realizovat Trumpovy sliby „vrtat, baby, vrtat“ a přepracovat americkou energetickou politiku.

Burgum, softwarový podnikatel, který v roce 2001 prodal svou malou společnost Microsoftu, neúspěšně kandidoval v republikánských primárkách v roce 2023, v nichž nakonec podpořil Trumpa.

Ve hře je údajně také bývalý ministr energetiky Dan Brouillette.

Tiskový mluvčí

Karoline Leavittová působila jako národní tisková tajemnice Trumpovy kampaně a může se stát, že se stane mluvčím administrativy.

Ministr zdravotnictví – Robert F. Kennedy Jr.

Sedmdesátiletý Kennedy, synovec bývalého demokratického prezidenta Johna F. Kennedyho, se jako nezávislý ucházel o post hlavy státu, nakonec ale svou kandidaturu stáhl a podpořil republikána Trumpa. Ten už během kampaně dal opakovaně najevo, že muži, který podle agentury Reuters v minulosti šířil dezinformace o dopadech očkování, svěří funkci týkající se zdravotnictví.

„Pomůže udělat Ameriku znovu zdravou,“ prohlásil pak ve svém vítězném projevu 6. listopadu. „Chce udělat některé věci a my mu je necháme udělat,“ poznamenal také. Když Kennedyho vybral, nechal se slyšet, že farmaceutické firmy a potravinářsko-průmyslový komplex se v oblasti veřejného zdraví příliš dlouho dopouštěly podvodů, dezinformací a klamání. Od Kennedyho si slibuje, že to napraví a učiní z organizací spadajících pod ministerstvo „majáky transparentnosti“.

„Prezident Trump mi dal tři pokyny. Chce odstranit korupci a konflikty. Chce vrátit agenturám zlatý standard, empiricky podloženou, na důkazech založenou vědu a medicínu. A do dvou let chce ukončit epidemii chronických nemocí,“ citovala Kennedyho CNN.

Trumpův miliardář Musk, jak ho neznáte. Mladíček na kolejích s přítelkyní či u počítače

Je jedním z nejbohatších lidí světa a v současné době se podle amerických médií často pohybuje po boku nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Elon Musk. Technologický magnát, který se výrazně zapojil do politiky a jeho moc tak stoupá do nebes. Ale před třiceti lety to byl „jen“ cílevědomý student Pensylvánské univerzity. Fotky mladého Muska z jeho vysokoškolského období vydražila před časem jeho bývalá přítelkyně.

Kennedy je podle CNN již léta jedním z nejprominentnějších teoretiků protivakcinačních konspiračních teorií a často šíří falešné konspirační teorie o bezpečnosti a účinnosti vakcín.

Jak poznamenala agentura AP, ministerstvo zdravotnictví je rozsáhlý resort, který dohlíží na vše od bezpečnosti léků, vakcín a potravin až po lékařský výzkum a programy sociálního zabezpečení, jako jsou Medicare a Medicaid. Letošní rozpočet ministerstva činí téměř 3,1 bilionu dolarů (74,5 bilionu Kč), což je 22,8 procenta celého amerického federálního rozpočtu.

Kennedy dával v posledních týdnech najevo, že se chce soustředit na boj proti obezitě, cukrovce, autismu či na omezování chemikálií v jídle. Naznačil také, že je připraven dramaticky zredukovat Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který zodpovídá za bezpečnost potravin a léků.

Elon Musk

Trump také oznámil záměr vytvořit nové ministerstvo pro efektivitu vlády, které povedou miliardář a významný Trumpův podporovatel z kampaně Elon Musk spolu s neúspěšným uchazečem o republikánskou kandidaturu Vivekem Ramaswamym. Nominace musí ještě schválit Senát, kde však republikáni ve volbách tento měsíc získali většinu.

Musk a Ramaswamy „připraví mé administrativě cestu k odstranění vládní byrokracie, snížení nadbytečných regulací, omezení nehospodárných výdajů a restrukturalizaci federálních agentur,“ uvedl Trump ve svém prohlášení. Dodal, že jejich práce skončí ke dni 4. července 2026 s tím, že menší a efektivnější vláda bude pro zemi „dárkem“ k 250. výročí vyhlášení nezávislosti.

Nominace obou podnikatelů je odměnou dvěma významným podporovatelům Trumpovy prezidentské kandidatury ze soukromého sektoru, poznamenala agentura Reuters. Musk, nejbohatší člověk planety, řídí výrobce elektromobilů Tesla, sociální síť X a kosmickou společnost SpaceX, zatímco Ramaswamy je zakladatelem farmaceutické společnosti a po neúspěchu v republikánských primárkách podpořil v kampani právě Trumpa. Musk věnoval na Trumpovu kampaň miliony dolarů a vystupoval s ním na předvolebních mítincích. Trump už v létě avizoval, že by v případě svého vítězství Muskovi nabídl ve své administrativě roli pro kontrolu efektivity vlády.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Chtěl Írán zabít Trumpa? USA obvinily muže z plánování atentátu, pokyny prý přišly z Teheránu

Tagy:
OSN Elon Musk politika volby prokurátor vláda USA Donald Trump hlava státu Senát Spojených států amerických funkční období Susie Wiles Lee Zeldin