Smrt čtyřicetileté Jany a jejího tříletého syna Adama v Krkonoších znovu připomněla, jak nebezpečné mohou být i české hory. Letecký záchranář Marek Dvořák ve vysílání CNN Prima NEWS popsal, jak se v horském terénu chovat a jak se vhodně připravit na výlet. Kdo se v horách nepohybuje denně, těžko podle něj odhalí rizika, kterým mohou turisté znenadání čelit.
Největší riziko podle leteckého záchranáře Marka Dvořáka v horách hrozí lidem, kteří jsou „městský typ“ a podcení přípravu. „Jdou v teniskách a nedokáží si představit, jak jsou hory zrádné, že se může velice rychle změnit počasí. Když vycházíte na výlet a je 12 stupňů nad nulou, neznamená to, že za dvacet minut nemůže vše být jinak a nemůže začít mrznout,“ popsal Dvořák ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podle něj je důležitá hlavně prevence, tedy vůbec se do nebezpečí nedostat. „Je třeba sledovat zprávy, předpověď počasí, poslouchat rady Horské služby a místních obyvatel, kteří vědí, jaká rizika hrozí. Pokud je vydaná výstraha, není to pro legraci,“ varoval záchranář a dodal, že je také nanejvýš vhodné, aby někdo věděl, kde se plánujete pohybovat a kdy se hodláte vrátit. „Není dobré chodit mimo vyznačené trasy. Je potřeba mít s sebou dostatek jídla a tekutin a doporučujeme mít minimálně jeden, lépe dva plně nabité telefony, díky kterým si dokážete přivolat pomoc,“ poradil ve vysílání Dvořák.
I české hory mohou podle něj být velmi zrádné. „Kdo se v horském prostředí nepohybuje denně, těžko odhalí rizika. Horský terén má svá specifika, když vím, že jsem v trablích, je lepší zavolat pomoc dříve než později. Síly mohou rychle docházet,“ sdělil Dvořák s tím, že v případě nouze je také dobré využít aplikaci Záchranka. „Pomocí GPS lokace jsme schopni vás najít na metr přesně,“ dodal.