Už devátým měsícem se v Thajsku konají masivní demonstrace namířené proti vládě a králi Maháovi Vatčirálongkónovi. Protestující se domáhají demokratických hodnot a požadují restrukturalizaci celé monarchie. Tamní garnitura ale nic měnit nechce, nově navíc vzkřísila zákon, který umožňuje trestat občany mnohaletým vězením za to, že se dopustí „urážky majestátu“.
Na první pohled středověký zákon oživí thajští monarchové zpravidla ve chvíli, kdy se jim dění v zemi vymyká kontrole. Vatčirálongkón si od něj slibuje, že utlumí třaskavé demonstrace, které v Thajsku probíhají od února. Naposledy k trestání urážky majestátu sáhla thajská vláda v roce 2018.
Spolu s oznámením o oživení zákona tamní prokuratura pohotově obvinila ze zmíněného deliktu 15 prodemokratických demonstrantů. Obvinění míří na klíčové a vlivné tváře protestů, mimo jiné na 22letého aktivistu Parita Chiwaraka. „Naše snahy už nic nepotlačí. Prolomili jsme tabu. Nebojím se obvinění, spíše se bojím toho, co to udělá s naší zemí,“ napsal na Twitteru.
Každému z obviněných hrozí až 15 let vězení.
หมายเรียกข้อหา 112 มาให้ผมแล้วอีกสองหมายจากการปราศรัยในวันที่ 19-20 กันยายน และ 14 พฤศจิกายน
— เพนกวิน - Parit C. III (@paritchi) November 25, 2020
ส่วนตัวผมไม่ห่วงอะไรเลย ห่วงแต่บ้านเมืองเราว่าจะเสื่อมลงไปอีกเพราะการใช้กฎหมายนี้ #ม็อบ25พฤศจิกา #ยกเลิก112 pic.twitter.com/W7dkiQxyxF
Odpůrci režimu mohou skončit za mřížemi například kvůli tomu, že krále veřejně kritizovali na demonstracích nebo že nastříkali na zeď protimonarchistické graffiti. Spektrum činností, které se schovají pod definici urážky majestátu, je široké.
Demonstrace v Thajsku
Protesty v asijské zemi letos podle BBC zažehly dvě významné události. V únoru soud přikázal rozpuštění opoziční prodemokratické politické strany Future Forward Party (FFP), která nabírala popularitu zvláště u mladší thajské populace. Tehdy vyšli občané země do ulic poprvé.
Před létem demonstrace slábly, ale v červnu opět zesílily. Protestující totiž obvinili thajskou vládu, že unesla jednoho z předních aktivistů Wanchalearma Satsaksitiho, který se ztratil v sousední Kambodže. Muž měl být údajně násilně natlačen do neznámého vozidla.
Od té doby protesty nepolevují. A ač snaha občanů neutichá, vládní zásahy vůči nim jsou stále údernější. Vláda cenzuruje zpravodajství a blokuje některé aplikace, aby ztížila protestujícím komunikaci. Samotné demonstrace pak rozhání vodními děly a slzným plynem. Nezřídka dojde také k násilným potyčkám, jen minulý týden se zranilo během střetů mezi demonstranty a policisty 41 lidí.