Co na to vaše peněženka, Tomáš Prouza, Vít Samek - 4.5. v 18:00
Kdy české mzdy doženou ty německé? Experti v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS uvedli, že jde o proces na několik generací. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek vidí ve velkém rozdílu platů zejména privatizaci a nadnárodní společnosti.
„Po roce 1990 došlo k privatizaci, naše ekonomika je vlastněná ze zahraničí a nadnárodní společnosti s námi zacházejí jako se subdodavatelem, kterého řídí. Naše produktivita je vyprodávána do zahraničí, rozvoj a zisk firmy se odehrává tam,“ podotkl odborář Samek ve vysílání CNN Prima NEWS.
Postěžoval si také na přístup Evropské unie. „Evropa chce rovné odměňování, ale klidně se dívá na to, že Německo platí za výrobu stejného vozu třikrát více,“ dodal.
Minimální důstojná mzda v Česku by měla být skoro 34 tisíc korun měsíčně. To je více, než v loňském roce činil tuzemský mzdový medián. I přesto, že české mzdy každým rokem rostou, zůstávají přibližně o třetinu nižší ve srovnání s našimi západními sousedy.
„Jsme subdodavatelé. Historicky jsme udělali dvě velké chyby. Když se na přelomu tisíciletá řešily investiční pobídky, tenkrát jsme nezmínili, že část podniku, třeba vývoj nebo marketing, musí být v Česku. Vlády pak v některých sektorech netlačí na velkou změnu. Hodně dotačních programů je provozních místo toho, aby peníze byly dotační jako v jiných zemích,“ doplnil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.
Ekonomická redaktorka CNN Prima NEWS Petra Jaroměřská uvedla, že Češi sice odpracují stejně jako Němci, ale značka se na výsledný produkt dá až v zahraničí.
„Potřebujeme, aby se tak dělo už v Česku, abychom měli přidanou hodnotu. Třicet let jsme žili v relativní pohodě, nejsme zvyklí na krize, pracovat pod tlakem a přizpůsobovat se. Začíná to už u našeho školství, děti by se měly učit tímhle stylem,“ navrhla.
99 let
Místopředseda ČMKOS Samek souhlasil. Podle něj potřebujeme rozvoj v technických oblastech a vyžadovat náročnější myšlení. „Školy se toho dobrovolně vzdávají, učitelé říkají, že to není potřeba. Ale matematické myšlení je předpokladem technického pokroku,“ dodal s tím, že důležitá je také výuka dvou až tří jazyků.
Kdy ale dosáhneme na mzdy, které mají v Německu? „Možná se bavíme o dvou generacích, nebude to rychlý proces,“ upozornil Prouza a stejně mluvila i Jaroměřská. „Náš hlavní makroekonom říká za 99 let,“ konstatoval Samek.