Čeká nás mzdový sešup. Stanjurův úřad věští letos celý rok obří inflaci

České hospodářství letos poroste ani ne polovičním tempem, než se původně předpokládalo. K výraznějšímu růstu by se tuzemský hrubý domácí produkt měl vrátit až v příštím roce. Kvůli vysoké inflaci je nutné počítat s výrazným poklesem reálných mezd. Vyplývá to z aktuální makroekonomické predikce ministerstva financí.

Jen o 1,2 procenta má letos stoupnout výkon tuzemské ekonomiky. Úřad Zbyňka Stanjury (ODS) přitom ještě v lednu odhadoval, že hrubý domácí produkt České republiky letos vzroste o 3,1 procenta. „Současný a hlavně budoucí vývoj je zatížen extrémní nejistotou plynoucí z války na Ukrajině,“ uvedl v tiskovém prohlášení ministr financí.

Ministerstvo nemá dobré zprávy pro české domácnosti. Jejich nominální mzdy by se sice měly zvýšit o šest procent, ovšem kupní síla výrazně poklesne. Stanjurův rezort totiž počítá s průměrnou roční mírou inflace v roce 2022 ve výši 12,3 procenta. Reálné mzdy by se tak měly snížit o více než šest procent, což by byl nejhlubší propad od vzniku samostatné České republiky.

Oživení až příští rok

Míra nezaměstnanosti by se však měla udržet na stále mimořádně nízké úrovni, a to na 2,5 procenta. Příznivější vývoj by měl nastat v roce příštím. Ministerstvo financí odhaduje růst HDP na 3,6 procenta, což je o půl procentního bodu lepší výhled, než jaký avizovalo v lednu. Rovněž inflace by se měla výrazně snížit, a to na průměrných 4,4 procenta.

Cenový růst sice zůstane i tak na více než dvojnásobku cíle České národní banky, v porovnání s letošním rokem se ale sníží skoro na třetinu. A i díky tomu by se reálné mzdy měly vrátit k růstu. Nominální výdělky totiž mají v roce 2023 stoupnout o 6,2 procenta, jejich kupní síla by po započítání inflace měly být vyšší o 1,8 procenta. Zdaleka to však nevykompenzuje letošní šestiprocentní propad.

Ministerstvo financí mimo jiné také počítá s posílením koruny vůči euru. Kurs by měl letos dosáhnout průměrných 24,40 koruny za euro, v roce 2023 by pak mělo euro být průměrně o 20 haléřů levnější. V predikci je rovněž vidět, že ministerstvo počítá v příštím s mírným poklesem úrokových sazeb, což by mohly pocítit třeba domácnosti, které budou v příštím roce například žádat o hypoteční úvěr.

Tagy:
byznys ekonomika mzda ODS Česká národní banka finance mzdy inflace HDP Ministerstvo financí Zbyněk Stanjura Česko makroekonomická predikce Ministerstvo financí České republiky ruská invaze na Ukrajinu

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.