Čepované pivo, nějaký pěkný hadřík na sebe nebo sledování filmových novinek přímo v kině. Všední věci, které se v posledním půlroce staly pro Čechy doslova luxusem, by se zase brzy mohly stát realitou. Návrat života do normálu by mohla urychlit technologická novinka, na které pracují vývojáři Hospodářské komory České republiky.
„Inspirovala nás debata o evropském covidpasu, který by měl uvolnit cestování přes hranice jednotlivých členských států Evropské unie. My jsme si ale říkali, že by to chtělo také aplikaci, která by volný pohyb osob upravoval i vnitrostátně,“ řekl CNN Prima NEWS Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory ČR, která za přelomovou aplikací stojí.
Policie zasahovala v pražských restauracích. Našla desítky lidí a kokain
Pražští policisté v noci na sobotu zasahovali ve dvou otevřených restauracích a jednom baru. Objevili v nich 67 lidí, kteří jsou podezřelí z přestupku. V baru našli také několik sáčků s kokainem. Restaurace a noční podniky musejí být podle nařízení vlády kvůli epidemii koronaviru zavřené.
O co jde? Každý by si mohl do svého chytrého telefonu stáhnout software, s jehož pomocí by se mohl prokázat, že má za sebou očkování proti koronaviru, prodělal nemoc COVID-19 nebo byl na SARS-CoV-2 negativně testován. Pokud by člověk do jedné ze tří škatulek spadal, byl by mu umožněn přístup do zařízení, která jsou dnes kvůli šíření nákazy zavřená. Aplikace by tak urychlila návrat do normálního života nejen klientům, ale také (a možná hlavně) provozovatelům hospod, prodejen, fitcenter, kin nebo divadel.
Inspirace Izraelem
Hospodářská komora je podle slov Tomáše Prouzy od technického dokončení programu asi 14 dní. Zástupci komory už vyjednávají se státem, aby začal aplikaci jako jistý průkaz bezinfekčnosti uznávat. „Pan Druzilla nám nejprve říkal, že stát chce vyvinout svou aplikaci, ale nechtěli jsme, aby to dopadlo jako s e-rouškou. Proto jsme se do toho pustili sami,“ řekl Tomáš Prouza.
Komora je v kontaktu s ministerstvem zdravotnictví a zástupci obou stran se snaží dobrat dohodě o propojení s registry, z nichž by si lidé mohli potřebné potvrzení vygenerovat a mít ho uložené ve svém mobilu. „Inspirovali jsme se v asijských zemích, kde se podobné aplikace běžně používají a celkem dobře tam fungují,“ dodal Tomáš Prouza, který je zároveň prezidentem Svazu obchod a cestovního ruchu.
Blatný hasí naděje na rozvolnění: Opatření budou platit do konce nouzového stavu
Na Velikonoce se žádné rozvolňování nechystá, současná protipandemická opatření by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) měla platit až do konce nouzového stavu. Ten je vyhlášen do neděle 11. dubna. Blatný to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT.
Ale ani existence funkční aplikace včetně jejího propojení s registry ještě návrat Čechů do normálního života nemusí zajistit. Podle Tomáš Prouzy je důležité, aby vláda uzpůsobila protiepidemická opatření a nastavila pravidla, za nichž například obchody nebo restaurace budou otevřeny. „Může to fungovat třeba jako v Izraeli. Tam platí, že pokud jste očkovaní, můžete do vnitřních prostor restaurace, pokud nejste očkovaní, musíte být jenom venku na zahrádce,“ vysvětlil Prouza. Doladění těchto pravidel je záležitostí státu, na kterém bude rovněž záviset, jak rychle je bude schopen nastavit.
Lidé si budou moci vybrat
Viceprezident Hospodářské komory odmítá, že by kvůli aplikaci vznikala dvojí kvalita občanů, kdy by normálním životem mohli žít ti naočkovaní, zatímco lidé bez vakcíny by museli sedět doma. „To by platilo ve chvíli, kdy by to bylo postavené pouze na uznávání očkování. Když ale zahrneme lidi, kteří covid prodělali a mají protilátky, nebo lidi, kteří se otestují s negativním výsledkem, záleží už na každém, co si vybere,“ řekl CNN Prima NEWS.
Tomáš Prouza také připustil, že v průběhu času podobných aplikací vznikne více a nevidí v tom problém. Stejně jako pokud nakonec vznikne na unijní úrovni již zmíněný covidpas. Není ale podle něho důvod čekat, až případné státní nebo celounijní řešení vznikne. „Hovoříme-li o evropském covidpasu, jeho vznik vidím nejdříve na červen. Bude se muset doladit spousta věcí právě proto, aby mohl fungovat po celé Evropské unii,“ dodal Tomáš Prouza. Nevyloučil také, že by se do aplikace z dílny Hospodářské komory mohly včlenit prvky tak, aby se její uživatel mohl o své bezinfekčnosti prokazovat i za hranicemi České republiky.