Na Velikonoce se žádné rozvolňování nechystá, současná protipandemická opatření by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) měla platit až do konce nouzového stavu. Ten je vyhlášen do neděle 11. dubna. Blatný to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT.
Ministr zdravotnictví Blatný potvrdil vládní plán, podle něhož by nouzový stav měl skončit 11. dubna. A právě minimálně do té doby podle něj zůstanou v platnosti veškerá zavedená opatření.
Tempo očkování padá. 100 tisíc lidí denně, které na duben plánoval Blatný, je utopie
Do konce dubna budou naočkovány dva miliony lidí, nešetřil na páteční tiskové konferenci optimismem ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Plánu věří i přesto, že tempo vakcinace ve srovnání s předchozím týdnem kleslo.
„Uvolňování škol od nejbližšího možného termínu 12. dubna, stejně jako další podobné kroky, předpokládají jediné: Že se minimálně do 11. budou dodržovat všechna přijatá opatření. Proto jsme chtěli prodloužení nouzového stavu,“ řekl.
Například omezení pohybu mezi jednotlivými okresy tak podle něj nezmizí ani mezi svátky, přestože třeba právě tuto změnu mnozí občané kvůli Velikonocům netrpělivě vyhlížejí.
Blatný varoval před podlehnutím falešným iluzím, že díky mírnému zlepšení situace lze zahodit dosavadní zodpovědnost. Na lehkovážnější přístup je podle ministra zdravotnictví ještě příliš brzy.
PŘEHLEDNĚ: Povolené mše a výjimka ze zákazu vycházení. Co nás na Velikonoce čeká?
Zákaz vycházení po 21. hodině bude v Česku platit i přes Velikonoce, schválila vláda spolu s prodloužením nouzového stavu do 11. dubna. Výjimku mají ale lidé mířící na mše, venku se mohou pohybovat až do půlnoci. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že o případném rozvolnění se bude jednat v úterý 6. dubna. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) se ale bude ještě zabývat například nošením roušek na veřejnosti či zrušením uzavření okresů. Jak budeme tedy další dva týdny žít?
„Pokud na to přestaneme dbát, může dojít k razantním změnám, které si nikdo nepřeje,“ uvedl. „Chtěl bych zdůraznit, že nouzový stav musí až do konce fungovat se všemi opatřeními. Hodně stojím o to, aby byla i kontrolována. Ne proto, že bych chtěl lidem znepříjemňovat život, ale aby se režim mohl od dvanáctého změnit.“
I epidemiolog Rastislav Maďar v pořadu potvrdil, že bychom k rozvolňování měli přistupovat s respektem.
„Je potřeba to dotáhnout. Musíme si uvědomit, že čelíme již druhé epidemii. V podobě britské mutace tu máme nový dominantní patogen, který změnil pravidla preventivního boje. Zároveň je nutné dát populaci světlo na konci tunelu. V rámci velikonočních svátků potřebujeme její součinnost,“ uvedl.
Datum 12. dubna jako nejpozdější možné zmínila ve spojitosti s otevřením některých typů škol i Poslanecká sněmovna. Členové dolní komory v pátek Blatného vyzvali, aby se zrušilo povinné nošení respirátorů na ulici, když jde člověk sám. Mimo to v usnesení zákonodárců stojí požadavek, aby 6. dubna skončilo omezení pohybu mezi okresy.
Blatný však zůstává neústupný. Potvrdil navíc, že by vláda měla v pondělí rozhodnout o zkrácení intervalu v antigenním testování zaměstnanců.
Na koronavirus by se mělo testovat jednou za pět dnů místo nynějších sedmi. Zatím není jisté, od kdy by mohla povinnost častějšího testování ve firmách platit.