Přestože ropa na globálním trhu mírně zlevnila, řidiči v Česku musí při tankování benzínu či nafty opět sáhnout hlouběji do kapsy. Pohonné hmoty jsou nyní nejdražší od loňského března. Výsledek nedávného jednání ropného kartelu OPEC ale dává naději na obrat.
Průměrná cena benzínu se vyšplhala na 31,34 a nafty na 29,57 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS. Pohonné hmoty oproti minulému týdnu zdražily jen mírně, ovšem březnové tempo růstu jejich cen bylo nejvyšší za více než deset let.
Benzin zdražil nejvíce za deset let, přestože cena ropy pět dní v řadě padá
Průměrná cena benzinu Natural 95 se za uplynulý týden zvýšila o 81 haléřů na 30,79 koruny za litr. Litr nafty stojí průměrně 29,22 Kč, a je tak dražší o 60 haléřů v porovnání s minulou středou. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.
V příštích týdnech by se však měl tento trend otočit. Jednání zástupců členských zemí skupiny OPEC+ (tedy kartel OPEC, Rusko a další země bývalého Sovětského svazu) začátkem dubna totiž přineslo shodu na postupném zvyšování těžby ropy. Do konce července by se její produkce měla zvýšit o 2,1 milionu barelů denně. To by se mělo projevit poklesem ceny ropy, což následně pocítí také řidiči u tuzemských čerpacích stanic.
Pomáhá nám koruna
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se však na mírný pokles cen pohonných hmot můžeme těšit už v příštím týdnu. „Mělo by jít o zlevnění v rozsahu do deseti haléřů na litr,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Důvodem je snížení cen černého zlata na globálním trhu přibližně o 7,5 procenta za poslední měsíc.
Dalším faktorem, který hraje českým řidičům do karet, je zpevňování koruny vůči americkému dolaru, v němž se s ropou obchoduje. „Dolar se ve středu obchodoval za 21,68 koruny, takže byl nejlevnější od začátku letošního března. Se zlevňováním dolaru dochází také ke zlevňování korunové ceny ropných produktů,“ dodal Lukáš Kovanda.
Určitým rizikem je ale postupné oživování letecké dopravy, k němuž již dochází především ve Spojených státech. Tamní zpracovatelé ropy už zaznamenali signály rostoucí poptávky po leteckém palivu, které je jedním z produktů při destilaci ropy. S předpokládaným rozvolňováním protiepidemických opatření je tak nutné počítat i s možností opětovného růstu ceny ropy a pohonných hmot ve druhé polovině tohoto roku.