Oslavy 17. listopadu se v Česku spojují zejména se Dnem boje za svobodu a demokracii či Mezinárodním dnem studenstva. Mnozí však netuší, že jde i o oslavu radosti ze života. Řeč je o předčasně narozených dětech, kterých jen v Česku přijde na svět ročně až 8 500. Drobné ratolesti, které se mnohdy hrdým rodičům vejdou do dlaně, na jejich světový den lidé oslavují purpurovou barvou. A do ní se zahalily i mnohé české památky či významná místa.
Neonatologie, tedy obor péče o novorozence, je v Česku na špičkové úrovni. Právě na Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu, rodiny a veřejnost děkují zejména lékařům a sestrám z tohoto oboru za jejich práci a nasazení. Díky jejich úsilí se mohou rodiče vracet domů se svými ratolestmi.
Tereza porodila miminka do dlaně. Jedno z dvojčat vážilo dvakrát víc než druhé
Tereza Pasdiorová je maminkou tří krásných zdravých dětí. Nikdo by nehádal, že se její dnes už sedmiměsíční dvojčátka narodila ve 31. týdnu těhotenství. Předčasný porod před 37. týdnem těhotenství není bohužel nic neobvyklého. Ročně se u nás narodí až osm procent nedonošených dětí. Lékaři dokážou zachránit i miminka, která přijdou na svět až šestnáct týdnů před termínem porodu. Přečtěte si příběh dvojčátek Maxima a Matea, která patří mezi „miminka do dlaně“.
Celosvětově se každoročně kolem 15 milionů dětí narodí předčasně, v Česku jich bývá až 8 500. Tuzemská hranice životaschopnosti plodu je stanovena na 24. týden těhotenství, současná medicína však dokáže dát šanci i dětem narozeným ve 23. a výjimečně i ve 22. týdnu. Česko se může pyšnit i velmi nízkou novorozeneckou úmrtnost, a to i mezi předčasně narozenými novorozenci, čímž se řadí mezi světovou špičku. Tuzemská neonatologie navíc zachraňuje děti s neuvěřitelně nízkou porodní hmotností, a to i pod 500 gramů.
V Česku oslavy právě těchto malých bojovníků organizuje rodičovská organizace Nedoklubko. Díky ní se již jedenáct let zbarvují do fialova mnohé budovy a památky. Tuto tradici nepřerušila ani pandemie covidu. Purpurově se letos rozsvítil například pražský Tančící dům, Petřínská rozhledna, brněnský hrad Špilberk, Hněvín v Mostě a další třicítka staveb napříč Českem.
Světový den, který v roce 2008 iniciovala Evrospká nadace pro péči o novorozence (EFCNI), nemá datum 17. listopadu stanoveno náhodou. Bylo vybráno na prvním setkání rodičovských organizací EFCNI v Římě v roce 2008. Jeden ze zakládajících členů EFCNI se stal tento den hrdým otcem dcery poté, co předtím přišel o svá trojčátka následkem předčasného porodu.