Uvařeni zaživa: Španělská i česká ptáčata vyskakují kvůli extrémnímu horku z hnízd

Ulice měst na jihu Španělska lemují stovky těl mláďat rorýsů, která se zoufale pokusila uniknout spalujícímu vedru nebo je již mrtvá vyhodili z hnízd rodiče. Tropické teploty v Cordobě a Seville dosahují až 40°C a hnízda vystavěná na budovách z betonu či kovu se stávají smrtící pastí.

„Smaží se zaživa,“ uvedla Elena Moreno Portillo, zvířeckoprávní aktivistka ze sevillské organizace Ecourbe. Města Cordoba a Sevilla na jihu Španělska jsou domovem početných kolonií rorýsů. Díky neúnavné práci ochránců zvířat i veřejnosti se stovky ptáčat podařilo včas dopravit do záchranných stanic, které nyní kolabují. Mnohá další ale takové štěstí neměla.

🌡Los vencejos seguirán cayendo mientras dure la ola de calor. La gente recoge cajas llenas y el centro de recuperación no da abasto porque no tienen programas de cría serios; sacan las temporadas gracias a los voluntarios. Los voluntariados son programas para aprender, no para sustituir a los profesionales. Los voluntariados son actividades muy enriquecedoras. Sin embargo, en el ámbito del medio ambiente se usan con demasiada frecuencia como programas para conseguir mano de obra sin coste.😣 Esta es la cara oculta, no veréis ninguna noticia en los periódicos hablando de esto, cuando aceptar un problema, es el primer paso para poder cambiarlo. Será, que nuestras administraciones, no consideran que haya ningún problema. 💻Podéis escribir a la Junta de Andalucia a través de certificado electrónico a la Consejeria de Agricultura, Pesca y Desarrollo Rural. O a través de los siguientes correos: 📭Araceli Cabello Cabrera, Directora General del Medio Natural, Biodiversidad y Espacios Protegidos dgmnbep.cagpds@juntadeandalucia.es 📭Agencia de Medio Ambiente y Agua de Andalucia Directorgerente.amaya@juntadeandalucia.es . . #avesurbanas #ecologiaurbana #faunaurbana #aves #vencejos #ecourbe #juntadeandalucia #biodiversidad #cambioclimatico #ciudadessostenibles #ecologia

Posted by Ecourbe on Tuesday, June 14, 2022

Španělsko zaplavila nečekaná vlna horkého počasí, které je obvyklé spíše až v srpnu. Podle meteorologů jde o první zaznamenanou červnovou vlnu od počátku sledování v roce 1981. Právě červen však představuje pro ptáky vrchol hnízdní sezóny a mláďata tak nejsou zatím schopna létat. Zoufalý skok z hnízda do neznáma pro ně tak často představuje ortel smrti. Klimatická změna, které je nynější teplotní šok připisován, však stojí i za dalšími změnami u ptáků – migrující druhy přestávají migrovat a mnohé druhy se zmenšují.

Trpí i ptáci v Česku

Období tropických veder, během kterých nejen ptáčata, ale i veverčí mláďata vyskakovala z hnízd, si pamatují i zvířecí záchranáři v Česku. V roce 2018 se takto v záchranných stanicích ocitlo nemálo pacientů. A uplynulý víkend naznačil, že se nejednalo o ojedinělou událost. Příjmy mláďat, která se snažila uniknout vysokým teplotám, zaznamenala například pražská záchranná stanice. „Přijali jsme malé rorýse, nějaké vrabce a sýkorky. Jedná se o ptáky, kteří často hnízdí na fasádách domů,“ říká Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy.

Co dělat v případě, že během tropických letních dní najdete ptáče, které by podle chybějícího opeření a postoje na patách (kloubech) mělo být ještě v hnízdě? „Nejlepší je kontaktovat záchrannou stanici a poradit se, protože pokud mládě vyskočilo z hnízda kvůli vedru, udělá to po vrácení zpět zase,“ vysvětluje Pokorná s tím, že je mnohdy také těžké poznat, ze kterého hnízda ptáče pochází. Pravidlo o kontaktování záchranné stanice platí i v případě nálezu veverčat, která se taktéž skokem z hnízd snaží utéct před vedrem.

Během vysokých teplot může velmi pomoci miska vody – ať už na parapetu za oknem, na balkoně, nebo na zemi na dvoře či na zahradě. A rada od odborníků na závěr? V žádném případě si volně žijící živočichy v nouzi nenoste domů a nesnažte se o ně postarat sami. Z dobrého úmyslu se totiž často stane medvědí služba a doplácí na to právě zvířata.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky

Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupl na 16, dalších 50 lidí je zraněných, uvádí ukrajinské úřady. Zelenskyj útok odsoudil jako teroristický čin. Ukrajina svolala k poslednímu ruskému bombardování civilních cílů na Ukrajině mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Během pondělí zaútočilo ukrajinské letectvo na vícero cílů, přičemž byly zničeny desítky ruských obrněných vozidel, muniční sklad a o život přišel blíže neupřesněný počet ruských vojáků.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:58

G7: Muži jednali, partnerky vyrazily na výlet pod vedením bývalé lyžařské hvězdy

06:33

Ukrajinci slaví. Ze posledních 24 hodin zničili nejen desítky obrněných vozidel

06:13

Počet obětí ruského útoku na nákupní středisko v Kremenčuku vzrostl na 16

05:35

Ruské zbraně zničené na Ukrajině nyní vystavují ve Varšavě

Kvitová jako outsiderka, jenže pak spadl titul z nebe. Může potřetí ovládnout Wimbledon?

Jak se může nálada během jediného týdne zcela obrátit. Petra Kvitová se v roce 2022 doposud trápila, ale chmury rozprášila na turnaji v Eastbourne, kde získala titul. V pravý čas. V úterý totiž rozehraje svůj milovaný travnatý Wimbledon. Původně nebyla favoritkou tenisového svátku, ale díky triumfu na generálce a krásným vzpomínkám na All England Club není zcela od věci pomýšlet na nejvyšší metu.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Ostrá hádka v 360°: Politici se překřikovali. Z kauzy Dozimetr se obviňovali navzájem

Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Čekal jsem, kdy zástupce lidovců plivne špinavou slinu,“ prohlásil na účet europoslance Okamura. Zdechovského obvinil z bagatelizování zločinu. Ostrá slova si během debaty vyměnili také zastupitel hl. m. Prahy Patrik Nacher (nestr. za ANO) s europoslancem Mikulášem Peksou (Piráti). Politici se překřikovali a navzájem se obviňovali.

Rusové zasáhli nákupní centrum v Kremenčuku. Úřady potvrdily 16 mrtvých a desítky zraněných

Aktualizováno

Rusko v pondělí zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střely zasáhly nákupní centrum, ve kterém byla více než tisícovka civilistů. Objekt nyní hoří. „Počet obětí si nelze ani představit,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Úřady potvrdily nejméně 16 mrtvých a 59 zraněných, záchranné a vyprošťovací práce stále pokračují.

Pedagog, poslanec a děkan se šrámem. Kdo je kandidát na ministra školství Balaš?

Starostové a nezávislí navrhli poslance Vladimíra Balaše na post ministra školství místo Petra Gazdíka. Ten ve funkci skončí 30. června poté, co úniky ze spisů ukázaly na jeho kontakty s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem v kauze Dozimetr. Ústavní právník Balaš dříve působil jako děkan na právnické fakultě v Plzni, v té době mimo jiné přijal na výjimku ke studiu tehdejšího senátora a bývalého ministra vnitra Jana Rumla.

Domácí zpravodajství

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k diskusi bude celá řada. Od krize hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Partie s datem 3. 7. navíc bude poslední před letní pauzou. Odpočinout v létě si tak vedle školáků bude moci i Terezie Tománková. A na dovolenou se těší i proto, že to pro ni bývá jediné volno za celý rok. Partie se jinak s výjimkou Vánoc prostě vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Terezie Tománkové?

Hřib ustál pokus o odvolání kvůli spojení s Hlubučkem. Magistrát chystá audity IT zakázek

Pražská opozice v pondělí neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.

Mučí mě, tvrdila žena ve vězení. Soud dozorce pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby

Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.

Zemětřesení na Praze 10. Zastupitelé odvolali starostku Chmelovou a radního Kašpara

Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba koalice Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.