Uvařeni zaživa: Španělská i česká ptáčata vyskakují kvůli extrémnímu horku z hnízd

Ulice měst na jihu Španělska lemují stovky těl mláďat rorýsů, která se zoufale pokusila uniknout spalujícímu vedru nebo je již mrtvá vyhodili z hnízd rodiče. Tropické teploty v Cordobě a Seville dosahují až 40°C a hnízda vystavěná na budovách z betonu či kovu se stávají smrtící pastí.

„Smaží se zaživa,“ uvedla Elena Moreno Portillo, zvířeckoprávní aktivistka ze sevillské organizace Ecourbe. Města Cordoba a Sevilla na jihu Španělska jsou domovem početných kolonií rorýsů. Díky neúnavné práci ochránců zvířat i veřejnosti se stovky ptáčat podařilo včas dopravit do záchranných stanic, které nyní kolabují. Mnohá další ale takové štěstí neměla.

🌡Los vencejos seguirán cayendo mientras dure la ola de calor. La gente recoge cajas llenas y el centro de recuperación no da abasto porque no tienen programas de cría serios; sacan las temporadas gracias a los voluntarios. Los voluntariados son programas para aprender, no para sustituir a los profesionales. Los voluntariados son actividades muy enriquecedoras. Sin embargo, en el ámbito del medio ambiente se usan con demasiada frecuencia como programas para conseguir mano de obra sin coste.😣 Esta es la cara oculta, no veréis ninguna noticia en los periódicos hablando de esto, cuando aceptar un problema, es el primer paso para poder cambiarlo. Será, que nuestras administraciones, no consideran que haya ningún problema. 💻Podéis escribir a la Junta de Andalucia a través de certificado electrónico a la Consejeria de Agricultura, Pesca y Desarrollo Rural. O a través de los siguientes correos: 📭Araceli Cabello Cabrera, Directora General del Medio Natural, Biodiversidad y Espacios Protegidos dgmnbep.cagpds@juntadeandalucia.es 📭Agencia de Medio Ambiente y Agua de Andalucia Directorgerente.amaya@juntadeandalucia.es . . #avesurbanas #ecologiaurbana #faunaurbana #aves #vencejos #ecourbe #juntadeandalucia #biodiversidad #cambioclimatico #ciudadessostenibles #ecologia

Posted by Ecourbe on Tuesday, June 14, 2022

Španělsko zaplavila nečekaná vlna horkého počasí, které je obvyklé spíše až v srpnu. Podle meteorologů jde o první zaznamenanou červnovou vlnu od počátku sledování v roce 1981. Právě červen však představuje pro ptáky vrchol hnízdní sezóny a mláďata tak nejsou zatím schopna létat. Zoufalý skok z hnízda do neznáma pro ně tak často představuje ortel smrti. Klimatická změna, které je nynější teplotní šok připisován, však stojí i za dalšími změnami u ptáků – migrující druhy přestávají migrovat a mnohé druhy se zmenšují.

Trpí i ptáci v Česku

Období tropických veder, během kterých nejen ptáčata, ale i veverčí mláďata vyskakovala z hnízd, si pamatují i zvířecí záchranáři v Česku. V roce 2018 se takto v záchranných stanicích ocitlo nemálo pacientů. A uplynulý víkend naznačil, že se nejednalo o ojedinělou událost. Příjmy mláďat, která se snažila uniknout vysokým teplotám, zaznamenala například pražská záchranná stanice. „Přijali jsme malé rorýse, nějaké vrabce a sýkorky. Jedná se o ptáky, kteří často hnízdí na fasádách domů,“ říká Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy.

Co dělat v případě, že během tropických letních dní najdete ptáče, které by podle chybějícího opeření a postoje na patách (kloubech) mělo být ještě v hnízdě? „Nejlepší je kontaktovat záchrannou stanici a poradit se, protože pokud mládě vyskočilo z hnízda kvůli vedru, udělá to po vrácení zpět zase,“ vysvětluje Pokorná s tím, že je mnohdy také těžké poznat, ze kterého hnízda ptáče pochází. Pravidlo o kontaktování záchranné stanice platí i v případě nálezu veverčat, která se taktéž skokem z hnízd snaží utéct před vedrem.

Během vysokých teplot může velmi pomoci miska vody – ať už na parapetu za oknem, na balkoně, nebo na zemi na dvoře či na zahradě. A rada od odborníků na závěr? V žádném případě si volně žijící živočichy v nouzi nenoste domů a nesnažte se o ně postarat sami. Z dobrého úmyslu se totiž často stane medvědí služba a doplácí na to právě zvířata.

Tagy: