INTERVIEW, Nina Špitálníková - 22.3. v 17:30
Korejská lidově demokratická republika má kvůli strachu z covidové pandemie už přes rok zavřené hranice. Spisovatelka a česká koreanistka Nina Špitálníková, která byla hostem pořadu Interview na CNN Prima NEWS, upozorňuje, že zmrazením obchodu s Čínou se tak Severokorejci dostali do ještě větší krize než předtím. Země trpí žalostným nedostatkem potravin i zdravotnických pomůcek.
Česká koreanistka Nina Špitálníková navštívila Korejskou lidově demokratickou republiku hned dvakrát. Několik hodin tam strávila na výslechu. Od roku 2014 dělá rozhovory se severokorejskými uprchlíky. Do země by se i kvůli vlastnímu bezpečí už nevrátila.
„V KLDR se teď žije velmi špatně, země už před rokem kvůli pandemii uzavřela hranice. To způsobilo nedostatek surovin, protože do té doby šel veškerý obchod přes Čínu. Rozhodnutí rovněž snížilo šanci na útěk uprchlíkům, kteří se chtějí dostat do Číny či Jižní Korey,“ řekla Špitálníková. Ve čtvrtek byla dokonce evakuována česká ambasáda, jelikož ani pro zahraniční diplomaty není v hlavním městě dostatek potravin.
I když oficiální statistiky tvrdí, že KLDR nemá žádného nakaženého koronavirem, realita může být úplně jiná. Vláda kromě hranic uzavřela také školy a výrazně omezila shromažďování. Kolik ale může být v zemi infikovaných, se nedá nijak ověřit. Podle některých odborníků jedná Kim Čong-un kvůli strachu z pandemie zběsile a zkratkovitě.
„Kimovy restrikce jsou pochopitelné. Když žijete ve státě s tak katastrofálním zdravotnictvím, vlastně vám nic jiného nezbývá než zemi uzavřít, a tím minimalizovat riziko přenosu,“ vysvětlila Špitálníková. Zdravotníkům chybí sterilizované rukavice, jehly, antibiotika, léky i další naprosto běžný zdravotnický materiál.
Kim Čong-un má panický strach z covidu. Zdroj: APTN
Špitálníková se mimo jiné zabývá i životem ženské části obyvatelstva v KLDR, pro kterou je například vojna povinná stejně jako pro muže. „V Pchjongjangu nemůže žena jezdit na kole ani řídit auto, také nesmí nosit kalhoty. Musí se stříhat podle toho, co strana povolí,“ popsala koreanistka.
I když ženy v KLDR podléhají z evropského pohledu naprosto nesmyslným zákazům, přesto tvoří většinu v severokorejské střední třídě. Právě ta by podle Špitálníkové mohla být v budoucnu možným hybatelem demokratizace režimu v zemi. „Právě touha této třídy po větším bohatství by mohla být rozhodujícím aspektem,“ dodala.
Nutno podotknout, že vyhlídky reforem, které by v blízké budoucnosti měly vést ke zlepšení situace v zemi, nejsou zrovna pravděpodobné. „Společnost žije permanentně ve strachu a už nezná nic jiného. I kvůli tomu je KLDR taková, jaká je,“ vysvětlila Špitálníková.