Klaus o vítězství Pellegriniho: Slovákům závidím. Neposlouchali rady chytrých z Česka

Bývalý prezident Václav Klaus

Slovenské prezidentské volby 2024, František Talíř, Cyril Svoboda, Lubomír Zaorálek - 7.4. v 00:00

Bývalí čeští prezidenti přivítali zvolení slovenského předsedy Sněmovny Petera Pellegriniho slovenskou hlavou státu. Slovensko si dobře zvolilo, uvedl v prohlášení, které má ČTK k dispozici, bývalý prezident Václav Klaus. Bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi dělá Pellegriniho vítězství velkou radost, uvedl na svém facebookovém profilu.

„Závidím Slovákům, že si zvolili člověka k obrazu svému, že neposlouchali rady chytrých a mocných ze světa, a zejména z České republiky, sdělil Klaus. Věří, že nový prezident bude pozitivně rozvíjet česko-slovenské a slovensko-české vztahy.

ČTĚTE TAKÉ: Kňažko: Pellegrini je zlo s lidskou tváří a Ficův mutant. Slovensko má jen dvě možnosti

Zeman připomněl, že Pellegriniho v minulosti několikrát veřejně podpořil a je rád, jak volby dopadly. Původně avizoval, že by se mohl vydat na Slovensko a před druhým kolem voleb podpořit prezidentského kandidáta osobně, nakonec nejel kvůli rekonvalescenci po hospitalizaci s krevní sraženinou, kvůli které se mu nedokrvovala noha.

Pellegriniho před volbami podpořil také bývalý český premiér Andrej Babiš (ANO), ve své gratulaci uvedl, že si Slováci vybrali dobře, budou mít hrdého prezidenta, který vždy bude ve světě hájit jejich zájmy a bude stát za všemi občany.

K vítězství Pellegrinimu gratuloval také prezident Petr Pavel, pozval ho na oficiální návštěvu České republiky po jeho nástupu do prezidentského úřadu. Věří, že s novým slovenským prezidentem navážou na tradici mimořádně dobrých sousedských vztahů. Podobně se vyjádřil také premiér Petr Fiala (ODS), věří v další rozvíjení výborných a hlubokých vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem.

Mezi Českem a Slovenskem momentálně existují neshody na některých zahraničněpolitických tématech. Rozdílné postoje zaujímají mimo jiné na válku na Ukrajině a podporu napadeného státu. Česká vláda na začátku března zrušila plánované společné zasedání kabinetů obou zemí, což vyvolalo kritiku mimo jiné slovenského premiéra Roberta Fica. Proti rozhodnutí se vymezoval také Pellegrini, Česko by se podle něj nemělo vůči Slovensku stavět do role staršího bratra.

O výsledku slovenských voleb debatovali v Partii také Markéta Pekarová a Tomio Okamura. Podívejte se na celý díl:

Tagy: